Skocz do zawartości

[kierownica klasyczna nakrętki] kolejność


Rekomendowane odpowiedzi

Trochę mi wstyd o to pytać ale co tam, sprawa wygląda tak:

Stary rower, kierownica klasyczna, chyba nigdy nie odkręcana. Ponieważ chcę go przywrócić do życia a były na niej luzy to postanowiłem ją odkręcić żeby przy okazji nasmarować stery. Przy wyciąganiu kierownicy z rury (nakrętka i kontra odkręcone) wypadła mi wąska podkładka z ząbkiem pasującym do wcięcia w rurze kierownicy. Gdzie ma być ta podkładka? Dałbym sobie głowę uciąć, że była na samym dole, pod nakrętką i kontrą ale na YT widziałem, że najpierw nakręcamy nakrętkę mocującą, później wchodzi ta podkładka z wcięciem i później przychodzi nakrętka kontrująca. Czy taka ma być kolejność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieżnia wewnętrzna - łożysko - bieżnia zewnętrzna - podkładka z ząbkiem - nakrętka kontrująca.
Tutaj dobrze widać:
Stery nakrecane klasyczne stery rowerowe 1 1/8 - H-841 - 12615899942 -  Allegro.pl

Rozważyłbym jednak pozbycie się tej podkładki, bo zdarzały mi się przypadki, że utrudniała ona prawidłowe skontrowanie sterów albo nawet ich luzowanie się.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheJW jeszcze jedna prośba w temacie, ta górna nakrętka (kontra) wczoraj mi się rozsypała, była z jakiegoś aluminium chyba i być może za mocno skręciłem klucz nastawny,  nie wiem. Czy Twoim zdaniem samą nakrętkę można dostać w stacjonarnych sklepach rowerowych czy trzeba zamawiać z allegro? https://allegro.pl/oferta/stalowa-nakretka-steru-kierownicy-mtb-1-10199854098

 

20230302_215550.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, girek napisał:

Jaki jest wobec tego sens tej podkładki? Na chłopski rozum między nakrętką a kontrą nie powinno już być czegokolwiek

Jeśli jesteś w stanie złapać mocno kluczem za bieżnię i dociągnąć drugim kluczem kontrę, to teoretycznie możesz nie uzywać podkładki. Ale prościej jest kontrować z podkładką. Ząbek sprawia, że ona się nie obróci. Czyli kontra zawsze "trze" po nieruchomej podkładce i nie próbuje obrocić bieżni ktora została już dokładnie wyregulowana (skasowanie luzy w łozyskach).

Tak jak pisał @TheJW kontra do kupienia w wiekszości sklepów. Polecam taką z sześciokątem a nie na klucz hakowy.

Edytowane przez Garlock
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na zakończenie dopowiem, że nakrętka ze złomu okazała się calowa a ja potrzebuję 1 i 1/8. Podsumowując - wizyta w 4 sklepach rowerowych i telefony do 3 innych z okolicy - nikt nie ma nakrętki 1 i 1/8 cala bo nikt tego nie potrzebuje. Całe szczęście jest allegro i kierownica jest na swoim miejscu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba faktycznie jestem oderwany od rzeczywistości (rzeczywistości w kwestii kompetencji ogółu sklepów rowerowych).

Wyjdzie na to, że się przechwalam, ale zakup całych sterów to pierwsze co byś usłyszał jakbyś na mnie trafił.

Właściwie to z czym się spotkałeś to nawet nie jest brak kompetencji, tylko lenistwo wynikające z niskiej wartości zakupu.

A mimo wszystko Ty problem miałeś spory, bo rower był unieruchomiony.

Nie chce mi się wierzyć, aby żaden z 7 sklepów, w których pytałeś nie miał kompletnych, tanich sterów takich jak u Ciebie, bo choć patent jest przedpotopowy, to do dziś na takich sterach jeździ większość trekkingów, mieszczuchów i wiele rowerów dziecięcych.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...