Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Cześć, od jakiegos czasu pojawia się u mnie ból z boku kolana(nie rzepki, ale z boki nogi, załączam zdjęcie, miejsce gdzie trzymam palec). Ból jest o tyle dziwny,  że czasem nie boli w ogóle, np. podczas 100 km jazdy,  a czasem przy jeździe na dystansie 30 km boli przez pół dystansu i ustaje na koniec jazdy.

Ból kompletnie nie zdarza się w czasie chodzenia, czy siedzenia jedynie w trakcie jazdy na rowerze i to tylko w lewej nodze.

Zaczaynam coś kombinować z blokami spd, czy to możliwe, że przyczyna leży w kwestii złego ustawienia bloku? 

Kwestia raczej nie leży po stronie kadencji, średnia kadencja z ostatniej jazdy wyniosła 87.

Jeżeli ktoś miał podobny problem proszę o podzielenie się swoim doświadczeniem.

20230626_100300.jpg

Napisano

Witaj Bracie! Nie wiem, czy to ten sam problem, ale mi przestawienie bloków pomogło - przesunąłem je w stronę pięty. Moje bloki mają spory float na boki, więc to nie miało chyba znaczenia. Ale co osoba to może być inny problem. Wcześniej na ból pomagało rozciąganie (w staniu na jednej nodze dociąganie do pośladka pięty drogiej nogi) - więc coś się napinało i kolano nie działało jak trzeba.

  • +1 pomógł 1
Napisano

U mnie pomogło przestawienie bloków i zmiana wysokości oraz przesunięcie siodła. Wszystko ogarniał fitter. Ponoć podczas pedałownia oś kolana nie może wyprzedzać osi pedału. 

  • +1 pomógł 1
Napisano

Dzięki Panowie za podpowiedzi, @Wojciojutro sprawdzę z przesunięciem bloka do tyłu. @nossy z siodełkiem już kombinowałem, wysokość jest optymalna(metoda z mierzeniem przekroku z książką przy ścianie) i wysunięcie przód tył też raczej tak(metoda ze sznurkiem i odważnikiem).

Napisano

SPD nie wybaczają kategorycznych błędów w ustawieniu bloków. Tak, ból z boku generalnie wskazuje na taką przyczynę, ale równie dobrze może przyczyna być w zupełnie czymś innym. Perfekcyjne ustawienie wysokości siodełka, dobre ustawienie bloków to podstawa.

 

spd2.jpg.7599ed5387454761b5ce40619f8fa39

  • +1 pomógł 2
Napisano

Zużyty blok raczej nie spowoduje takich objawów, bo tylko "uwalnia" nogę. Nowy blok bardziej ogranicza ruch.

Co do kontuzji, to może być tak że raz sobie coś naruszyłeś i teraz się odzywa. Ja kiedyś miałem za wysoko ustawione siodełko i prawe kolano od tego oberwało. Mimo że minęło z 5 lat, ustawienie mam prawidłowe, to nadal potrafi czasami zaboleć.

  • +1 pomógł 1
Napisano

Ja miałem ból w podobnym miejscu w dwóch nogach ale ciężko ocenić po zdjęciu. Ale do rzeczy - u mnie ból "kolan" po zewnętrznej stronie spowodowany był koślawieniem się kolan. Bólu nie odczuwałem przy normalnym chodzeniu. Dopiero przy większym obciążeniu np. chodzeniem po górach problem wracał.  Żeby to sprawdzić przydał by się trenażer i lustro.  Mi pomógł fitting i kliny pod blokami. Sprawdź czy czasem nie masz takich problemów.

Napisano
W dniu 26.06.2023 o 11:59, nossy napisał:

U mnie pomogło przestawienie bloków i zmiana wysokości oraz przesunięcie siodła. Wszystko ogarniał fitter. Ponoć podczas pedałownia oś kolana nie może wyprzedzać osi pedału. 

Bloki przestawione i siodło cofnięte, dzisiaj pierwsza jazda i pierwszy raz czułem, że nogi pracują tak jak powinny, kolana "nie uciekały" na boki. Teraz skrócenie mostka, bo przez cofnięcie siodełka byłem wyprężony jak struna.

  • +1 pomógł 1
  • 2 miesiące temu...
Napisano

Ja całe lato jeździłem na MTB z SPD - dziesiątki górskich wycieczek - i nic nie bolało - przestawienie bloków zadziałało. Wróciłem do miasta, przejechałem się szybciej na miejskim rowerze ze zwykłymi pedałami i kolano boli. Oczywiście inny rower, inna geometria - coś muszę wymyślić. Ale jestem zaszokowany, bo obciążenia w górach były jednak nieporównywalnie większe.

Napisano

Tego nie wiem 🤔. Przesunę lekko siodełko, ew. dodatkowo ~2 mm na dół. 

Odsunę jeszcze lewy blok tak, aby noga była bardziej odsunięta od osi ramy i zobaczę...

 

  • 5 miesięcy temu...
Napisano

Ciekawe że w wszystkich wpisach piszecie o ustawieniu bloków w butach a tymczasem najprawdopodobniej jest to bardzo klasyczny ból wywołany nierównomiernym rozwinięciem siły grupy mięśni związanych z pasmem piszczelowo biodrowym. Na nic przestawianie bloków,  konieczne są ćwiczenia wzmacniające naszych pośladków i mięśni tylnej strony pasma piszczelowo biodrowego.

Miałem, wyleczyłem 😀 

 

https://icrf.pl/artykuly/zespol-pasma-biodrowo-piszczelowego-itbs/

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...