Skocz do zawartości

[Napęd/Korba] Zębatka korby Deore FC-M610 podnosi łańcuch i przeskakuje


musiu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień doberek :)
 

mam taki problem z napędem w rowerze.

Rower to Kross Level A4 z 2008 roku taki:

http://www.bikekatalog.pl/2008/?ppg=show&baza=rowery&pid=645&fname=Kross&mname=Level A4

jakiś czas temu wymieniłem w nim korbę która była na taką (chciałem sztywną oś i deore)
Mechanizm korbowy Deore FC-M610 42x32x24 sre 175mm

Parę dni temu przełożyłem tymczasowo oryginalną kasetę (był jakiś sunrace, a chciałem wyeliminować zmiany żeby znaleźć przyczynę) czyli jest

SRAM PG-950

Łańcuch jest CN-HG93

Problem jest taki, że jadąc na najwyższym przełożeniu z przodu na korbie - tym 42 zęby - łańcuch przeskakuje - tak jakby co parę obrotów zęby w korbie podnośiły łańcuch co sprawia, że przeskakuje szczególnie pod obciążeniem, potrafi nawet zeskoczyć na zewnątrz - dość niebezpieczna sprawa przy ruszaniu i ugniataniu pod górę...

Zorientowałem się, że korba jest Dyna-Sys, a więc system x10, a cała reszta jest Mega9 a więc x9 - dlatego jest cieńszy łańcuch żeby była lepsza kompatybilność z korbą.

Ale to wszystko chyba nie działa.
Czy ktoś kto się zna, może mi powiedzieć czy po prostu przekombinowałem i korba z systemu x10 nie będzie działać z resztą w systemie x9 ??

Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji poza zmianą korby na jakąś Mega9?

Czy jeśli zmieniłbym największy blat - skoro tylko na nim występuje problem - na np. taki 
https://allegro.pl/oferta/zebatka-shimano-fc-m440-480-44t-czarna-stal-12776988294

to pomoże?

 

z góry dzięki, pozdrawiam

paweł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba ma pare lat, ale nie wiem czy będzie miała 500km przebiegu.

Łańcuch natomiast, jest nowy, w sensie odkąd go założyłem tak się dzieje (na poprzednim łańcuchu CN-HG53 też tak się działo - był rozciągnięty, więc kupiłem nowy 93)
Teraz tylko widzę, że w sumie łańcuch jest 9 rzędowy i ma oznaczenie HG, na korbie natomiast wyraźnie stoi HG-X chain only. Jest możliwość, że zmiana łańcucha na HG-X 10rzędowy rozwiąże problem?
Czy lepiej zmienić korbę na taką 3x9 bez DynaSys, żeby wszystko było 3x9?

z góry dzięki!

pzdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam55 napisał:

Łańcuch jeśli jest nowy raczej nie stanowi problemu. A to przeskakiwanie występuje przy każdej zębatce z tyłu? Ustawiałeś przerzutkę z przodu czy aby wózek coś nie cuduje? 

tak, przy każdej, aczkolwiek najbardziej przy niższych przełożeniach z tyłu(mniejszych zębatkach), bo zawsze jak większą siłę przyłożę. Przerzutka z przodu na żadnym blacie nie ociera, zmienia bez problemu, jest raczej ustawiona w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...