Skocz do zawartości

[przerzutka przednia] ustawianie


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do bardziej obeznanych w temacie ...ja jestem użytkownikiem roweru od dawna ale do bardziej zaawansowanych czynności racze do tej pory 

korzystałem z serwisu. Jednak postanowiłem sam założyć i wyregulować kupioną przerzutkę bo jak się okazało chyba serwisy mają "czas urlopowy" 🙂 

bo wyregulowanie w/w trwa ponoć 3 dni 🙂 ...tak więc moje pytanie jest czy moje przerzutki pracują jakoś inaczej ? bo w końcu udało mi się wyregulować 

nabytą Shimano Altus FD-M371-3     ale miałem spore problemy już na starcie tzn. przeglądając prawie większość tutoriali na necie zaczyna się od regulacji 

śrubki L czyli tej oddalonej od ramy która powinna wychylać ramię w stronę łańcucha lub oddalać od w/w ... jednak u mnie mogę sobię kręcić tą śrubką i nic się nie dzieje :-)

jest efekt ale kręcąc tą drugą czyli najbliżej ramy akurat nie sprawdziłem literki na tym modelu ale mam inną starą też shimano pisze na niej LXshimano Deore i tu sprawa wygląda podobnie 🙂 

używałem jej poprostu ekstremalnie nawet jeżdżąc w zimie i po tych latach no powiem prawie się zapiekła dlatego postanowiłem zmienić i wyczyścić / zregenerować tą starszą.

Na tej  LX nie ma opisanych śrubek bo ma ją przed sobą 🙂 ..i zasada działania przy nastawianiu jest taka sama jak Altus-a czyli przy odkręconej lince kręcąc jedynie śrubką 

najbliżej ramy jest jakiś efekt oddalania i przybliżania między innymi dlatego myślałem że już przerzutka po "nastu" latach  użytkowania jest po prostu uszkodzona. 

A teraz troszkę zgłupiałem . W obu modelach dopiero jak przykręcę linkę to kręcąc śrubką njdalej oddaloną od ramy chyba jak wynika z wielu tutoriali  L  ? mogę zmieniać troszkę wychylenia

ramienia czyli jak jest naciągnięte i faktycznie można teraz ustawić zakres wychylenia tak żeby łańcuch nie spadał z dużej zębatki. 

Może fachowcy coś podpowiedzą w w/w kwestii .... aż muszę zejść do piwnicy i zerknąć czy są opisane śrubki na przerzutce Altus FD-M371-3

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to  wynika  że wszystkie te tutoriale są lipnie omówione a wręcz wprowadzają w błąd!!! bo przynajmniej powinno być wspomniane iż są takie przerzutki że kręci się śrubkami  inaczej i nie ma na nich oznaczeń H/L...a tam wszędzie jest że zewnętrzna

śruba od str. pedała po odkręceniu linki nastawia odległość od łańcucha a to nieprawda 🙂 

Edytowane przez ski007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dokładnie i na tej starej nie ma oznaczeń lub może się starły po tych nastu latach nienagannej pracy ( są tylko takie lekko widoczne kółeczka ) bo trzeba przyznać iż przerzutka ta jest naprawdę super. Po pół dniowym pobycie w nafcie / czyszczeniu + nasmarowaniu jest jak nowa 🙂  ... ta kupiona obecnie Altus jest też OK i są na niej napisy ale naprawdę też można się pomylić bo są naniesione dokładnie po środku śrubek  i tylko troszkę jedna jest nieco wyżej (o jakieś 1.5mm) czyli bliżej ramy roweru i jest to litera L więc odwrotnie niż we wszystkich lub "prawie wszystkich"  tutorialach więc UWAGA !!!  bo w takim ustawieniu regulacja przerzutki odbywa się inaczej / odwrotnie  🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

L czyli Low jest od strony ramy, czyli jest to całkiem normalne i typowe.

No właśnie NIE jest to nietypowe bo na tych wszystkich tutorialach śrubki L nie są od strony ramy / rurki siodełka !!!!! tylko od strony ...hmmyy pedała jakby to nie zabrzmiało 🙂 🙂 🙂 

google - ustawianie przerzutki przedniej

No to pooglądaj sobie wszystkie tutoriale o ustawianiu przerzutki przedniej ...zawsze zaczyna się od kręcenia śrubki najdalej oddalonej od ramy !

a w moim przypadku powtarzam muszę kręcić tą najbliżej ramy / rurki siodełka ! bo inaczej nie ma żadnego ruchu 🙂  i wychylenia ramienia przerzutki.

Powinno być podane UWAGA ! wszystko zależy od rodzaju przerzutki bo śrubki L i H mogą być przestawione 🙂  ...i tyle bo potem patrząc na te tutki

wszystkie zaczynamy kręcić śrubkami najdalej oddalonymi od ramy i to jest mylące .... 

Powinno być powiedziane że po odkręceniu linki od przerzutki albo musimy znaleźć śrubkę oznaczoną L ....albo po prostu jeśli brak oznaczeń kręcimy tą śrubką

która wykazuje efekt wychylenia ramienia przerzutki w stronę ramy lub do łańcucha. 

 

 

Edytowane przez ski007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej Tiagra jest tak jak napisałem.

No i co? No i nic.

Regulacja polega na zrozumieniu co się robi, a nie ślepym podążaniu za filmikami na YT. Dość często jest tak, że niby idzie się za instrukcją, a działa to jakoś słabo. Jak zaczynałem regulować Tiagra, to spędzałem nad tym pewnie z 30 minut. Teraz robię to w 5.

Pamiętaj też, że na YT większość filmików robią amatorzy, właściwie za darmo. Jeżeli uważasz że coś pokazują źle, nakręć własny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...