Skocz do zawartości

[koła gravel] Upgrade fabrycznych kół - co wybrać


Galipette

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Od wiosny posiadam gravela - cannondale topstone. Wciągnęło mnie to na maksa do tego stopnia że pozbyłem się szosy... Przejechałem już trochę tyś km na nim i powoli myślę o małym upgrade kół - napedu. Co do kół to są tam fabrycznie jakieś ciężkie RD 2.0 z piastami formula. Ważą ok 2400g komplet. Co byście polecili w miarę lekkiego i wytrzymałego - ważę ok 92 kg (197 wzrost). Zastanawiam się nad DT SWISS GR 531 Novatec D791SB D792SB (waga ok 1980 komplet) lub DT SWISS R500 Classic (waga ok 1820) w kwocie do ok 1500 zł

Czy odczuję tą różnicę w wadze podczas jazdy? Czy działa to tak samo jak w szosowym rowerze - jeżdżę dość szybko po szutrach - (powyżej 30-35 się zdarza) i nie raz trafiły się kamienie lub jakieś grubsze tematy na drodze więc wytrzymałość to jednak priorytet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie po głowie chodzą koła:

  • DT Swiss G531 + piast DT 350, 
  • DT Swiss G540 + piast DT 350, 

Wyszło mi, że różni się to nieco wagą. 540 są cięższe od 531 ok 40g na obręczy. Poza tym wersja Straightpull i szprycha SAPIMa. Zastanawiam się jak wytrzymałością tego. Pierwsze koła robione przez Lemobike. Drugie HERO BIKES z Wrześni. Różnic w cenie 600 zł i zastanawiam się, czy warto tyle dopłacić za 80g różnicy wagowej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lemonie na piastach dt 350 new cl masz zaplot 24/24h (przynajmniej tak rozumiem ich opis). Ja tłukę od nich obecnie w szutrówce, która służy raczej do szybszej i ostrzejszej jazdy zestaw dt rr511, dt 350, szprychy cx-ray, zaplot 24/28h i totalnie nic. Zestaw budowany był pod szosę z myślą, że może wylądować w szutrówce i się sprawdza. Czy 24/24 styknie...hmm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam oryginalne DT350 i raczej drugi raz na nich nie zaplotę kół, bo:

  • piasty DT są miękkie, po 2 latach szprychy wyraźnie odcisnęły swoje piętno na kołnierzach
  • nie rozbierzesz piasty DT do wymiany łożysk bez dedykowanych narzędzi
  • bębenek jest z plasteliny i nawet nitowana kaseta potrafi go pociąć

Co ciekawe piasta ZTTO (klon) nie ma tych problemów.

Edytowane przez rambolbambol
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z serwisowaniem DT rzeczywiście problemu nie ma, można łatwo rozłożyć jak i złożyć...
DT mogą być ok, ale trzeba uważać, np. mają strasznie miękkie aluminiowe bębenki, poszarpałem jeden małymi zębatkami, tak bardzo że ciągle dzwoniła kaseta, był problem na prostych,  innymi słowy bębenek do nauki jazdy "na twardo", ich tanie obręcze mają raczej przeciętną jakość, zdarzają się nie perfekcyjnie okrągłe, trzeba mocno szprychy dokręcać, przez co mam w jednym kole szprychę naciągniętą, ponad fabryczną normę, musiałem też zmienić nyple na mosiężne przez to, ale też bo miałem na karku parkingowego trolla ?
Bardziej stabilne wydają się np. Mavic, ale lepiej je. ściągać np. z Niemiec, bo te na polski rynek są tylko z Rumunii, gorsza kontrola jakości, również bywały przygody.
Bardzo dobrze jeździło mi się na kołach Miche, słyszałem mnóstwo superlatyw o Fulcrum'ach i Novatec'ach, ale lepiej unikać podstawowych modeli tych dwóch ostatnich. 
Jak ktoś lubi bardzo sztywne, to polecam koła Vision, bardzo precyzyjnie skręcone, żadnych problemów z kołami, ale łożyska szybko padły, może to cena sztywności, a może były tam montowane słabe łożyska, bo to był jeden z ich Team'ów, więc raczej niższy model.

Edytowane przez pemekscreen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...