Skocz do zawartości

[Rower] Zmiana MTB na Gravel ?


siara_nh

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

ok miesic temu zacząłem jeździć rekreacyjnie ( rower Kands Energy 1500 ) , jak zobaczyłem że znajomy na 29calowych kołach jeździ zdecydowanie szybciej  to po tygodniu rower zmieniłem na Merida big nine - dokupilem siodełko dostosowane do moich bioder oraz założyłem przedłużkę mostku i jest naprawde wygodnie dobrze mi sie jeździ .

Jazda strasznie mnie wciągnęła , dziś zrobiłem pierwszy raz 47km ( dla mnie to wyczyn bo ostatnie 15 lat siedze głównie przed tv lub pc ) :)
Tyle wstępu , to teraz konkrety , chciałbym jeździć zdecydowanie szybciej , mieszkam w Krakowie , głównie jeżdżę po ścieżkach rowerowych i jakieś lekkie szutry - oglądałem mnóstwo filmików na tt lub YT jak lubie chwala gravela - i zastanawiam sie czy na tym rowerze ( łatwiej ) będę mógł osiągać większe prędkości ( nie myśle ze szosówce bo lubię zahaczyć o lekki szuter , polne drużki )

 

czy taka zmiana ma sens ?

tzn zakładając że cały czas mam taką samą kondycję - moja prękość wzrośnie

oraz czy komfort jazdy będzie w miarę OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana opon z terenowych na węższe i mniej terenowe to podstawowy zabieg ułatwiający jazdę po dobrej nawierzchni . Jeśli już to zrobiłeś to raczej niewiele możesz więcej . Tzn zawsze możesz założyć  jeszcze węższe i lżejsze . Możesz też zmienić koła na lżejsze albo/i zmienić amor na sztywny wideł . Jakieś zyski na prędkości na pewno by były ale jak duże ????  Chyba lepiej budować formę . 

Na gravelu oprócz delikatniejszych opon miałbyś też inną pozycję . Teoretycznie to też powinno pomóc tylko nie koniecznie taka pozycja i baranek będzie ci odpowiadać . A nie możesz gdzieś wypożyczyć gravela ? Chyba w decathlonie  to było możliwe .

Aha , gravele są bardzo różne . Od ,,prawie MTB " , do ,,prawie szosy " .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi którzy przeszło na zatrzaski przy nich zostaje. Początkowo mialem tylko w MTB ale teraz mam w trekingu i nawet stacjonarnym 😁 Nie chodzi nawet o efektywność pedałowania ale w górach paradoksalnie czuję się bezpieczniej jak jestem wpięty a na nizinach stopa jest jednej pozycji i nie muszę się zastanawiać jak ją ustawić, skupiam się na pedałowaniu…


 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

a czy zmiana pedałów na te zatrzaskowe coś daje

Daje, szczegolnie przy dlugich trasach. Ja mam w gravelu SPD SL i platformy w mtb.
Nie zalozylem SPD do fulla, bo na forum poradzili mi ze lepiej uczyc sie na platformach, pomimo ze w SPD latwiej :) 

12 godzin temu, ChuChu napisał:

Prędkość wzrośnie w absolutnie minimalnym stopniu,

W zasadzie zgoda. Tylko kazda zmiana troche doda predkosci. Sztywny widel, SPD, mniejsza waga, inna pozycja. Wszystko razem moze dac juz odczuwalna zmiane. A to sie przelozy na wieksza chec jezdzenia i poprawe kondycji (ktora ma najwiekszy wplyw na predkosc :D )

 

12 godzin temu, siara_nh napisał:

oraz czy komfort jazdy będzie w miarę OK

12 godzin temu, ChuChu napisał:

a komfort spadnie znacznie.

Mnie wygodniej sie jezdzi na gravelu niz na fullu. Kierownica szeroka, opony gwizdza, amory sie uginaja. Mtb za to lepiej dziala w jezdzie grawitacyjnej, dla co dla gravela jest w ogole nieosiagalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesiadka na gravela/szosę zmotywuje Cię do szybszej jazdy bo na tego typu rowerach wszyscy szybciej jeżdżą😁, potem są młodzi i silni na MTB no i leśne dziadki 😹takie jak ja na trekingach i innych wynalazkach. 
 

Edytowane przez Kettler
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...