Skocz do zawartości

[ratchet DT Swiss] narzędzie do demontażu pierścienia


Rekomendowane odpowiedzi

Mam koła z piastami DT350, też klnę przy wymianie łożysk i kocham koła Shimano XT z roku 2009, bo są na kulkach, które wymagały wymiany w tylnej piaście dopiero po 50 000km. Koła pamiętają jeszcze tyranie na maratonach u GG. Przednia oryginał ma ponad 60 000km i nadal jeździ. Rozmontowanie, wymycie, nasmarowanie, skręcenie zajmuje mi porównywalną ilość czasu czasu, co mocowanie się z łożyskami w DT350. Co prawda czyszczenie i smarowanie bębenka na 72 mikroskopijnych kulkach to szkoła cierpliwości, ale robię to raz w roku i wystarcza. Bębenek w DT350 serwisowałem po każdym bardziej wilgotnym wyścigu, łożyska wytrzymywały jeden-dwa błotne starty i stawały dęba. Oryginalne wytrzymały półtora roku i się poddały, każde następne niestety maks. 50-80km.

Do demontażu ratchet-a używam klucza Bitul, jest naprawdę trudno zniszczalny. Jeżeli nie mamy imadła, to dobrze jest zablokować klucz w gnieździe za pomocą śruby i nakrętki na wylot przez piastę, żeby się nie omsknął. Wystarczy zostawić 1-2mm luzu, żeby nakrętka miała gdzie się wykręcić, dalej już pójdzie.

Edytowane przez Kolmark
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Eathan napisał:

A jakoś mnie tak olśniło. Zamiast toczyć ten adapter do wybicia łożyska z tyłu można przecież wsadzić tam oś i przez nią puknąć? Pasuje idealnie średnicą, wypełnią środek na całej długości i do tego ma łebek. Dla pewności można użyć ośki, która ma zwalony gwint i nie nadaje się do normalnego użycia. @cervandes próbowałeś takiego rozwiąznaia?

Przepraszam, ale nie rozumiem. Przecież oś MASZ w piaście i pierwsze łożysko wypukujesz pukając w oś od strony bębenka. Potem, gdy wypadnie oś z łożyskiem, to ją wkładasz od drugiej strony i wybijasz łożysko po stronie bębenka.

A jak już ktoś walił tak, że pogiął, to zamiast zmieniać piastę, może kupić samą ośkę. 

 

image.thumb.png.72f9ab570ad59977bd205244cf42e0c4.png

 

 

I nie wiem co ja robię nie tak, że mi łożyska nie padają po 50-80km. 

 

@Sabarolus - nie, wniosek jest z tego taki, że sporadycznie komuś się udało uszkodzić oś. Ja wcześniej nigdy o takim przypadku nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak po fotkach @cervandes zapragnąłem przygotować się do zabawy z piastami DT. Wybijak wydawał się fajną opcja i akurat jeden z fajniejszych producentów ciekawych narzędzi wrzucił nowość - wybijak do osi DT Swiss. Wybijak fajny, bo ogarnia ośki 12 i 15 mm. Do tego producent lokalny to się umówiłem i odebrałem. Przy okazji wpadły rączki do krótszej praski. 

Na stroniehttps://www.goodmoodbike.eu/  jeszcze nie ma, ale na grupach facebookowych już się pojawił. 

20230203_161602.jpg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2023 o 10:37, Eathan napisał:

Jakoś tak po fotkach @cervandes zapragnąłem przygotować się do zabawy z piastami DT. Wybijak wydawał się fajną opcja i akurat jeden z fajniejszych producentów ciekawych narzędzi wrzucił nowość - wybijak do osi DT Swiss. Wybijak fajny, bo ogarnia ośki 12 i 15 mm. Do tego producent lokalny to się umówiłem i odebrałem. Przy okazji wpadły rączki do krótszej praski. 

Na stroniehttps://www.goodmoodbike.eu/  jeszcze nie ma, ale na grupach facebookowych już się pojawił. 

@Eathan

Jak oceniasz jakość i pracę na narzędziach od nich? Zastanawiam się nad kupnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klucz od bitul i daje radę 

Jednak sama procedura odkręcenia pierścienia jest ciężka , miałem kilka kół i sprawa wygląda tak że jedna poszły kluczem udarowym a drugie nie chciały i trzeba było skorzystać z imadła . Jednak kiedyś i ono się poddało , dlatego zrobiłem klucz z nasadki i blachy 5 mm która leży po całej długości szczęk 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...