Skocz do zawartości

[Garmin Edge] jeden licznik, dwa rowery, automatyczny wybór rowerów w aktywnościach na Garmin Connect i Strava


Rekomendowane odpowiedzi

Długo się przed tym broniłem, ale kupiłem drugi rower. I teraz chciałbym ułatwić sobie życie w kwestii rejestracji aktywności z automatycznym przypisaniem do konkretnego roweru. Dodatkowo chciałbym uzyskać sytuację, w której aktywność zostanie powiązana z konkretnym rowerem na Garmin Connect i Strava. Jednym słowem nie chce ręcznie zmieniać roweru po zakończeniu aktywności :D 

1. Garmin EDGE 830 

Utworzyłem dwa profile. Dla uproszczenia: MBT i Gravel. 

  • MTB - domyślny tryb jazdy - Kolarstwo górskie
  • Gravel - domyślny tryb jazdy - Kolarstwo szutrowe 

Nie znalazłem opcji podpięcia roweru pod dany profil w liczniku. To pewnie bez znaczenia, ale:

W rowerze MBT mam czujniki kadencji i szybkości (oba Garmina). W gravelu czujników nie mam. Chwilowo nie planuje zakupu, ale jak mi się spodoba, to wtedy dokupię. Jednak czujniki pewnie nie mają tutaj znaczenia. Domyślam się, że jak Garmin wykryje czujnik prędkości, to z niego pobiera dane. Jak nie ma czujnika to dane lecą z GPS-a.

2. Garmin Connect 

Dodałem drugi rower. Z tego co widzę w profilu roweru dla opcji Automatycznie dodaj do... mogę ustawić Kolarstwo tylko dla jednego roweru. Wybór w drugim powoduje wyłączenia w pierwszym. Nie ma tam opcji podziału wg. domyślnego typu jazdy. 

Tutaj nie widać profili, a więc nie można powiązać z nimi roweru. 

3. Strava 

Dodałem drugi rower. W profilach każdego dla opcji Default Sports ustawiłem:

  • MTB - tylko Mountain Bike Ride
  • Gravel - tylko Gravel Ride

I teraz pytanie do znawców. Powyższe zadziała, jak należy? A może powinienem coś jeszcze zmienić / ustawić inaczej? 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa rowery i jeden 830. W Stravie musze ręcznie zmieniać rower, pomimo dwóch różnych profili (mtb/szosa) z których korzystam w Garminie . Garmin "widzi" cały czas jeden z nich. Mimo kompletu osobnych czujników przypisanych do każdego z osobna.

Istotnie deprymujące 🙄

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam generalnie tak samo jak koledzy powyżej - wcześniej z Garminem, a teraz z Sigmą. Natomiast dzisiaj zalogowałem się przez web do Stravy i widzę, że w ustawieniach roweru można zmienić dla jakich typów aktywności dany rower jest domyślnym. Wcześniej chyba tego nie było? Ustawiłem sobie teraz MTB dla MTB i Ride oraz Gravel dla gravela i zastanawiam się czy Strava sobie to ogarnie przy aktywnościach importowanych z Sigma Ride:)

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JWO dziwne... Bo skoro określasz w profilu typ aktywności, to w sprzęcie wystarczyłoby dodać opcję, która będzie jej odpowiednikiem. Wtedy by się to ładnie przypisywało... Żaden czujnik nie jest wtedy wymagany. 

@KNKS a czujnik da się przypisać do profilu? Bo ja tego nie znalazłem. Wydaje mi się, że czujnik jest wyżej niż profil.

@Maciorra tak, to też ustawiłem. Dzisiaj sprawdzę. Jeżeli zadziała w Strava to będę zadowolony w 75% :D 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eathan

U mnie na jednym 830 "chodzi" jeden pomiar mocy, 2x sensor prędkości, 1x sensor kadencji, 1x czujnik tętna. Wszystkie są cały czas ustawione jako "włączone".

Z tego co się orientuje nie da się ich przypisać do określonego profilu w urządzeniu.

Ale przyznam się szczerze ze jedynie pobieżnie zapoznałem się z instrukcją obsługi... 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Maciorra napisał:

ą. Natomiast dzisiaj zalogowałem się przez web do Stravy i widzę, że w ustawieniach roweru można zmienić dla jakich typów aktywności dany rower jest domyślnym. Wcześniej chyba tego nie było? 

O kurde, wcześniej tego nie zauważyłem. Ta opcja musiała się pojawić stosunkowo niedawno.

Dzięki 🍺

Teraz, Eathan napisał:

@KNKS czyli dobrze to wyczaiłem. Czujnik podpinasz pod urządzenie, a nie konkretny profil. Potem urządzenie szuka wszystkich czujników z listy i korzysta z tych, które zostaną znalezione. 

Na to wygląda. Czyli jeśli nie dezaktywujesz niepotrzebnych czujników w menu w 830, urządzenie będzie tracić czas i energie na szukanie tych z drugiego roweru... 🙄

Ciekawe czy mędrcy z Garmina poprawili powyższe w nowym 840.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KNKS i @Maciorra będę to dzisiaj testować. Dam znać, czy zadziała. Jedyna niewiadoma to jest to co przekazuje Garmin do Strava. Bo jeżeli garminowski typ aktywności Kolarstwo szutrowe jest powiązany / zmapowany z Gravel Ride w Strava to jesteśmy w domu ;) 

3 minuty temu, KNKS napisał:

Na to wygląda. Czyli jeśli nie dezaktywujesz niepotrzebnych czujników w menu w 830, urządzenie będzie tracić czas i energie na szukanie tych z drugiego roweru... 🙄

Dokładnie. I znowu by się przydała opcja powiązania czujnika z profilem i aktywowania tylko w przypadku wybrania danego profilu. Inaczej te profile mają średni sens. 

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Eathan napisał:

Dokładnie. I znowu by się przydała opcja powiązania czujnika z profilem i aktywowania tylko w przypadku wybrania danego profilu. Inaczej te profile mają średni sens. 

Mnie wydaje się że profile, w zamyśle inżynierów G, mają służyć jedynie możliwości personalizacji danych wyświetlanych podczas odmiennych form uprawianego kolarstwa.

Edytowane przez KNKS
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheJW Chyba nie az tak prosto. W Garminie nie ma zadnego powiazania czujnika  z aktywnoscia, czy ze sprzetem. Ba, nawet powiazanie sprzetu z aktywnoci jest dosc ulomne. W zegarku/liczniku mamy 'cycling outdoor', 'cycling indoor', 'cycling mtb'. Te wszystkie kategorie trafiaja do 'cycling' przy sprzecie (na pewno indoor i outdoor, nie wiem jak mtb). Aktywnosci sprzetu i aktywnosci urzadzenie troche sie inzynierom rozjechaly. :D 
Tak nawiasem miac co sie stanie jak obok kto jedzie na waszym drugim rowerze i do urzadzenia 'podpiete' sa podwojne czujniki? Testowal ktos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JWO napisał:

W zegarku/liczniku mamy 'cycling outdoor', 'cycling indoor', 'cycling mtb'. Te wszystkie kategorie trafiaja do 'cycling' przy sprzecie (na pewno indoor i outdoor, nie wiem jak mtb).

Ja mam w Edge`u profil jazda szutrowa i jazda górska. Przy eksporcie do stravy zapisują się jako gravel ride i mountain bike ride. Dalej w stravie jest już automatyczne przypisanie roweru do typu aktywności.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mogę potwierdzić:

1. Garmin Connect - nadal nie da się automatem powiązać roweru z rodzajem aktywności. Trzeba ręcznie zmienić. 

2. Strava - przy założeniu 2 rowerów i ustawieniu odpowiednich danych w Default Sport oraz przy dwóch profilach na Garminie i ustawionych odpowiednich typach aktywności wszystko działa. Strava pięknie przypisuje rower do danej aktywności. Testowałem na dwóch rowerach:

  • MTB - na Garminie Kolarstwo górskie / na Stravie Mountain Bike Ride
  • Gravel  - na Garminie  Kolarstwo szutrowe / na Stravie Gravel Ride

Czyli jestem zadowolony w 80%. Używam głównie Stravy, do Connecta prawie nie zaglądam. 

strava.jpg.c60def586f1194078c89806f091159d0.jpg

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2023 o 08:56, Eathan napisał:

 

Dodałem drugi rower. Z tego co widzę w profilu roweru dla opcji Automatycznie dodaj do... mogę ustawić Kolarstwo tylko dla jednego roweru. Wybór w drugim powoduje wyłączenia w pierwszym. Nie ma tam opcji podziału wg. domyślnego typu jazdy. 

 

 

W Connect możesz ustawić tyle rowerów w "kolarstwo" co masz.  Ja mam ustawione dwa rowery i trenażer (o butach już nawet nie wspomnę 😉). W liczniku przełączenie pomiędzy rowerami to po odpaleniu jedno maźnięcie po ekranie i start. Cała aktywność leci na konkretny przypisany rower (dystans etc.). Domyślny typ jazdy jest realizowany i ustawiany na poziomie licznika jak i same parametry roweru np. obwód koła  , typ pracy GPS , opcje nawigacyjne.etc ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pecio no nie bardzo. Może jakiś poradnik jak to zrobić? Bo teraz mam 2 rowery w Garmin Connect. Na liczniku mam 2 profile. W profilach na liczniku mam ustawione Kolarstwo górskie i Kolarstwo szutrowe. Za każdym razem aktywność wpada na domyślny rower. W ustawieniach na Connect nie da się wybrać typu aktywności. Jest po prostu jazda na rowerze/kolarstwo. 

connect-1.jpg

connect-2.jpg

connect-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...