Skocz do zawartości

[Korba jednoblatowa 36 zębów] wymiana na na większą >40 zębów


cwircwir

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przy okazji modernizacji napędu chciałbym też wymienić blat z przodu na większy, żeby móc jeździć szybciej. W obecnej konfiguracji jeżdżę tylko na najmniejszych tarczach, a i tak często na najmniejszej jest za lekko i za wolno. Tak jak trochę już trochę sam potrafię zrobić przy rowerze, tak korby i suportu nigdy się nie dotykałem i jestem w tym temacie zielony.

Rower Btwin Riverside 120 (Rower trekkingowy Riverside 120 RIVERSIDE | Decathlon), korba z przodu oryginalna (36 zębów), kaseta z tyłu 8 rzędów Shimano CS-HG31-8 11-32, łańcuch jakiś lepszy Shimano, będę wymieniał oryginalną manetkę i przerzutkę na Shimano Altus SL-M315 i Shimano Alivio RD-M3100.

Nie wiem zupełnie jak się zabrać za tą korbę, jak to się wymienia, ile wybrać zębów żeby działało, jak z długością łańcucha i czy reszta napędu ją przyjmie. Z racji że mam teraz 36 zęby, myślałem może o 40-iluś. Możecie coś polecić, czy da się wymienić tylko blat, czy trzeba wszystko razem, jak to dobrać? Czy to że przy zębatkach jest napisane że np. do napędu 1x9, 1x12 ma jakieś znaczenie, czy blat to blat? Chociaż chyba najchętniej bym kupił cały mechanizm korbowy np. Shimano z 3 tarczami (np. SHIMANO FC-TY301 42-34-24, nie widzę mechanizmów Shimano jednorzędowych z dużym blatem), tylko czy wtedy mogę w jakiś sposób zamontować korbę tylko z największą zębatką a resztę wywalić? Z góry dziękuję jak ktoś poświęci swój czas i posłuży poradą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością jeździsz na zbyt niskiej kadencji.

A jeżeli chcesz koniecznie zmienić to najpierw sprawdź czy zębatka jest przykręcana. Jeżeli jest to mierzysz rozstaw otworów, kupujesz nową zębatkę NW o odpowiednim BCD (ten zmierzony rozstaw). Trzeba jeszcze sprawdzić czy przerzutka obsłuży taką pojemność i dobrać odpowiednią długość łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby założyć większą zębatkę będzie potrzebny nowy łańcuch.
Nie wiem jaki jest sens wymieniać przerzutkę na Alivio, jak już to od razu wrzucić coś 10 lub 11 biegowego (skoro idzie nowy łańcuch, nowa korba, nowa manetka i nowa przerzutka, to na kasetę też pewnie starczy...).

Ta korba prawdopodobnie nie ma wymiennej zębatki.

W Shimano jednotarczowe korby z dużym blatem są w grupie GRX, ale to bardzo poważne pieniądze, z suportem ponad 600zł.

Można natomiast popatrzeć na chińczyki, na przykład: https://allegro.pl/oferta/42t-korba-rowerowa-hollow-zintegrowana-172-5mm-14092856593

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...