Skocz do zawartości

[Szprychy] Tolerancja długości


zlatan

Rekomendowane odpowiedzi

Calculation-03102023-102905.pdf

Bawię się trochę kalkulatorem DT Swiss, wyszła mi zalecana długość szprych: przód 292.8/294.2, tył 293.2/291.9. Sprychy DT Swissa są dostępne co 1 mm, ale np. Sapim ma chyba tylko parzyste. Czy przód 292/294 i tył 294/292 grozi, że coś może być nie tak?

Drugie pytanie, to widzę że jest sprzedawane coś takiego jak podkładki pod nyple. W jakich przypadkach się je stosuje? One służą właśnie do lepszego dopasowania długości szprychy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, no ja wiem, że przeglądanie randomowych tabelek na forum nie jest najciekawszym zajęciem. Przeszukałem sam co tylko umiałem, ale pierwszy raz będę miał do czynienia ze składaniem kół, wydaje mi się, że do tej zabawy trzeba dość precyzyjnie dobrać elementy i nie chciałbym jakoś wtopić. Dlatego liczę, że ktoś bardziej doświadczony będzie chciał mi pomóc :)

Czy z piast DT 350 (J-bend, 32H), obręczy DT XM 481 29", szprych 292/294, nypli 12 mm i podkładek pod nyple uda się złożyć poprawne koła (zaplatając na 3 krzyże)? Według tego powyższego pliku z kalkulatora czasem bliżej jest do 293, ale różnica przy 292/294 nadal nie przekroczy 1 mm, więc chyba styknie? Zastanawiają mnie te nyple 12, bo gwint szprychy ma 10 mm, do tego grubość obręczy i podkładki. Ale na moją prostą logikę lepszy jest krótszy nypel, bo chyba mniejsze zło jak wystaje kawałek gwintu od szprychy, niż kawałek nypla na zewnątrz?

Edytowane przez zlatan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2023 o 11:46, zlatan napisał:

Drugie pytanie, to widzę że jest sprzedawane coś takiego jak podkładki pod nyple. W jakich przypadkach się je stosuje? One służą właśnie do lepszego dopasowania długości szprychy?

obciążenie rozkłada się na większej powierzchni

Cytat

wydaje mi się, że do tej zabawy trzeba dość precyzyjnie dobrać elementy i nie chciałbym jakoś wtopić

No właśnie. Dlatego wszyscy sensowni składacze kół skracają szprychy do pożądanej długości.

Generalnie lepiej dłuższa niż krótsza (o ile kręcisz się w okolicach tego 1mm)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy szprychy do strony napędu są krótsze od tych od strony tarczy hamulcowej (ok 2 mm)? Czo to zależy od piasty i obręczy?

Na 99 % moje koła to RACE. Czyli długość szprych już mam, teraz tylko znać wymiary  nowej piasty i będzie wiadomo czy długość szprych będzie dobra  

2023_Accent_zestawienie_kola_MTB29.jpg

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Niestety szprychy po stronie napędu okazały się za krótkie, wg producenta to 289 mm, a wg moich pomiarów 290 mm. Gdy zaplatałem krzyże na stronie napędowej, to już ledwo mogłem na nyplach załapać 4 czy piątą szprychę.  Szprychy od strony napędowej powinny być krótsze, ale też średnica otworów na szprychy od strony napędowej w DS791SB jest mniejsza.

Wg moich obliczeń obie szprychy powinny mieć 292 mm (albo 293 jeżeli przyjmiemy że obręcz ma 597 a nie 596 mm). Czy może ktoś z kolegów może to potwierdzić? Myślałem nad zakupem szprych Sapim Leader, czarne. Możecie podrzucić jakiś sklep ze szprychami lub inne polecić dobre, ale nie wyczynowe szprychy?

Wymiary mojej obręczy:

Zew. szerokość: 28 mm 
Wew. szerokość: 23.4 mm 
Wew. średnica obręczy: 596.5 mm
Wysokość: 18.9 mm
Grubość obręczy: 1.8 mm (w miejscu otworu pod nypel)
Ilość otworów: 32
Rozmiar: 29”  
Waga: 450 g

 

Linki do wymiarów piasty DS792SB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też dodam informację dla potomnych, może ktoś będzie składał podobne koła: bez problemu udało się złożyć i wycentrować koła według danych z dwóch pierwszych postów. Na dosłownie kilku szprychach minimalnie wystaje gwint spod nypla, ale uznaję że nie jest to jakiś problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaplotłem koło na tych szprychach które mam, czyli 290 i 292 mm. Szprychy są już dość mocno napięte. Niestety strona napędowa jest za krótka, co widać na zdjęciu. Wychodzi jakieś 2 mm.

Kalkulator Sapim podał dla dwóch stron  292 mm.

Reszta kalkulatorów 

  • DT SWISS 291,6 i 291,6
  • ProWheelBuilder 291,7 i 291,3
  • Leonard.io 291,7 i 291,3

 

zaplecione_nyple.thumb.jpg.e216ad978388b1f762373cdcc694bb4d.jpg

 

Jak rozumiem jak wymieniać to wszystkie na nowe wraz z nyplami. Czy Sapim Leader, DT Swiss Champion to będzie dobry wybór? Jazda po drogach leśnych, polnych, nie wyczynowa. Nie potrzebuję ani super lekkich ani jakiś kosmicznych technologii. Możecie polecić jakiś sklep?

 

Muszę jeszcze raz pomierzyć swoje szprychy, bo jak dotąd mierzyłem je źle, czyli ta druga opcja.

spoke measurement Hot Sale - OFF 59%

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony nienapędowej już wiesz jaka ma być długość szprych bo widać że ta strona wyszła Ci dobrze, wymontuj jedną szprychę ze strony nienapędowej i wsadź ją na stronę napędową to się przekonasz czy ta długość szprychy będzie właściwa. Jeśli wszystko będzie się zgadzało to bierzesz tę szprychę i biegniesz z nią do najbliższego sklepu i kupujesz kilkanaście takich samych szprych na stronę napędową, montujesz je w kole i sprawa załatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłem, wkręciłem jedną dłuższą szprychę w stronę napędową i chyba jest ok. Dlaczego chyba? Ano gwint się chowa ale w mojej ocenie jest zbyt płytko. A może mi się wydaje?? 
Wszystkie kalkulatory wskazują mniej lub bardziej na 292 mm. A jak się okazało moje szprychy nie mają tyle. Producent czyli Velo podaje 289/291, a mi po mierzeniu nie wyjść więcej jak 290 mm (chyba że są lekko wygięte i ten 1 mm się gdzieś gubi).

516639184_dugoszprych.thumb.jpg.d7b12240076f5597690c40026efa08da.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...