Skocz do zawartości

[opony Schwalbe] bicie na kierownicy


Pytor07

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest jakiś sposób na poprawne ułożenie opony ponieważ właśnie zmieniłem z zimowych na letnie, i przednia koło bądź opona dosyć mocno mi bije. Według mnie felga jest ok i nie przypominam sobie żeby coś się z nią stało, zamieniłem tylko oponę z tyły na przód ponieważ była bardziej zużytą. Czy opona odpada a felga jest złom, mi wydaje się że opona żle się ułożyła ale się nie znam, czy to ogóle możliwe ?. Czy ponownie dać ja tam gdzie była wcześniej tzn na tył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prawdopodobne że opona nie ułożyła się właściwie w obręczy. Zdejmij i przesmaruj ranty obręczy smarem do montażu opon względnie jakimś plynem do mycia naczyń/mydłem w płynie i dopiero zakładaj. Przy pompowaniu powinna się ułożyć prawidłowo. Większość opon ma odpowiedni znacznik wokół stopki wskazujący czy opona siedzi równo w obręczy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosa jest to prawdopodobne, ale słowem klucz jest tu: Schwalbe.

Oczywiście zależy jakiego rodzaju jest to "bicie", ale żeby trafić na prostą oponę tej marki to trzeba mieć farta ;)

@Pytor07 najlepiej podeślij film pokazujący to bicie, ale nagraj też tak żeby było widać oponę również z profilu, najlepiej z obu stron, to wszystko będzie jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zrobię jak podpowiadasz tylko powiedzcie czy taka opona nie powinna się ułożyć sama gdy zrobiłem jej 2 atm. i zrobiłem z 20km w terenie ?. Siedziała od 3 lat na tyle, zdjąłem ją przed zima bo wrzuciłem "kolec", teraz dałem na przód i jadąc dziś przez ponad godzinę nie daje mi to spokoju po przy szybszym zjeździe z asfaltu wybije mi kierownica barki :).

Generalnie powiem tak, mój stary potrzciwy UNIBAKE zachowywał się lepiej niż prawie 4 letni CUBE RACE, ponieważ przed zimą musiałem zmienić ; łańcuch, kaseta, a teraz i tak przeskakuje łańcuch na dużej zębatce (mili ludzie w serwisie ski team podpowiedzieli że jak jeździłem tylko na dużej-to należy ją zmienić). 

Muszę naprawdę powiedzieć że osprzęt jest do d....; może nie wytrzymuje że musi ciągnąć prawie 100kg ; ale UNIBAKE dawał radę przez prawie 10 lat.i był 10 razy tańszy.

Dobra ale jeszcze takie coś, czy ta felerna felga, mogła się jakoś wykrzywić w zimie przy niskich temperaturach ?no góra -15, jak ją naocznie sprawdzić czy krzywa ?Jak ona jest krzywa to podziękuje ca carbon CUBE, wolę używana Meridę, których mam tu w "brud" lub Specialized .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lezia napisał:

Czy dobrze zrozumiałem?

12 godzin temu, Pytor07 napisał:

zamieniłem tylko oponę z tyły na przód ponieważ była bardziej zużytą

Na przodzie ma być zawsze lepsza opona.

Polska klasyka gatunku. :) Komu tak ojciec czy dziadek w dzieciństwie nie przekładał opon, niech pierwszy rzuci...karbonową ramą o schody.

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mi się przypomina wizyta u wulkanizatora na wymianę opon na zimowe. Zażyczyłem sobie lepsze na przód (różnica była minimalna). I usłyszałem, że to niedopuszczalne, bo lepsze mają być z tyłu, bo w zakręcie mnie obróci itp. I włączył się drugi wulkanizator, że klient (czyli ja) ma rację, że lepsze z przodu bo hamowanie itd. itd. I wymienili mi opony. Lepsze z lewej strony, gorsze z prawej. Złoty środek. A ja jak to zauważyłem to sam przekładałem koła na podnośniku.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie zapieprzasz na trzeciego to spokojnie całą zimę przejeżdżasz na letnich, w boxerze nie wymieniłem na czas tyłu na zimówki a teraz to już się nie opłaca i wymienię za niedługo przód na letnie 🥹😉😀 

Co do wymiany opon tył na przód w rowerze "MTB" to nie ma żadnych przeciwwskazań, sam tak robiłem, no chyba że jesteś ędurowcem i przed tobą zakręt pod kontem ING 180 stopni 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 24.03.2023 o 08:23, Dokumosa napisał:

Jeśli opona na tyle nie wykazywała bicia to po przełożeniu jej na przód zapewne krzywo wlazła. Co to konkretnie za opona. 2bar to żadne ciśnienie jeśli o ułożenie w obręczy chodzi.

Zrobiłem 3bar, żeby nie było przesmarowałem jeszcze raz ranty i dalej jest bicie, gdzie przy jeździe asfaltem aż jest niebezpieczne, dotyczy opony Schwalbe Ralph Racing 29X2.25.

Jestem zdecydowany kupić nowe opony bo to co się dzieje to aż wstyd. Co polecacie w zamienniku ?, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Też zmieniałem opony na  Racing Ralph i  Racing Ray z Schwalbe Nobby Nic (wymagały posmarowania płynem do myci naczyń i ułożyły się za 1 razem).  W obecnych za pierwszym razem po posmarowaniu płynem  i nabiciu 4 bar wszystko się ułożyło,  pokręciłem kołami jest  👍 odstawiłem rower, pozbierałem wszystko i awaria, miałem dętkę klejoną  na przodzie i puściła łatka  :) Po wymianie już się nie ułożyła (nie smarowałem) i jest  bicie, widać po otoczce wokół opony miałem w jednym miejscu schowaną na długości ok 30cm.  Zrobiłem 30km w terenie  na 1,7 bara i jutro będę układał na nowo( spasowała za 1 razem to i spasuje i teraz). Obręcze mam Merida Comp CC szerokość wew.: 20mm pewnie na szerszych by się szybciej ułożyła.  Z czasem zmienię ... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, teraz zakończyłem zabawę o oponą Racing Ray. Posmarowałem stopkę opony płynem do mycia naczyń, ciśnienie z pompki 4 bary po 3min wszystko się ułożyło 😁. A tak w ogóle to przy wcześniejszych  Maxxis Ikon 29 x 2,2" z tamtego sezonu też miałem podobny przypadek, przy ponownym zakładaniu opony na sucho nie ułożyły się. Więc nie rezygnować z zakładania opon, jak nie spasują za 1 razem.
Kto posmaruje temu nie biją 😉
Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...