Skocz do zawartości

[10000] Uniwersalny Gravel


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Aktualnie jeździłem na MTB, ale szukam czegoś lepszego do całodniowych wycieczek. Czytałem o różnych modelach Graveli/MTB, ale nie mogę się zdecydować. Wstępnie wybór padł na Gravele, ale pewności nie mam czy to będzie najlepsza opcja. Generalnie rower miałby służyć do codziennej jazdy jak i dłuższych wycieczek, taka uniwersalna maszyna. Trasy różne, wiadomo trochę asfaltu, ale głównie bardziej "teren". Takie wycieczki 100km+.

Tak z wymagań co do Gravela to:

- 2x11(10)

- możliwość założenia szerszej opony

- w miarę wygodny, nie przesadnie sportowa pozycja

 Celowo nie podaje linków,  żeby nie ograniczać się tylko do tych modeli o których czytałem. No chyba, że gravel to nie jest najlepsza opcja to może jakiś MTB. 

Z góry dziękuję za rady i pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjnie zaproponuję Gestalta 2 na Tiagrze i mechanikach; albo Gestalta 2,5 na hydraulice. Rocznik do 2022 (jak znajdziesz w sklepie) będzie tańszy od ceny z oficjalnej strony ale max opona to 35 (bez błotnika). Ten rower nadaj się do jazdy po dobrym szutrze i dziurawym asfalcie. Nie wjeżdżałbym nim świadomie w żaden "teren" ale takie całodniowe wycieczki na nim robię. Model od 2023 ma więcej miejsca na oponę - do 700x45mm. Wszystkie modele mają oczka na bagażnik z przodu i z tyłu.

Ewentualnie stalowy kuzyn Gestalta czyli Nicasio 2 - Tiagra, hamulce hydrauliczne. Opona: do 700C x 35mm lub 650B x 47mm

Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz w cenie poniżej oficjalnego cennika.

Nie wiem, co to za "teren", moje propozycje jednak bardziej szosowo-szutrowe; z drugiej strony 100+ km to chyba jednak nie po trasie MTB ;)

I zgodzę się z przedmówcą, że taki rower nie istnieje :) Na szybkie przejażdżki mam Gestalta 2 na oponie 32 ale chętniej korzystam z drugiego roweru, też na Tiagrze, z oponą 40. Jest może nieco wolniejszy (korba 46/36 względem 50/34) ale ja nie lubię jak mi łeb skacze na dziurach.

To jest też mój sakwowóz.

A do rąbania "w terenie" używam MTB...

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że takie gravele istnieją, tylko w 10k to trzeba je sobie samemu sklecić. Amortyzacja ma swoją cenę, a bez niej w terenie jest spoko ale niekoniecznie przez 100km.

Mogę polecić to co sam mam czyli Silexa 400 ale tam nie założysz szerokiej opony. Ale w zasadzie rower to do wyboru, do koloru. Do tego trzeba amortyzowany mostek Redshift i jakąś amortyzowaną sztycę. Dodatkowo w terenie fantastyczna jest szeroka kierownica z dużą flarą. Tego nie mam ale jechałem na takiej i miałem bardzo pozytywne wrażenia. I tak można spędzać cały dzień poza asfaltem.

Lepszy byłby amor, najtańszy Sunotur GVX to ok 1100 zł dzisiaj tylko on waży 1,7kg a to trochę dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zerknij na takiego Canyona, akurat jest w promocji. Canyon Grizl 6 suspension. Rower typowo do jazdy leśnymi ścieżkami oraz okazjonalnie asfaltem. Posiada widelec o skoku 30mm, dla lepszego wybierania nierówności, karbonową sztycę, możliwość założenia opon do 45mm oraz pełną grupę GRX.

Drugą opcją w jaką osobiscie bym szedł jest rower MTB z oponami 2.0. Osobiście posiadam Schwalbe Hurricane 29x2.25, super ciche i fajnie się toczą.

Giant również ma w planach wypuścić gravela z amortyzatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie gravel. 10 tysięcy pozwala kupić lekkiego górala, i spokojnie robić nim po 100km i więcej - kwestia opon. A ze 100mm skoku widelca nie braknie Ci go jak zjedziesz z asfaltu. 

Przejrzyj ten temat: 

Większy budżet pozwala urwać coś z wagi, co będzie zdecydowanie na plus. Ale też nie ma co szaleć z gotowym rowerem - bo droższe rowery to generalnie półka tej "sportowej pozycji" której chcesz uniknąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...