Skocz do zawartości

[Problem] Niewyjaśnione stukanie podczas pedałowania.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Przypuszczam, że ciężko będzie mi pomóc, ale ktoś może podrzuci jeszcze jakiś pomysł to chętnie wypróbuje.

Problem polega na "stukaniu" podczas pedałowania, napęd wydaje dźwięk podobny do rozwalonego łożyska, lub taki jak końcówka linki zahaczająca o korbę, taki trochę metaliczny dźwięk.

Odgłos przez pewien czas jest regularny, a za chwilę już nie. 

Występuje tylko i wyłącznie przy pedałowaniu, bez względu na siłę nacisku na korbę. Pozycja stojąca/siedząca nie ma znaczenia, ułożenie stóp na pedałach też nie. Pedałując do tylu, problem nie występuje.

Borykam się z tym od tygodnia, i zawsze po przejechaniu ok 10km nastaje cisza, stukanie ustaje, aż do następnego dnia i tak w kółko.

Rower praktycznie nowy, z lipca tamtego roku, przejechane 1tys km.

Co zrobiłem:

- Ogólnie całkowity brak luzów

- Pedały wyczyszczone, nowy smar, gwinty nasmarowane

- Piasty wyczyszczone, nowy smar

- Sztyca wyczyszczona, nowy smar

- Hak tylnej przerzutki sprawdzony, wyczyszczony

- Szprychy brak luzów

- Mostek wyczyszczony

- Przerzutka tył/przód działa bezproblemowo, cicho, kółka tylnej przerzutki wyczyszczone, nasmarowane

- Kaseta, korba wyczyszczona

- Klocki ustawione, nie trą o tarcze

- Łańcuch nie rozciągnięty, po szejku, nasmarowany Rohloff'em

- Wszystkie śruby dokręcone

- Korba Hollowtech bez luzów, cicho się obraca

 

Ogólnie napęd wydaje się być głośniejszy, niż na początku, ale oprócz stukania jest w miarę cicho.

Jedyne co mi przychodzi do głowy, że po szejkowaniu został wypłukany bród ze smarem z ogniwek łańcucha, i jest przez to głośny i coś tam stuka, aczkolwiek smarowałem go już kilka razy, już bez szejkowania, a zrobiłem już ze 100 km po mieszanym terenie i nic to nie dało. 

P.S Łańcuch szejkowany 3 raz od lipca, do czystej benzyny.

Za każdą sugestie będę wdzięczny.

Edytowane przez Abuqerqi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, clavdivs napisał:

Jak rower jest na sztywnych osiach, sprawdź tylną. 

Jest na QR, zdejmę, sprawdzę.

2 minuty temu, slavi napisał:

ząb tarczy zahacza o wózek przedniej przerzutki?

Niestety nie, zdjąłem łańcuch, bez łańcucha jest cichutko, na stojaku kręcąc, nawet z łańcuchem też jest chicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Kettler napisał:

Stukającą linka wewnątrz jeżeli jest to pressfit może być suport, załóż inne pedały, zdejmij korbę i załóż ponownie. 

Linki już sprawdzałem, wyciągałem je trochę z ramy, wiązałem tytkami, zmieniałem ich ułożenie - to nie to.

Suport to hollowtech skręcany, powinienem go zdjąć w taki wypadku, oczyśćić i założyć jeszcze raz?

Korb też nie zdejmowałem.

Ogólnie to wykluczyłem suport, bo chodzi cicho, a bez założonego łańcucha, to bezszelestnie.

Ale, dzięki podejmę ten trop.

33 minuty temu, RabbitHood napisał:

Stawiam na suport - zwłaszcza gdy jest to pressfit. Jeśli BSA to wykręć, sprawdź czy w mufie nic nie lata, nasmaruj gwinty i skręć.

Suport to hollowtech skręcany, rozumiem, że zdjąć, oczyścić, nasmarować i założyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o częstotliwość, to jest to trochę nieregularne stukanie. Mniej więcej stuka raz do kilku razy na o obrót korby, w różnym położeniu korby. Czasem po serii stuków jest kilka obrotów bez żadnych stuków, a np. warunki jazdy w tym momencie sie nie zmieniają, tzn. ten same przełożenia, prosta asfaltowa ścieżka rowerowa. Najbardziej zastanawiające jest to, że po ok 10 km stukanie ustaje i przez następne 10 km jest cicho, następnego dnia zaczyna stukać od nowa 

Właśnie skończyłem rozbiórkę suportu, był praktycznie czysty, gwinty były posmarowane, brak oznak zużycia, chyba ciężko aby suport Shimano XT BB-MT800 rozleciał się po 1000km.

Wyczyściłem jeszcze ponownie łańcuch, nasmarowałem, jutro się przejadę to zobaczę co dalej.

 

 

 

2 minuty temu, nikbar1 napisał:

Mi tak sznurówki stukały obijając się o osłonę łańcucha

i raz scyzoryk w kieszeni tłukący się o okulary ;)

Ze sznurówkami też mi się kiedyś zdarzyło 😀, ale niestety nie tym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem musi tkwić w jakimś łożysku 

co na to wskazuje ? 

1. stuka przy obciążeniu więc nie jest to problem z uderzaniem lub obcieraniem skoro bez obciążenia nie występuje 

2. problem znika po 10 km czyli gdy dojdzie do rozgrzania obracających się elementów nieraz starczy kilka stopni żeby metal zaczął reagować inaczej. 

Osobiście, tak samo jak  koledzy forumowicze tu pisali, obstawiam pedał lub suport i to lewą stronę, podejrzewam że jesteś dużym chłopcem i swoją wagę masz. To podobnie jak ja , w ciągu 3 lat poszły mi 3 suporty i 3 komplety pedałów przy jeździe wyłącznie rekreacyjnej 2-3 kkm rocznie. Proponuję wsadzić na rower: żonę , dziewczynę, siostrę, wyslimowanego kolegę, czy kogo tam znajdziesz w wadze piórkowej  i sprawdzić czy przy mniejszym obciążeniu będzie występował problem. Innym sposobem sprawdzenia jest założenie jakiejś opaski na stopę i pedałowanie jedną stroną, to prawdopodobnie pomoże nawet ustalić która to strona. Żaden serwis raczej nie pomoże smarowanie też nie, problem jest w kształcie gdzieś któraś kulka lub bieżnia ma wżer lub jest "krzywa" w mikroskopijny sposób ale to starczy. trzeba wymienić albo pedały albo łożyska suportu.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, MariuszOnisk napisał:

problem musi tkwić w jakimś łożysku 

co na to wskazuje ? 

1. stuka przy obciążeniu więc nie jest to problem z uderzaniem lub obcieraniem skoro bez obciążenia nie występuje 

2. problem znika po 10 km czyli gdy dojdzie do rozgrzania obracających się elementów nieraz starczy kilka stopni żeby metal zaczął reagować inaczej. 

Osobiście, tak samo jak  koledzy forumowicze tu pisali, obstawiam pedał lub suport i to lewą stronę, podejrzewam że jesteś dużym chłopcem i swoją wagę masz. To podobnie jak ja , w ciągu 3 lat poszły mi 3 suporty i 3 komplety pedałów przy jeździe wyłącznie rekreacyjnej 2-3 kkm rocznie. Proponuję wsadzić na rower: żonę , dziewczynę, siostrę, wyslimowanego kolegę, czy kogo tam znajdziesz w wadze piórkowej  i sprawdzić czy przy mniejszym obciążeniu będzie występował problem. Innym sposobem sprawdzenia jest założenie jakiejś opaski na stopę i pedałowanie jedną stroną, to prawdopodobnie pomoże nawet ustalić która to strona. Żaden serwis raczej nie pomoże smarowanie też nie, problem jest w kształcie gdzieś któraś kulka lub bieżnia ma wżer lub jest "krzywa" w mikroskopijny sposób ale to starczy. trzeba wymienić albo pedały albo łożyska suportu.      

Dzięki za odpowiedź, i pomysł z wżerem na kulkach/bieżni.

Dzisiaj przejechałem się na nowych pedałach, niestety bez zmian.

Po powrocie zawiesiłem rower na stojaku, że może tym razem uda mi się coś usłyszeć, no i usłyszałem stukanie dochodzące z tylnej piasty było trochę cichsze niż podczas jazdy, ale było.

Stuknęło kilka razy i przestało, nie udało mi się już powtórzyć stukania, a kręciłem dość długo.

Zdjąłem koło, piasta kręciła się lekko bez oporów i luzów i tak to zostawiłem, ale dzięki Twojej odpowiedzi może faktycznie jest gdzieś wżer i powoduje takie stukanie.

Raczej przez weekend z braku czasu tego nie rozbiorę, ale w przyszłym tygodniu dam znać co i jak.

 

29 minut temu, JWO napisał:

Jak to mawiał kapral.

- Wiecie jaki jest wzór na obwód koła?
- 2*Pi*r
- Pi to 3 z hakiem, i to ten hak właśnie stuka

A możesz rozwinąć co to znaczy że hak stuka? Że hak przerzutki jest nie dokręcony?

Edytowane przez Abuqerqi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...