Skocz do zawartości

[napęd 12s] Dylemat - lepsze koło czy lepszy napęd


Rekomendowane odpowiedzi

Powoli sobie przerabiam Marina. I podstawowy dylemat. Rama jest w archaicznym standarcie, na QR, co mi nie przeszkadza, bo jeżdżę  rekreacyjnie. Przednie koło robię na piaście D791SB Novateca i obręczy DT 531 (same koła będą prawie tyle warte co cały ten rower w wersji sklepowej, nie jest to racjonalny projekt...). Te piasty są ok w tym sensie, że można je przerobić w dwie sekundy pod sztywną oś, kupiłem razem z kapslami pod sztywną oś, w razie zmiany widelca kiedyś tam.

Napęd będzie SLX 1x12.

I teraz tak: tylne koło mogę też zrobić na Novatecu D792SB. Ale ta piasta nie ma opcji bębenka Micro Spline. Plus taki, że jest lekka i ma opcję szywnej osi na ewentualną przyszłość. Minus taki, że jestem skazany na bębenek HG i kasety Sunrace lub Garbaruka (Garbaruk cena masakra, ale wytrzymuje 10 tys.+ km przebiegu, co wiem od kolegi).

Opcja druga - piasta Shimano na kulkach z Micro Spline MT500. Przeraźliwie ciężka, ponad pół kilo znacznie. No i kulki. Plus taki, że wtedy mam kasety SLX - ponad 2 razy tańsze od Garbaruka i dużo lepsze od Sunrace. No i jest bardzo tania. Pomijam już różnice w zakresie tych kaset.

Kupiłem obie piasty - na moje amatorskie oko widać, że Novatec jest znacznie lepszy od MT500. No i dwa razy lżejszy.

Jest jeszcze trzecia opcja - zrobić tylne koło na DT350. Plusy: jakość, waga, oś QR z możliwością przejścia na sztywną, no i Micro Spline - czyli kasety SLX. Minus - cena.

Co byście wybrali? Mam ponad tydzień na odesłanie piast i tak sobie dumam.

Na razie wymieniłem w Marinie mostek - i czuję, że geometria tej ramy jest dla mnie perfekcyjna. Mam zamiar zrobić z tego rower na długie lata.

Edytowane przez Miro1970
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dzisiaj standardem jest boost więc i tak do ew. nowego roweru nic Ci po nich.

Tylna piasta D792SB do przerobienia na TA wymaga wymiany osi (ale jak wyżej nigdy nie będzie boost). Są do niej bębenki MS w cenie 170-250zł na ali więc w żaden sposób się nie kalkuluje.

Jeśli dopuszczasz ciężką piastę to po taniości (150-180zł) możesz nabyć D442SB-B12 z MS.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...