Skocz do zawartości

[do 6000] rower trailowy i do rekreacji


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Zanim utworzyłem temat przejrzałem forum, ale wciąż nie uzyskałem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.
Rower jest dla mnie - mężczyzna, 75kg, 183 cm.

Do tej pory jeździłem na starym, około 20-letnim typowym góralu z marketu, ale od mojej jazdy całość się poddała, więc szukam czegoś poważniejszego, co mi posłuży i się nie rozsypie na pierwszej lepszej hopce. Chciałbym też żeby nie było w przyszłości problemu z rozwijaniem roweru, tak by móc go rozbudowywać wraz z rosnącymi moimi umiejętnościami.

Rowerki które przykuły moją uwagę to:
PRONE - Octane One (octane-one.com) natomiast raczej rocznik 2021, który jest normalnie dostępny w sklepach internetowych, niestety zielony kolor odpada :D 
(link do przykładowego sklepu z rocznikiem 2021 OCTANE ONE PRONE 29er 2021 Blue Metallic - MTB - górskie koła 29" (rower-sport.pl))
To co mi się podoba w tym modelu to oczywiście cena, ale też rama która nie ma jakiejś agresywnej geometrii, wydaje mi się że idealnie wpasowałby się w moje potrzeby, czyli wycieczki rowerowe z rodzinką i raz na tydzień jazda w trudniejszym terenie czyli to co lubię. Na minus niestety odstrasza mnie ten amortyzator sprężynowy, ma fajny skok 130mm, ale ta waga przedniego widelca i charakterystyka pracy nie podoba mi się. Jeździłem na powietrznym amorku na rowerze kumpla - super sprawa.
Zastanawiam się czy byłoby dobrym wyborem kupno tego roweru i od razu wymiana amortyzatora na jakiś powietrzny o skoku 140mm, zwłaszcza że cena jest poniżej założonego budżetu? 

NS Bikes - Stay True!

Niska waga, amortyzator powietrzny ale skok tylko 120mm wydaje mi się że trochę mało. 

HORNET 2022 | Dartmoor-bikes

No i chyba najbardziej oczywisty wybór, czyli szerszeń. Ma niby wszystko to czego potrzebuję, natomiast jest trudna jego dostępność i wydaje mi się że widzę trzy problemy:
Wysoka waga, ponad 15kg, a jeździłem na rowerze ważącym nieco 13kg i wiem jaką różnicę robią te 2kg. 
W tej cenie oczekiwałbym amortyzatora powietrznego, a tutaj sprężyna. Może i ma duży skok, ale to jednak sprężyna.
Kolejny minus to małe koła. Wydaje mi się że 27,5" do mojego wzrostu to przymało, a i do rekreacji chyba średnio się nadają takie kółka, na 29" jednak można trochę szybciej się toczyć.
Na plus oczywiście osprzęt, amortyzator no i renoma.

Co myślicie?
Jesteście w stanie polecić coś ciekawszego? 

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie też najbardziej się kierowałem w stronę NS. Natomiast boję się że te 120mm może być czasami za mało jeśli chodzi o jakieś single-tracki. Nie znam się niestety na dobieraniu podzespołów, za mało o tym jeszcze czytałem - czy jego rama byłaby w razie potrzeby dostosowana do założenia amortyzatora o skoku 140/150mm? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szukasz roweru uniwersalnego a nie do zjazdów to skok 120 mm jest najbardziej optymalny, spokojnie poradzi sobie na single-trackach. Rowery zjazdowe i do skakania to nie tylko amortyzator ale cała konstrukcja, która powoduje że rower dobrze zachowuje się w zjeździe i na przeszkodach jak również odpowiednia  wytrzymałość niestety coś za coś bo takie rowery nie nadają się do normalnej jazdy (wysoka waga, grube opony, pozycja rowerzysty, przełożenia)

Założyć się da ale wyjdzie z tego straszna pokraka nie nadająca się do jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Trudniejsze warunki" to względne określenie, przynajmniej producent kieruje ten rower (NS) na XC i trail - nie enduro, ale też nie "rekreacyjna jazda po szutrowych ścieżkach" jak w niektórych rowerach. Zapewne prędzej zabijesz skakaniem widelec niż rozpękniesz ramę.

Dwa pozostałe typy z kasetą 11-42 będą miały ograniczenia w górach. A może szarpniesz się na Canyona - trochę powyżej budżetu, ale dostajesz dropper, który totalnie zmienia warunki gry na ścieżkach, zaś widelec jest dość porządny, choć nie tani w serwisie - ale zdecydowanie najlepszy.

W HT duży skok widelca nie jest tak łatwo wykorzystać - jak tył skacze na wszystkie strony. Poza tym 10mm to nie różnica, zaś jakość pracy to drastyczna różnica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...