Skocz do zawartości

[do 6000] MTB Canyon Grand Canyon 7 vs 9, a może coś innego?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, poszukuję w miarę uniwersalnego roweru. Z racji na teren w jakim mieszkam (południowa Polska) i po jakim będę jeździł: asfalt max 40%, w większości dziurawe szutry, leśne i polne ścieżki, górek i podjazdów też nie brakuje zdecydowany jestem na rower mtb xc/trail. Mam 180 cm wzrostu, przekrok 85cm, waga 75kg. Przyznam, że podoba mi się cannondale trail sl 3 (w GreenBike jest za 5800) i prawie byłem zdecydowany na jego zakup ale pojawiła się promocja na Canyona i zacząłem się zastanawiać czy nie byłby to lepszy wybór. Niestety Grand Canyona 8 (5800), który chyba jest najbardziej optymalnym wyborem nie ma w rozmiarze M, więc zostaje wybór między 7 (4800) a 9 (7300). Do 9 byłbym w stanie dołożyć ale pytanie czy dla amatora, który ma doświadczenie tylko w jeździe na rowerze crossowym ten lepszy napęd, hamulce i amortyzator zrobią jakąś odczuwalną różnicę czy lepiej kupić tańszą 7? Z tego co czytałem wygląda na to, że sram sx jest do niczego i tu pojawia się pytanie czy można wymienić samą przerzutkę na np. srama gx i to będzie dobrze działać? Ze sramem nie miałem nigdy do czynienia i raczej wolałbym shimano, myślałem żeby kupić grand canyona 7 i jeździć dopóki sram nie padnie i potem zmienić np. na deore tylko nie wiem czy wiąże się to ze zmianą całego napędu czy wystarczy wymienić tylko przerzutkę i manetkę?  

Cannondale Trail SL 3: 

https://www.greenbike.pl/rower-gorski-cannondale-trail-sl-3-29-p-6964.html

Canyon Grand Canyon 7: 

https://www.canyon.com/pl-pl/rowery-gorskie/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon-7/2617.html?dwvar_2617_pv_rahmenfarbe=BK%2FGY

Canyon Grand Canyon 9:

https://www.canyon.com/pl-pl/rowery-gorskie/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon-9/3153.html

Jak myślicie, co byłoby najlepszy wyborem z tych trzech albo może coś innego? 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież między Grand Canyonem 7 a 9 jest przepaść zarówno cenowa, jak i w specyfikacji.
Jeśli zaś chodzi o napęd, to na SX w ogóle bym na Twoim miejscu nie patrzył. Skoro nawet GX to plastikowo-plastelinowy szajs, to pomyśl sobie, jak jest z najniższym w hierarchii SX-em. Pakując się w to jedynie znacznie zwiększysz koszta eksploatacji i serwisu. Znajdź coś na 12-rzędowym Deore. Ale z może nie taki miks jak ten Cannondale... ;)

Możesz zrobić też podobnie do tego, co pisałeś - albo zajeździć SX'a (co nie potrwa długo) i wymienić na Deore, albo od razu zrobić swapa, kupić grupę M6100, a SRAMa wrzucić na oliksa czy innego marketplace'a i liczyć, że ktoś się skusi.

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, w takim razie cannodalea chyba odpuszczę bo jednak 1000 zł tańszy GC 7 wydaje się korzystniejszą opcją, plus jeszcze ma myk myka. Co do różnic w osprzęcie 7 i 9 to wiem, że jest to przepaść ale jest to mój pierwszy rower mtb i zastanawiam się czy będzie to dla mnie aż tak zauważalne (działanie napędu pewnie tak), ale hamulce, amortyzator i koła?  

Chciałbym zapytać jeszcze jak wygląda sprawa wymiany tego Srama SX na jakieś deore/deore xt, jaki jest mniej więcej koszt i czy wystarczy wymienić tylko przerzutkę i manetkę? Ewentualnie czy można wymienić samą przerzutkę na np. GX?  

Czy może lepiej już dołożyć na starcie i odrazu kupić tego GC 9? Chociaż nie ukrywam, że jednorazowo wydać ponad 7 tys to jest dla mnie dość dużo i wolałbym kupić tańszego i np. na następny sezon wymienić napęd i hamulce.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym miał do wydania "ponad 7 tys" to bym się długo nie zastanawiał, bo dojście do poziomu tej 9 w późniejszej perspektywie okaże się duuużo bardziej kosztowne. Co mi się nie podoba w tych Canyonach? Wysoki przekrok ale to standard u nich. Widocznie Niemcy mają cochones ze stali 😁

 

 

Edytowane przez Alsew
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ich hardtaile to straszne trzepaki. :)

@Semperr w przypadku SX'a przerzutka to chyba akurat najmniejszy problem, inwestowanie na starcie w zmieniarkę GX w mojej opinii nie ma żadnego sensu.
Przejście na Shimano, żeby wszystko grało i hulało, wymagałoby tak naprawdę zmiany przerzutki, manetki, kasety, łańcucha i zębatki korby na jakąś typu Banless czy Ali, która będzie miała mocowanie SRAMa i kompatybilność z 12-rzędowymi łańcuchami Shimano.
W "bieda wersji" (sorry za określenie, skrót myślowy ;)), można faktycznie ograniczyć się do wymiany przerzutki i manetki, licząc się z ewentualną gorszą kulturą pracy miksowanego napędu, a po jego zużyciu wymienić kasetę, zębatkę i łańcuch na shimanowskie.
Jeśli masz obawy odnośnie inwestycji w gorszy sprzęt, to absolutnie tego nie rób. Jeśli Cię to wciągnie, to za rok i tak będziesz szukał roweru z karbonową ramą i widelcem nie gorszym niż Reba... ;)))))

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz tego GC 7 😕 tak jak pisze @TheJWprzerzutka NX to najmniejszy problem on jest jak samochód w białym lakierze, bez klimy w salonie samochodowym - chodzi o pokazanie niskiej ceny. 
Myślę, że za 5 tyś znajdziesz lepsze oferty na polskim rynku. 
 Paradoksalnie GC9 z tym wyposażaniem za 7 tyś jest ciekawą propozycją 👍

Edytowane przez Kettler
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, TheJW napisał:

No, ich hardtaile to straszne trzepaki. :)

@Semperr w przypadku SX'a przerzutka to chyba akurat najmniejszy problem, inwestowanie na starcie w zmieniarkę GX w mojej opinii nie ma żadnego sensu.
Przejście na Shimano, żeby wszystko grało i hulało, wymagałoby tak naprawdę zmiany przerzutki, manetki, kasety, łańcucha i zębatki korby na jakąś typu Banless czy Ali, która będzie miała mocowanie SRAMa i kompatybilność z 12-rzędowymi łańcuchami Shimano.
W "bieda wersji" (sorry za określenie, skrót myślowy ;)), można faktycznie ograniczyć się do wymiany przerzutki i manetki, licząc się z ewentualną gorszą kulturą pracy miksowanego napędu, a po jego zużyciu wymienić kasetę, zębatkę i łańcuch na shimanowskie.
Jeśli masz obawy odnośnie inwestycji w gorszy sprzęt, to absolutnie tego nie rób. Jeśli Cię to wciągnie, to za rok i tak będziesz szukał roweru z karbonową ramą i widelcem nie gorszym niż Reba... ;)))))

W Canyonie 7 jest jeszcze taki problem, że planując zmianę kasety na dowolną 12 rzędową Shimano lub wyższą grupę Srama, trzeba też zmienić piastę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2023 o 16:23, Kettler napisał:


Myślę, że za 5 tyś znajdziesz lepsze oferty na polskim rynku. 
 

Porównując na szybko z ofertą Decathlonu to Canyon GC 7, mimo wyżej wymienionych wad, moim zdaniem wypada w tej cenie bardzo dobrze. Z opisu na stronie wynika że to najtańsza rama Canyona z taperowaną główką i sztywną osią z tyłu, więc potencjał wymiany części ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...