Skocz do zawartości

[Renowacja] rower dziecięcy


Rekomendowane odpowiedzi

Próbuję odrestaurować swój pierwszy rower - ok 30+ letni rowerek dziecięcy. Nie mam bladego pojęcia co to jest - znalazłem tylko napis "trop" na ramie. Jestem świadom, że jest to kompletnie nieopłacalne ale robię to bardziej z pobudek sentymentalnych i zamiłowania do grzebania:)

Mam problem z demontażem kilku elementów:

- pedały - czy da się je jakoś ściągnąć? nie widzę żadnych śrub

- suport - żaden klucz który posiadam nie pasuje, jakiś pomysł jaki to standard, gdzie kupić pasujący klucz lub końcówkę?

Z góry dzięki za pomoc!

20230724_170309.jpg

20230724_170314.jpg

20230724_170318.jpg

20230724_170330.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobne uwagi:

Lewy pedał (ten z literą L) ma lewy gwint czyli odkręcasz go zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Spłaszczenia pod klucz mogą być dość wąskie i zwykły płaski klucz czasem nie wejdzie. Musisz wtedy użyć klucza do pedałów (z kawałka płaskiej blachy).

Suport masz Thomsona z wbijanymi miskami. Korby mocowane na klin:

https://allegro.pl/oferta/suport-wbijany-thomson-40x151mm-os-na-klin-30313-11753302638

Upierdliwe rozwiązanie. Jeśli rower nie ma być 100% ori, to możesz przejść na suport na kwadrat.

https://allegro.pl/oferta/os-suportu-na-kwadrat-kompletna-13515402469

Ale wtedy musisz wymienić korby.

Jesli masz przy rowerze przez przypadek oryginalne klucze

image.png.408e9537d633f7e8570b3b8be80f7b1a.pngimage.png.3e9fdf6e51009b005237edf197d384d7.png

To nimi powinno dać się ogarnąć odkręcenie suportu czy pedałów. W teorii, bo jakośc tych "narzędzi" była beznadziejna. Ale gdyby były, to co szkodzi spróbować.

Edytowane przez Garlock
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!

Pedały odkręciłem, zwykły klucz faktycznie nie pasował - użyłem klucza od lodówki z dodatkowo zaklinowanym imbusem (sam klucz był za duży). Faktycznie pamiętam z dzieciństwa takie oryginalne klucze, ale pewnie już od dawna na złomie ;)

Wykręcenie suportu - czekam na klucz nastawny. 

Pozostałe elementy poodkręcałem i powoli myje, odrdzewiam itp.

Kolejny problem mam z widelcem - odkręciłem nakrętkę z góry ale kompletnie nie wiem jak go wyciągnąć. Wygląda jak by był zespawany na stałe z mostkiem kierownicy. Nie mogę przez to wyciągnąć i wymienić sterów, nie mówiąc o jakimś piaskowaniu samej ramy. Czy to możliwe, że jest nie demontowalny?

 

20230725_152945.jpg

20230725_153007.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górze mostka masz śrubę (chyba ją niepotrzebnie wykręciłeś). Odkręcasz ją kilka obrotów, żeby była kilkumilimetrowa szczelina miedzy mostkiem a łbem śruby. Walisz w łeb młotkiem i teoretycznie powinienes wtedy wbić klin i zluzować mostek. Wtedy go wysuniesz do góry. Chyba, że wszystko jest zapieczone. Jesli tak, to zalej naftą, odrdzewiaczem, jakimś penetratorem (choćby WD40), zostaw na noc i ponawiaj próby wyrwania mostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały dzień siłowałem się z demontażem widelca i się nie udało. Po zastosowaniu patentu podanego przez Garlock'a 2 lekkie puknięcia, 30 sekund i zdemontowane :)

Na dziś mam wszystko w kawałkach. Niestety nie uda mi się zachować oryginalnego lakieru - za duże braki i rdza. Ostatecznie oddałem widelec, ramę i kierownicę do piaskowania i lakierowania. W międzyczasie powoli odgruzowuje pozostałe elementy i zabieram się za koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...