Skocz do zawartości

[6000] MTB, Górski,full, cross who knows


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, 

Dwa lata temu nabyłem Cube Attention , pojeździłem rok i sprzedałem. Po tej przygodzie ''chyba'' wiem czego chcę. Szukam roweru do jazdy po asfalcie,polach,lesie, czasem wypad w góry. Czyli w sumie, rower do wszystkiego. Odrzucając jakiekolwiek zawody, ściganie, zjazdy na czas...  Generalnie lubię zjechać sobie w bok z utwardzonej drogi. Ale chcę przede wszystkim wygody.. Mieszkam blisko gór, dlatego mając na myśli zjazd z utwardzonej drogi, ładuję się naprawdę w wyboiste bezdroża :P Chciałbym coś z tylną amortyzacją. Czy jest coś co da mi możliwość jazdy w wygodnej pozycji, z amortyzacją 4 liter i gdzie nie będzie ważyć 100kg, a będzie tak zwanym złotym środkiem ? I zapewne w przyszłości dołożenia/przebudowy o jakiś silnik elektryczny? Sprzęt używany wchodzi w grę ale czy jest sens czy lepiej szukać czegoś nowego i dołożyć?  

Z attentiona byłem średnio zadowolony, koła 29, rama 19''. Jakoś tak, dziwnie mi się na nim jeździło... nie był nowy bo modelowo chyba z 15roku

wzrost 186cm

waga 87-92kg zależy .. lubi się wahać 

budżet: 5-6 tyś. zł

https://www.rowertour.com/p/193024/rower-mtb-ghost-kato-fs-base-al-29-srebrno-czerwony#rozmiar-l   może coś takiego ? 

Rozglądam się też za 2 kółkami dla żony, z którą mógłbym gdzieś wyskoczyć na bardziej lajtową przejażdżkę. Zdecydowanie nie lubi ostrzejszego terenu więc w grę wchodzi asfalt, szuterek, delikatne bezdroża tym bardziej naciskając na komfort jazdy. Nie jest zwolennikiem sportów ani aktywnego spędzania czasu (powoli trzeba to zmienić :P )Czy dobrze myślę o rowerze typu cross dla niej? szukam czegoś naprawdę lajtowego w jej przypadku. Ma mieć przerzutki i hamulce tarczowe, nic więcej nie doceni więc i wydawać kupy kasy też nie  ma sensu. Wkręci się to kupimy coś lepszego. 2000zł będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zbyt wygorowane oczekiwania w stosunku to budzetu jaki chcesz przeznaczyc.

Ponizej propozycja roweru, ktory spelni wszystkie Twoje oczekiwania, ale...

https://www.scott.pl/produkt/1289/9059/Rower-Axis-eRide-FS

 

Crossowka dla zony bedzie bardzo dobrym wyborem, ale tu znowu cena.

Za 2k nie kupisz nic sensownego, ale w przyladku takiego roweru nie musi to kosztowac az tyle.

Od 3k zaczyna to mieć rece i nogi.

Edytowane przez Maciek.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda pieniędzy na tego Ghosta. Sprężyowy XCR to atrapa amortyzatora, a napęd SX jest do niczego. 

 

Najtańsze sensowne fulle to Bluebird Evo i Rockrider AM100 S:

https://velo.pl/gorskie/gorskie-zawieszone/trail-29-fs/dartmoor/bluebird-evo-29-1 (ostatnie sztuki z rocznika 2021)

https://velo.pl/gorskie/gorskie-zawieszone/trail-29-fs/dartmoor/bluebird-evo-29-2

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-all-mountain-rockrder-am-100-s/_/R-p-309661

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Przeglądam forum od paru dni i zaczynam mieć lekki rozjazd.. sam zaczynam się gubić czego chce.

Założenia: 

Użytek z roweru będzie typowo rekreacyjny, żadnych dojazdów do pracy, sklepu, ścigania się. Ma mi pozwolić pojechać z dala od ludzi i się zrelaksować w bardziej lajtowym terenie

-rower dla amatora, który lubi zjechać sobie szybciej z większej góry usłanej kamieniami - wcześniej nie wypluwając płuc wjeżdżając na nią w miare sprawnie,

skoczyć polnymi drogami do lasu(30% asfalt, 70% las i drogi polne), wybrać się bardziej lajtową drogą (asfalt, pół utwardzona polna) z żoną na przejażdżkę. Przejażdżkę z żoną po asfalcie czy utwardzonej polnej drodze, możemy ew. odrzucić bo mam w garażu stary sztywny rower na wąskich oponach, który od biedy mi wystarczy po lekkim serwisie na taki wypad 

Miejsce zamieszkania Południe, Wzrost 186, waga 85-92kg, przekrok 80/81cm

Moje aktualne typy to rowery zaczynające się od Merida Big nine 300 po XTRADA 7 dalej Marin Team Marin 1 kończąc na  Bluebird Evo 29

Dlaczego taki rozstrzał? bo zastanawiam się czy mały upgrade w postaci https://www.rowertour.com/p/26347/sztyca-amortyzowana-suntour-sp12-ncx?gclid=CjwKCAiAqt-dBhBcEiwATw-ggMOhA1tVF6KfLirp22DTt6LhJWsMH-_bq5PFuXrFSC9GgX2CdtH1TxoC5PgQAvD_BwE#rozmiar-27,2 x 350mm nie załatwi tematu lepszego komfortu a i waga będzie dużo mniejsza więc wszelakie podjazdy będą lżejsze. W przypadku pozostania przy ht. 

Idąc dalej, dobrze by było gdyby jednak ten przód pracował tylko pytanie czy laik przy takim zastosowaniu odczuje różnice pracy sprężyny a taniego powietrznego powiedzmy w zakresach cenowych meridy , a np różnicą między 100/120 skoku idąć cenowo wyżej? 

Rzuciłem propozycję Meridy bo znalazłem info,że to MTB o typowo rekreacyjnej geometrii i może taki w zupełności by wystarczył a nie potrzebnie szukam powodu na wywalenie x2,x3 tyle kasy na inny dopasiony sprzęt. Płynność: wybierania przodu, zmiany przełożeń, skuteczność hamowania i geo która nie zarżnie przy podjazdach i zjazdach amatorskich - taki passat w śród aut :D

Liczę na jakieś sugestie bo im więcej czytam to głupieje. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam dwa takie rowery. 

Jeden L a drugi XL. 

Mam 182 cm wzrostu i nawet dzisiaj jeździliśmy. 

Sprawa jest prosta, jeżeli tylko jeździsz bierz XL a jeżeli próbujesz, czy już "skaczesz" to bierz L. 

Jakiekolwiek "sztuczkowanie" na rowerze potrzebuje mniejszej ramy a jeżeli tylko jeździsz, w dół czy w górę to przy + 180 cm można brać większą ramę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, boskiturysta1994 napisał:

Zastanawiam się teraz tylko nad rozmiarem 186cm, przekrok 79-80

Wydaje mi się, że źle zmierzyłeś przekrok. Przy takim wzroście powinien być większy. Jeżeli faktycznie masz „krótkie nogi”. To będziesz mail problem z ustawieniem siodełka. W L sztyca regulowana ma 15 cm skoku. W pozycji  gdy  cześć montażowa jest całkowicie wsunięta w rurę podsiodłową, aby mieć wygodnie i ergonomicznie ustawione nogi to przekrok powinien wynosić ok 85-86 cm. 

Edytowane przez Enadxx
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, boskiturysta1994 napisał:

186cm, przekrok 79-80

Przy tym przekroku (o ile jest prawidłowy, bo jest baaardzo mały) nie ma opcji żebyś się wpasował w sztycę XL `ki. Myślę, że L` ka będzie na styk.

EDIT. Przedmówca mnie ubiegł ☺️.

Edytowane przez chudzinki
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już drugi forumowicz, który podaje tak mocno zaniżony przekrok (nie pamiętam czy ten drugi był też tu czy u konkurencji), tamten przy 181 cm wzrostu miał przekrok niby 82 cm. Podejrzewam, że ludzie jakoś źle to mierzą. Ja przy 183 cm wzrostu mam przekrok 87 cm a jestem proporcjonalnej budowy ciała, ktoś gdzieś wcześniej podawał dla podobnego wzrostu 86 cm, więc coś jest nie tak z tym przekrokiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Może mierzą od ziemi, do worka

I różnica pomiarów da nam wielkość wyobrażenie o worku :D

Ja klasycznie ostrzegam przed Marin Team - rama jest ekstremalnie odchudzona i pozbawiona poprzeczki w tylnych widełkach, przez co pęka. Marin wymienia ramy i na bieżąco kombinuje (wstawia mostki) ale na oficjalnej stronie ciągle chwali się prześwitem:

1124724971_MarinTeam.thumb.png.721241447f2707b3bddf9f845ccf6311.png

1407436297_TeamMarin2.png.7cca782e94c982e8b946c9a6aee5fc6b.png

401766008_TeamMarin3.png.585faaf28edb3fd20959ab2ace63dc11.png

 

Więcej pikantnych szczegółów

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Enadxx napisał:

Może mierzą od ziemi, do worka ;) 

wychodzi, że i ja się w takim razie zaliczam do tych ludzi.. no coment.. 

czy poniżej podana inst. jest prawidłowa? :

stań w butach sportowych przy ścianie, pomiędzy nogi włóż książkę grzbietem do góry i dosuń ją maksymalnie w górę. Odległość mierzona od grzbietu książki do podłogi to Twój przekrok.

Jeżeli,tak to wyszło mi 85cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Metoda z książka jest ok. Mozna jeszcze poziomice włożyć miedzy nogi, tylko potrzeba jest druga osoba żeby skontrolować oczko(poziom) i zmierzyć.
p.s przy 186cm wzrostu pewnie   uda Ci się znaleźć jeszcze kilka centymetrów. 

p.s. 2 mierząc do worka trzeba uwzględnić temperaturę :)

B5DF9978-201E-4049-A2A6-7B0F9E177B2E.jpeg.179d8696c5c6b8307bd316d6fb4bed55.jpeg

Edytowane przez Enadxx
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, boskiturysta1994 napisał:

czy poniżej podana inst. jest prawidłowa? :

stań w butach sportowych przy ścianie, pomiędzy nogi włóż książkę grzbietem do góry i dosuń ją maksymalnie w górę. Odległość mierzona od grzbietu książki do podłogi to Twój przekrok.

Instrukcja prawidłowa. Ja nawet czytałem/słyszałem, że mierzy się bez butów.

1 godzinę temu, boskiturysta1994 napisał:

Jeżeli,tak to wyszło mi 85cm

Brzmi bardziej prawdopodobnie niż 79-80 cm 😁

Cytat

Mozna jeszcze poziomice włożyć miedzy nogi, tylko potrzeba jest druga osoba żeby skontrolować oczko(poziom) i zmierzyć.

Gorzej jak oczko (poziom) jest przykryte workiem 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzecie pod uwagę że to wszystko pracuje, w sensie zawieszenia roweru, nie kroku męskiego choć zależy kto pomaga mierzyć. 

Ugięcie wstępne, praca podczas jazdy na miękko z wolnym powrotem, czy do skakania z szybkim powrotem czy jakie kolwiek inne kombinacje ustawień. 

To wszystko ma znaczenie więc najlepiej jest przymierzyć się na danym rowerze po wstępnym ustawieniu zawieszenia. 

Chyba coś jest na rzeczy nie ? 

Ustawianie się w pozycji gdy rower stoi nie będzie dobrym ustawieniem gdy rower jedzie i to jeszcze zależeć będzie co jedzie. 

Każde nawet dwa, trzy milimetry ugięcia wstępnego ma dużą rolę w czasie jazdy. 

Edytowane przez XC100S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, XC100S napisał:

Bierzecie pod uwagę że to wszystko pracuje, w sensie zawieszenia roweru, nie kroku męskiego choć zależy kto pomaga mierzyć. 

Ugięcie wstępne, praca podczas jazdy na miękko z wolnym powrotem, czy do skakania z szybkim powrotem czy jakie kolwiek inne kombinacje ustawień. 

To wszystko ma znaczenie więc najlepiej jest przymierzyć się na danym rowerze po wstępnym ustawieniu zawieszenia. 

Chyba coś jest na rzeczy nie ? 

Ustawianie się w pozycji gdy rower stoi nie będzie dobrym ustawieniem gdy rower jedzie i to jeszcze zależeć będzie co jedzie. 

Każde nawet dwa, trzy milimetry ugięcia wstępnego ma dużą rolę w czasie jazdy. 

Nie zgodzę się - przekrok (długość nóg) ma znaczenie w dwóch momentach - ustawienie siodła - tu nie ma znaczenia praca zawieszenia, bo w większości fulli odległość od suportu do siodła nie jest stała (nie zmienia się z ugięciem zawieszenia). Nie ustawia się siodła względem ziemi tylko względem pedałów. Drugi moment to schodzenie z siodełka do przodu - bezpieczeństwo tych delikatnych części w kroku - tu z kolei trzeba liczyć się z wysokością ramy przy nie ugiętym zawieszeniu, bo nikomu nie życzę wciśnięcia SAGu kroczem przy zeskoku na ramę. Oczywiście ustawienie zawieszenia jest bardzo ważne, ale nie jest wprost związane z długością nóg i nie trzeba go brać pod uwagę przy wyborze rozmiaru roweru.

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...