Skocz do zawartości

[Napęd] Nowy rower - piski w tylnym kole


Gufcio

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem nowy rower i przejechałem na nim dziś swoje pierwsze 30km. Niestety, wykryłem 2 usterki.

1. Podczas jazdy jak i podczas kręcenia samym kołem bez użycia korby, z tylnego koła wydobywa się piszczący dźwięk. Okazało się, że źródłem tych dźwięków jest łączenie piasty z gumowa uszczelka (przesyłam film), jak zatrzymam ta uszczelkę palcem, żeby nie obracała się razem z kołem to dźwięk ustaje i ponownie wraca gdy ja puszczę.

Sama uszczelka jest ubrudzoną w czymś tłustym (jakby smar z niej wypływa?)

Wpuścić tam kropelkę jakiegoś oleju i obserwować? Czy sprawa jest poważniejsza? 

2. Hamulce tarczowe mechaniczne - wiem, że muszą się dotrzeć. Ale czy normalny jest fakt ze naciskając lekko manetkę słyszę tylko lekkie tarcie klocków o tarczę a efekt zerowy? Naciskając mocno coś tam przyhamowuje ale strasznie długo to trwa. Trzeba regulować czy tak ma być i same się dotrą?

Filmik prezentujący problem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powaga sytuacji zależy głownie od poziomu twojej irytacji tym problemem. Gumkę zapaćkać czymś i obserwować, a hamulce na start dobrze odtłuścić, po czym stopniowo docierać. Są modele słabsze i mocniejsze, ale generalnie nic nie trzeba z hydrauliką robić jeżeli: nie ciekną, nie hałasują, klamki chodzą równo, nie puchną z czasem i nie są zbyt miękkie. 

Przy ciapaniu gumki, pilnuj żeby nie rozbryzgało się po tarczy, bo raz że wszystko będzie do mycia, to klocki też pewnie do wyrzucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Brombosz Hamulce to mechaniki, nie hydrauliczne. Piski niestety mocno denerwują w czasie jazdy, zwłaszcza, że rower jest nowy.

Co do gwarancji, warto napisać w tej sprawie do sklepu, w którym kupiłem rower? Ta uszczelka powinna obracać się płynnie razem z kołem (wtedy wydaje piski) czy stać w miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gufcio napisał:

Ale czy normalny jest fakt ze naciskając lekko manetkę słyszę tylko lekkie tarcie klocków o tarczę a efekt zerowy? Naciskając mocno coś tam przyhamowuje ale strasznie długo to trwa. Trzeba regulować czy tak ma być i same się dotrą?

Co to za hamulce (marka, model)?
Co to znaczy lekko, mocno? Ile zostaje odstępu klamki od kierownicy w momencie zetknięcia się klocków z tarczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano Tourney TX805.

Jak przycisnę manetkę na full to odstęp jest jakoś w połowie od kierownicy, klamka nie zapada się.

Hamulce tak samo słabo działają z przodu jak i z tyłu.

W pudełku z rowerem znalazłem luzem 3 kulki od piasty. Rozumiem, że nie powinno mieć to miejsca i chyba najlepiej będzie jak zgłoszę ten fakt do sklepu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, holdegron napisał:

To uszczelka jęczy na osi, daj na oś, tak pod gumę, trochę smaru, i powinno być po sprawie.

Dzięki za radę. Spróbuje jednak najpierw napisać do sklepu, bo rower jest na gwarancji. A co z tymi kulkami od łożysk piasty, które były luzem w kartonie?

Edytowane przez Gufcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Gufcio napisał:

Shimano Tourney TX805.

Jak przycisnę manetkę na full to odstęp jest jakoś w połowie od kierownicy, klamka nie zapada się.

Hamulce tak samo słabo działają z przodu jak i z tyłu.

Wygląda, że naciąg linki w miarę ok, choć osobiście wolałbym, żeby klocki łapały tarczę szybciej.
Zobaczyłbym dla pewności czy nieruchomy klocek jest dobrze ustawiony. Powinien wystawać poza obrys zacisku (tak żeby tarcza nie opierała się o korpus), możliwie blisko tarczy ale żeby bez hamowania nie ocierał.

Jeżeli ustawienie wydaje się ok, to przeprowadź dotarcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarciem nazywasz czynność, którą najczęściej jest stwierdzenie osiągnięcia założonego celu, np. celu podróży. 

Tobie chodziło o docieranie, czyli o cały proces, złożony z różnych czynności.

Kolega musi najpierw docierać żeby dotrzeć. Nie dotrze bez docierania.

🤠

Edytowane przez Brombosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...