Skocz do zawartości
  • 0

Nowy rower wolno jedzie z górki, zwiększony wysiłek przy pedałowaniu


Gość Jacek

Pytanie

Gość Jacek

Witam, kupiłem nowy rower "Rower Górski MTB MalTrack Attack 26" Rama 18". Niestety ciężko się jeździ tym rowerem, jadąc do pracy jestem bardziej zmęczony w porównaniu do poprzedniego roweru, pedałowanie jest po prostu cięższe, tak jakby człowiek cały czas jechał pod wiatr. Co więcej, podczas swobodnego zjazdu z górki nowy rower ledwo się toczy, ledwo nabiera prędkości. Klocki hamulcowe nie ocierają o koło. Sprzedawca twierdzi, że "Proszę o troszkę cierpliwości, jest  to rower fabrycznie nowy, mechanizmy muszą się ułożyć".

Czy rzeczywiście tak jest, że nowy rower wymaga większego wysiłku i po jakimś czasie powinno być już w porządku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie zauważyłem - dobrze złożony rower nowy ma chodzić lekko i nic się nie musi układać. Jak koła lekko się kręcą (zakręcisz podniesionym, a to się gładko i długo kręci w powietrzu - przód i tył - nic nie trze) to stawiam na tandetne i może za mało napompowane opony. Szczególnie z uwagi na to słabe toczenie. jakie masz ciśnienie (w oponach)? Jakie to opony (marka i rozmiar)?

Edit - już widziałem co to za rower - nie liczę, że rower w cenie dwóch bardzo dobrych opon ma dobre opony. Ale poważnie - pokręć kołem jak chodzi oraz sprawdź ciśnienie.

 

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem jaki był Twój poprzedni rower ale jeżeli był na większych kołach i na lepszych  komponentach to niestety może się okazać, że nie trafiłeś z zakupem 😕

Istnieje również możliwość, że został źle zmontowany, dlatego:

1.Sprawdź czy w piastach są łożyska.

2. Jak są to zobacz czy są nasmarowane.

3. Po kontroli i nasmarowaniu skręć odpowiednio piasty tak aby nie miały bocznego bicia i jednocześnie kręciły się jak najlżej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Jacek

Poprzedni rower był zdecydowanie tańszy od poprzedniego, myślę że starszy rower ma gorsze lub podobne komponenty jak ten nowy.

Odwróciłem do góry nogami oba rowery i zakręciłem kołem, po pewnym czasie koło w nowym rowerze zatrzymało się, a stare wciąż się kręciło.  Przesyłam linki do nagrań, dodatkowo nagrałem jak wolno się zjeżdża z górki.

https://we.tl/t-Ejo0eG1oUo

Łożyska są w porządku, wydaje mi się że była też za mocno dokręcona oś przednia, trochę ją poluzowałem, ale to nie pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety aby złożyć rower który dla klienta końcowego kosztuje 800 zł trzeba oszczędzać na wszystkim.  Sugeruję jednak aby rozebrać te piasty bo kręcenie na "luzie" to jedno a pod obciążeniem to drugie. Jest jeszcze kwestia opon o których pisał @Wojcio jeżeli w starym miałeś bardziej gładki a w  nowym jest bardziej agresywny bieżnik to odczucie ze względu na generowany hałas może być takie, że wolniej jedziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...