Skocz do zawartości

[Wypożyczalnia rowerów] pomoc w zakupie


Zbuszek

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam i proszę o pomoc!
Otwieram działalność polegający na wypożyczaniu sprzętu rekreacyjnego w skład którego będą wchodziły rowery klasyczne, rowery elektryczne, hulajnogi elektryczne, przyczepki rowerowe, gokarty na pedały foteliki dziecięce itd..

Uniejów to mała miejscowość turystyczna (uzdrowiskowa) położona w środkowym biegu rzeki Warty na terenach równinnych. Proszę o poradę:

* gdzie kupić rowery w różnych konfiguracjach dla mniejszych i większych użytkowników? U producenta, w hurtowni,czy w sklepie?( macie kogoś kompetentnego?) - na początek było by to ponad 20 sztuk rowerów klasycznych

* jakiego producenta wybrać - jakiego polecacie żebym nie musiał co chwile przy nich "dłubać"

Budżet jakim dysponuje na rowery klasyczne to 40 tys

Z góry dziękuje

Zbyszek

Napisano

Biorąc pod uwagę, że 40k na 20 rowerów to stosunkowo mały budżet to odezwij się do unibike.  Albo bezpośrednio (choć 20 rowerów to żadna hurtowa ilość) albo do jakiegoś z dystrybutorów. Wiadomo, że za taką kasę cudów nie będzie ale u nich dostaniesz chociaż sprzęt, gdzie ramę/koła można określić mianem "pancernych"

 

 

Napisano
15 godzin temu, Zbuszek napisał:

żebym nie musiał co chwile przy nich "dłubać"

Nie ma czegoś takiego. Każdemu producentowi zdarzają sie wpadki przy składaniu rowerów, więc przegląd po wyjęciu z kartonu / pierwszych jazdach będzie obowiązkowy. Potem częstotliwość zależy od klasy sprzętu (przy 2k na rower nie poszalejesz w dzisiejszych czasach) oraz z tego jak będą eksploatowane. W przypadku wypożyczalni oznacza to, że klienci będą traktowali sprzęt jak worek kartofli, więc tak naprawdę będą potrzebne oględziny po każdym kliencie, a ilość dłubania będzie zależała od czasu wypożyczenia, pogody, terenu.

Więc albo się kwalifikuj na mechanika rowerowego, zatrudnij kogoś do zajmowania się tymi rowerami, albo znajdź w pobliżu serwis, który byłby chętny do współpracy.

Napisano

Dziękuje za rady.

Jak najbardziej zgadzam się z Wami, że 2k na rower to trochę słabo biorąc pod uwagę sposób ich eksploatacji... Niestety jest jak jest, nie mogę na chwilę obecną wydać więcej- chociażby na ryzyko wejścia na rynek - nie wiem czy to 40k zwróci mi się w 2 lata bo rynek jest stosunkowo mały....To, że będę musiał coś przy nich robić to rozumie, to że mogą się trafić defekty producenckie, że będą się zużywać... Chciałbym się tylko wystrzec poważniejszych usterek - żeby np. nie strzelały szprychy i koła się nie gięły, takich które mi wykluczą rower na kilka dni...
A co myślicie o producentach takich jak Folta, Kross czy Romet?

Napisano

Wiem jak taka wypożyczalnia działa w mieście identycznej wielkości, atrakcji turystycznej ze sporą ilością tras rowerowych. Wypożyczalnie prowadzi małżeństwo, żona wypożycza, mąż jest mechanikiem rowerowym na pełen etat.

Wybacz ale z tym poziomem wiedzy - skoro centrowanie kola i wymianę szprychy oceniasz jako przestój kilkudniowy to wtopisz a nie zrobisz biznes. 

Napisano

Fikander dziękuje za szczerą wypowiedź.
Nie jestem lewy i to co podałem na przykład zrobię sam. Z Twojej wypowiedzi sugerujesz, że powinienem zawczasu zaopatrzyć się w części wymienne najbardziej narażone na uszkodzenia - w sumie nie pomyślałem o tym. Dopiero zaczynam więc uczę się na błędach.

Dziękuje

Napisano

Warto poza pakietem rowerów, zaopatrzyć się w swoje małe zaplecze: smarowanie, kompresor, dętki, opony, linki, pancerze, obręcze, szprychy etc. od zakupionych modeli (dlatego lepiej mieć 1 typ) no i podstawowe narzędzia do wymiany tych części/przeszkolenie jeśli dotychczas nie robiłeś tego. A w przypadku większej awarii mieć w pobliżu zaprzyjaźniony serwis, jeśli sam nie zamierzasz się na niego przekwalifikować.

Napisano

Nie znam specyfiki Uniejowa, jednak zakładanie że na czysto zarobisz 20 tyś rocznie wypożyczając 20 rowerów jest moooooocno optymistyczne ;) Ogólnie działalność jest wybitnie sezonowa i zależna od sytuacji społeczno-ekonomicznej, a ta staje się średnio przewidywalna. Jak masz ośrodek wypoczynkowy, kupujesz sprzęt z dotacji, lub potrzebne są koszty to szanse na utrzymanie się jakieś są.

Tak jak już powyżej napisali przedmówcy - zapas podstawowych części typu opony, dętki, może po jednym kole przód/tył, parę linek, łańcuchy, oleje, smary i zestaw narzędzi musisz mieć. No i wiedzę/umiejętności jak we własnym zakresie ogarnąć podstawy obsługi. Jeżdżenie z każdym drobiazgiem do serwisu wykończy finansowo i nerwowo. A i jeszcze warto przyczepę rowerową by sprzęt dostarczyć/odebrać z umówionego miejsca.

Ludzie w większości nie szanują sprzętu, a już imprezy firmowe lub zabawy typu wieczory kawalerskie potrafią przysporzyć o sporą ilość siwych włosów. Sprzęt do wypożyczalni musi być prosty i pancerny, im mniej ruchomych/regulowanych elementów tym lepiej - co w przypadku rowerów samo sobie przeczy ;)

Kiedyś dawno dawno temu bardzo poważnie zastanawiałem się nad wypożyczalnią na Jurze K-Cz, jednak bez własnej, nie dzierżawionej, bazy w centrum turystycznym typu Olsztyn/Podlesice/Ogrodzieniec nie spinało się to ekonomicznie. Za to od 11 sezonów prowadzę mobilną wypożyczalnie kajaków i tu jest, a właściwie było, zdecydowanie lepiej. Jak będzie w przyszłym sezonie nie wiadomo.

 

Napisano

W sumie jeszcze jeden genialny plan mi wpadł do głowy. Skoro w Uniejowie jest płasko to może poszukaj sobie rowerów po jakiejś miejskiej wypożyczalni. Fakt, że ciężkie ale naprawdę pancerne, zwykle z napędem na wale kardana. Kiedy 2 lata temu w Krakowie zwijało się wavelo to sprzedawali je po 350 zeta, było tego grubo ponad 1000 sztuk więc w powietrzu się nie rozpłynęły, na pewno gdzieś "są" jeszcze na sprzedaż

https://www.olx.pl/d/oferta/rower-wavelo-agroturystyka-CID767-IDJD0sV.html

https://www.olx.pl/d/oferta/pancerny-rower-miejski-wavelo-CID767-IDRa4qx.html

 

 

Napisano

Z poszukaniem używek to fajny pomysł, jednak ja muszę mieć nówki do korzystam z dofinansowania - miało być w maju, a kasa wpłynęła na koniec września...A w ramach ciekawostki oferty zbierałem bez mała rok temu, a od tego czasu wiele się pozmieniało... Z jednej str nie śpieszy mi się bo teraz to można zainwestować w wypożyczalnie sanek, a nie rowerów o tej porze roku - a z drugiej strony wolałbym szybciej kupić, zamknąć temat bo na pewno taniej nie będzie. Za używkami popatrzę w ramach doposażenia w przyszłym sezonie. Z zapleczem warsztatowym to sobie poradzę i tu też dzięki za podpowiedź bo ja kombinowałem żeby tych rowerów było kilka rodzai (bo ludzie nie są tacy sami) ale teraz uświadomiłem sobie, że to może być później dla mnie problem... Przyczepę do przewozu rowerów mam (na 20szt), którą też będę wypożyczał jak się ktoś trafi. Nie wiem czy dobrze kombinuje, ale sprzedaż detaliczną zostawię tylko u siebie w domu - nie będę woził "dwóch rowerów na dwie godziny" i później po nie jechał. Spróbuje wbić się do obiektów noclegowych i proponować np:"wypady rowerowe z przewodnikiem do ciekawych miejsc w okolicy" ze 3 razy w tygodniu w inne miejsca... Powiecie obiektywnie co o tym myślicie?

Ponowie pytanie:
A co myślicie o producentach takich jak Folta, Kross czy Romet?

Napisano

FigoiFago, da się zrobić fajną trasę  będzie miała koło 70km jak ma wyjść taka pętla. Nawet będzie całkiem ciekawa. Z Uniejowa trzeba kierować się w dół rzeki po wale przeciwpowodziowym. Z wałów następnie zjechać do miejscowości Radyczyny. Następnie kierujemy się w kierunku Turku mijając Zalew Przykowa, a następnie Osadnik Gajówka ( tzw Lazurowe Jezioro - po wpisaniu tej frazy jest bardzo dużo zdjęć w necie z tego jeziorka). Z Turku kierujemy się do Dobrej, a następnie już na samą tamę zbiornika retencyjnego Jeziorsko. Z tamy możemy przejechać za równo z jednej strony jak i z drugiej strony Warty do Uniejowa.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...