Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Hej

Wymieniłem tuleje ślizgowe w pedałach, fabryczne, na zamienniki które w opisie mają podane

Self lubricating Teflon coated contact surface for reduced friction

Zastanawiam się jak to samosmarowanie rozumieć. 

Tuleja jest dwuczęściowa, metalowy cylinder z warstwą "dziurawego" teflonu. 

Samosmarujące raczej nie oznacza że smar jest z nich uwalniany magicznie  :)

Wg mnie smar trzeba i tak zapodać tylko będzie się on dłużej trzymał. 

Jednak pewności brak. 

To te same nieszczęsne dmry o których pisałem wcześniej. 

Napisano (edytowane)

Kiedyś byłem zaopatrzeniowcem od stali i tworzyw. Istnieją "plastiki" które mają właściwości samosmarujące (tnp. POM) tuleje z nich wykonane podczas pracy są na tyle wstępnie "śliskie" że nie wymagają smaru. Nie jestem chemikiem więc nie wiem na czym sam proces polega- ale wiem, że nic nie aplikowali dodatkowo w tej firmie na montażu. Czy smar zaszkodzi? pewnie nie oprócz kilku watów straty :D

Edytowane przez RabbitHood
Napisano

jak są z tworzywa to raczej nie smaruj, ja w mocowaniu dampera smarowałem i zawsze robił się tam syf, rok temu jak kupowałem nowe zamontowałem wszystko na sucho i elegancko działają do dziś, co jakiś czas przecieram i wyglądają bardzo dobrze. Też tak uważam jak kolega wyżej, w dodatku jak poszukuję zamienników do ślizgów amora to wyczytałem trochę z czego są zrobione. Mogą być impregnowane olejem, z dodatkiem grafitu brązu, ołowiu, jakiś innych polimerów. 

Ja na twoim miejscu bym spróbował pojeździć na nie posmarowanych i zobaczyć jak faktycznie się to zachowuje, takie tulejki nie są drogie, oczywiście jak ogólno dostępny rozmiar.

Napisano
14 godzin temu, tobo napisał:

Zastanawiam się jak to samosmarowanie rozumieć. 

To zależy, co producent uważa za "samosmarowanie". Najstarsze chyba były stopy metali typu babbit gdzie występowała faza twarda odpowiedzialna za przenoszenie obciążeń i faza miękka (ołów, antymon) która miała redukować współczynnik tarcia. Zwykle jednak trochę się je smarowało. Potem pojawiły sie elementy ze spieków. Czyli w uproszczeniu element wykonany ze spieczonych kulek metalowych w którym puste przestrzenie wypełniano środkiem smarnym. Mógł to być olej, smar, grafit, molibden. Grafit i molibden są smarami suchymi czyli same z siebie smarują połączenie. I następny typ łożysk samosmarujących to były np. pierścienie grafitowe (raczej do mało obciążonych elementów). Potem metal zastąpiono porowatymi tworzywami które też impregnowano środkami smarującymi. A czasami producenci robią tulejki z tworzywa o niskim współczynniku tarcia (np. teflon) i też nazywają je samosmarującymi, choć tak naprawdę to nie ma tam smaru, ale nie jest konieczny bo tarcie jest niewielkie (też raczej mało obciążone połączenia). Co jest u ciebie to nie wiem. "Dosmarowanie" łożyska samosmarnego jest raczej trudne - cięzko wtłoczyć srodek smarujący w porowatą strukturę. Takie łożyska się wymienia gdy się zużyją.

Napisano

Tuleje zamienne są produktem z ebaya. Stalowa warstwa zewnętrzna i wewnętrzna z otworami. Wygląda identycznie jak ślizgi w starych marzocchi.  

Nie mam raczej dylematu czy to samo z siebie działa bo uszczelnienie między osią i korpusem jest beznadziejne i użyty smar trochę uposledza wnikanie syfu na powierzchnie robocze osi pod slizgiem.  Bez smarowania obracający się pedał piszczy jak opętany. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...