Skocz do zawartości

[osie sztywne] Jakie samozamykacze?


marekmarek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Zauważyłem, że Boreas 2 nie ma samozamykaczy na osiach, ani z przodu, ani z tyłu. Od zawsze używałem samozamykaczy (qr) i zrobiło mi się trochę nieswojo.

Rower ma (podobno, według specyfikacji) takie piasty i osie:

Shimano HB-RS470 12 mm / 100 mm

Shimano FH-RS470 12 mm / 142 mm

 

Znalazłem na szybko takie zamykacze:

Shimano SM-AX56 E-Thru Quick-Release Axle 12x142mm Rear Wheel (https://www.bikester.pl/shimano-sm-ax56-e-thru-os-przelotowa-12-x-142-mm-tylne-kolo-397846_517870.html)

Shimano SM-AX720 E-Thru Oś przelotowa do przedniego koła 12x100mm (https://www.bikester.pl/shimano-sm-ax720-e-thru-os-przelotowa-do-przedniego-kola-12-x-100-mm-517657_920158.html)

Czy to jest dokładnie to, o co chodzi?

Wszystko spasuje, gdybym ich bardzo zapragnął? Mocno ułatwiają życie. Rzadko bo rzadko...

Edytowane przez marekmarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy coś zyskuję?

No bo szybkozamykacze w kołach klasycznych (piasta z własną osią) w porównaniu z tymi na nakrętki z obu stron to była i szybkość, i dokładność (to równomierne dokręcanie obu nakrętek było upierdliwe).

W zamykaczach Thru Axle muszę całą oś wykręcić (i wkręcić). Jaka jest różnica, czy zrobię to imbusem (oczywiście mam je zawsze) czy dźwigienką (rączką)? Chyba żadna? 

Czy ja czegoś nie rozumiem?

Znalazłem taki:

https://allegro.pl/oferta/dt-swiss-zacisk-przod-plug-in-e-thru-axle-12-100mm-13650557399

z dźwigienką (rączką) odłączaną, co podobno (jeden z komentarzy) jest dobrym patentem-dlaczego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2023 o 15:40, marekmarek napisał:

Dzień dobry,

Zauważyłem, że Boreas 2 nie ma samozamykaczy na osiach, ani z przodu, ani z tyłu. Od zawsze używałem samozamykaczy (qr) i zrobiło mi się trochę nieswojo.

Wystarczy wozić ze sobą 2 imbusy i tyle. Nie wiem po co Ty kombinujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to wychodzi. Jeśli to nie są typowe szybkozamykacze, to rzeczywiście bez sensu. Dopytuję, bo to dla mnie nowość. Trochę z ciekawości :-)

W sumie to pasuje mi to, bo nie będą mnie kusić. Nie kupię, jeśli to nie daje żadnych korzyści.

Dlaczego dwa imbusy. Przód i tył wymagają imbusa o innym rozmiarze? 

Edytowane przez marekmarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...