Skocz do zawartości

[2000-5000zł] Do pracy 20-30km dziennie


Rekomendowane odpowiedzi

Ważne że bierzesz pod uwagę że w każdym z tych rowerów są jakieś kompromisy. 

To powinno pomóc w podjęciu decyzji https://rent.decathlon.pl/l/rower-trekkingowy-elektryczny-riverside-500-e-rozmiar-xl/65cc7079-d52a-47d0-9d97-c23aeb41ba86 o ile jest w Twojej okolicy. 

Ponadto pamiętaj że możesz oddać rower w Decathlon, tylko bez śladów intensywnego korzystania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, nie chodzi mi to żeby nie stawiał oporów po wyłączeniu, tylko żeby już od 1 trybu nie robił za mnie 80% roboty, tylko właśnie chciałbym móc dopasować wspomaganie w zależności od dnia, pogody, siły, chęci itp. 
Funbike czułem, że na trybach 1-3 ja wykonuję jakieś 50-60% pracy a od 4 trybu zdecydowanie rower robił za mnie te 60-80%, bo było dużo trybów i zastanawiam się czy Riverside też ma taką możliwość, żeby nie było sytuacji, że od 1 trybu już za mnie prace całą wykonuje. 

 

Pomysł z wypożyczeniem jest bardzo dobry i nawet na 20min bym to spróbował zrobić, więc się chyba zabiorę za to. 

Dopytam jutro też obu producentów jak długo średnio bateria wytrzymuje, bo różnica między 50km a 80km to też dosyć sporo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie robi za Ciebie roboty - im mocniej pedałujesz tym mocniej wspomaga, a stopnie polegają na tym że na pierwszym daje maksymalnie 50% tego co ty dajesz, na drugim 100% i tak dalej aż do 300%. Przejedź się a zobaczysz - to zupełnie inna jazda niż przy napędzie tylnym. A w wyższych modelach napędu możesz nawet regulować siłę wspomagania na poszczególnych stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak centralny napęd  jak wspomniałeś to prawie dwukrotność cenowa tego roweru, ale przejechałbym się żeby porównać z tylnym. 

Póki co wypróbowałem tylko testowo ten funbike na tył napęd ze wspomaganiem i i tak naprawdę świetne wrażenia miałem. Myślę że przy odblokowaniu go do 35 będą jeszcze lepsze, tylko muszę podjąć decyzję który z rowerów będzie mi towarzyszył każdego dnia teraz nawet przy -16*C co się zdarzało nie raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo widzę tej baterii schodzi na filmie po pokonaniu takiego dystansu, co prawda wiadomo, że przy ciągłym 40km/h. 
Jestem o krok od kupienia Riverside - w środę lub piątek mam czas więc dokonam zakupu, ale martwię się czy po odblokowaniu nie będę co 2-3 dni ładował baterii, co może okazać się dość męczące i pochłaniające samą żywotność baterii. Kurcze, z kolei to funbike'a nie ma mnie już co przekonywać oprócz trwałości baterii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baterie ładujesz po każdej jeździe, nawet gdy zejdzie kilka procent. 

Bateria traci żywotność przy rozładowaniu do zera. 

Doładowywanie nie robi nic złego. 

Moja bateria po ponad czterech latach ma 100 procent sprawności. 

Była na teście w serwisie centralnym Decathlon i mam wydruk. 

Bateria traci cykl ładowania, starzeje się, gdy rozładujesz ją do zera. 

Nie traci cyklu, nie starzeje się, gdy ją doładowujesz. 

Czyli ładujemy po każdym jeżdżeniu i nie rozładowujemy do zera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii formalnej:

- 0% utraty pojemności akumulatorów litowo-jonowych po 4 latach użytkowania jest sprzeczne z prawami fizyki. Nie zaprzeczam, że akumulator może być i pewnie jest w dobrym stanie, ale na pewno jest w gorszym niż fabryczny, a to że jakiś test zwraca wartość 100% i jest to nazwane "sprawnością" jest zależne od założeń testu, sposobu wyznaczania tego parametru i wartości odniesienia. Być może jest tak, że dla fabrycznie nowych akumulatorów test zwracałby np. 130%, ale wynik jest obcinany do 100% ustalonego poziomu odniesienia podawanego np. jako jakiś parametr katalogowy, natomiast rzeczywiste akumulatory projektuje się z 30% zapasem na okres typowego użytkowania, co by zresztą mogło świadczyć o dbałości producenta o użytkowników swoich produktów.

- Nie ma doładowywania bez rozładowywania, a jedno i drugie jest procesem elektrochemicznym degradującym akumulator. Pełny cykl to rozładowanie od maksimum do minimum zgromadzonej energii oraz ładowanie, a wszystko pomiędzy to fragmenty pełnego cyklu, a każdy fragment również degraduje akumulator. Kolejna sprawa to temperatury w jakich się to odbywa, z przechowywaniem bez użytkowania włącznie.

- Nie ma rozładowania do zera, jest rozładowanie do pewnego poziomu odcięcia (minimum napięcia ogniwa) przy którym elektronika powinna uniemożliwić dalsze rozładowanie, bo inaczej akumulator zostanie całkowicie zdegradowany.

- Praktyka pokazała, że akumulatory litowo-jonowe nie lubią być przechowywane w stanie głębokiego rozładowania i podobnie nie lubią stanu pełnego naładowania, dlatego do długotrwałego przechowywania zaleca się utrzymywanie stanu naładowania ok. 50-60%.

Edytowane przez Boss
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to może być prawda natomiast taj jak wcześniej napisałem, od strony praktycznej, akumulator w rowerze po trzech, czterech latach działa b. dobrze. 

Rok temu kupiłem w okazjonalnej cenie, około 500 PLN, nową baterię i teraz wymiennie jeżdżą.  

Aktualna cena baterii w Decathlon to okolice 2 tysięcy PLN. 

Zwłaszcza tą informację trzeba znać.  

Dodatkowo ich nie ma w sklepie a wcześniejsze e bike w Decathlon miały info że sklep zapewnia dostępność części przez 10 lat. 

Teoretycznie mógłbym zwrócić rower czteroletni bo kupując była taka informacja a teraz baterii brak. 

To tak na marginesie że Decathlon może opłacać się nawet po dwóch latach, po gwarancji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o riverside to nie jest jeszcze podana maxymalna moc silnika po odblokowaniu, więc ciężko stwierdzić też jaką ma moc. 

Przy innych rowerach widzę często piszą, że 250W ta legalna, ale maxymalna to np: 500/600+ 

No i też jakieś takie pierdołki, że brak regulowanego mostka, zaś w funbike jest. Także no kwestia wydatku pewnie z 300-400zł na błotniki, mostek, oświetlenie i co, będzie wtedy służył żywotniej niż funbike waszym okiem już tak podsumowując wszystkie za i przeciw? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 3.09.2023 o 11:53, XC100S napisał:

Wspomaganie działa tylko do 25 kilometrów.  

Powyżej tej prędkości wspomagania brak i jedziesz tak szybko jak pedałujesz.  

To niby jasne ale nie do końca tak jest. 

Powyżej 25 jest wrażenie że silnik stawia opór. 

Tak samo jest na każdym stopniu wspomagania. 

Pierwszy do 10 chyba, drugi ... i trzeci do 25 kilometrów.  

To jest źle rozwiązane, nie wiem czy tak jest w Funbike. 

I teraz pomyślisz, skreślam Decathlon.  

Ja to rozwiązałem poprzez odblokowanie maksymalnej prędkości roweru. 

Teraz na trzecim wspomaganiu,  powyżej 25 kilometrów silnik cały czas wspomaga ale coraz słabiej. 

Do 25 kreski boost na wyświetlaczu są wszystkie i czym bliżej 30 jest ich mniej czyli wspomaganie słabnie. 

Przy 30 kilometrach już nie wspomaga ale, bo to jest najważniejsze, pedałując dalej i mocniej silnik nie przeszkadza. 

Wcześniej przed odblokowaniem,  powyżej 25 był obciążeniem a teraz wyższa prędkość zależy tylko od kierującego. 

Jest film na YT jak odblokować poprzez kombinacje na wyświetlaczu. 

Nie tracisz gwarancji bo serwis tego nie sprawdza, nie ma takiej potrzeby. 

25 bez kombinacj po mieście starcza ale Ty chyba do tego miasta dojeżdżasz więc wyższa prędkość wchodzi w grę. 

Weź to pod uwagę bo może jednak Funbike będzie lepszym rozwiązaniem jeśli nie ma tej cechy co Riverside.  

Dopytaj czy Funbike powyżej 25 "przeszkadza" jechać szybciej, czy można go odblokować i co z gwarancją.  

Decathlon tego odblokowania nie będzie widział, jak jest u Funbike ? 

P.S. 

W Riverside odblokowanie polega na zdjęciu blokady w baterii tak naprawdę bo wkładając inną blokada 25 znów jest. 

To blokowanie do 25 w innych krajach nie obowiązuje więc zdejmowanie jej to nie problem dla roweru, że coś jest przeciążone itp i szybciej się... "zepsuje" 

Cześć,

Czy mógłbyś napisać cokolwiek więcej na temat odblokowania RIVERSIDE E-500, jakieś linki, filmu na youtube nie znalazłem z konkretną informacją - byłbym wdzięczny dzieki/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...