Skocz do zawartości

[Kaseta kompatybilność] Sram Eagle - kaseta NX + przerzutka GX


Miro1970

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

planuję założyć napęd Eagle 12s. Z pewnych powodów (typ ramy, dobór koronek) chcę mieć kasetę NX 11-50, a jeszcze bardziej Sunrace 11-50. Ale do tego chcę dać przerzutkę GX Lunar i manetkę oraz korbę też GX.

Tu pytanie: czy to będzie bardzo dobrze chodzić? Bo kaseta GX ma koronki 10-12-14...50 (52), a NX/Sunrace 11-13-15...50. Wiem, że przerzutki Shimano akceptują takie różnice, ale dla pewności pytam, czy Eagle też?

Druga sprawa przy okazji: czy korby GX Boost i GX nie-Boost to te same korby, tylko zębatki mają inny offset?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba miałeś na myśli, dlaczego nie chcę kasety GX?

Chcę ten napęd do roweru wycieczkowego i zależy mi na jak najmniejszych odstępach w stopniowaniu. Przy takim samym blacie - powiedzmy 38T - 40T  - i dużych kołach przeskoki między 10-12-14-16... są odczuwalnie większe niż między 11-13-15-17... Poza tym poszczególne prędkości na tym samym blacie i przy tej samej kadencji bardziej mi odpowiadają na kasecie 11-13-15... niż 10-12-14..

 

Edytowane przez Miro1970
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Kaseta Sunrace prawie 100 gramów lżejsza przy takicha samych średnicach koronek. Ale masz rację, NX sprawdzona i pewnie trwalsza, no i ładniejsza.

Czekam jeszcze na odpowiedź na moje pierwsze pytanie, może ktoś spotkał się z taką konfiguracją, mało prawdopodobną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie to działać bez problemu, wielu producentów stosuje takie manewry, nawet w Decathlonie jest/był rower z kasetą NX i przerzutką GX.
Ja mam obecnie w domu dwa frankensteiny, u żony przerzutka 12 XO i kaseta Shimano SLX, u mnie Przerzutka GX AXS i też kaseta SLX, działa bez zarzutu.
Kasety GX są piekielnie drogie, dlatego zdecydowałem się na wymianę bębenka w rowerze żony i kasetę SLX, wszystko razem wyszło taniej niż kaseta GX ;)
U mnie było zawsze Shimano, ale teraz dostałem GX ASX to wleciał w miejsce XT ;)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja spytam o jedną rzecz odnośnie manetki GX https://allegro.pl/oferta/manetka-sram-gx-eagle-lunar-12-biegowa-13504758086 / https://www.centrumrowerowe.pl/manetka-sram-gx-eagle-trigger-pd16730/ - po ile biegów naraz można zmieniać w dół kasety, a ile w górę kasety? Mam rozbieżne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś takiej używałem bo się zamieniłem na chwilę na rowery. W dół tylko o 1. Na większe wchodzi po kilka*, ale jest też model do elektryków, który wciąga tylko o jedną tarczę.

 

* nie policzyłem ile dokładnie wciąga - dóbre kilka, zrzucanie zauważyłem, bo w moim jest XT, co zrzuca po 2. Ale ten GX działa bardzo miło i lekko.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wiedziałem jak nazywać biegi w rowerze. Jeśli tak jak w samochodzie, to z 12 na 7 było sprawdzane - czyli z najmniejszej zębatki na 6 w kolejności. Bo szybko się "redukuje" czyli wrzuca większe zębatki. Oczywiście wiem, że to dla Was oczywiste :). Przyznam, że nie sprawdzaliśmy wchodzenia na największe - płasko było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...