Skocz do zawartości

[piasta] Jak usunąć pierścień zębaty z korpusu tylnej piasty?


Rekomendowane odpowiedzi

Robię sobie przyczepkę cargo - nośność ok 150-200kg. Coś podobnego do Carli Cargo, ale ... lepsze. I potrzebuję sobie zrobić jednostronne piasty gdzie jedna strona ( ta głównie obciążona ). Znalazłem na allegro sprzedawcę sprzedającego korpusy piast o takie:

 

 

image.thumb.jpeg.4695d7589981ad93f835426e6fe7cf7c.jpeg

Jak byście podeszli do tematu wyszarpania tego zębatego pierścienia. Nie rozwiercę tego, bo to pewno ma ze 40-60HRC twardości. Narzędzia do odkręcania pewno też nie znajdę. Plan jest taki, że wywalam ten zębaty pierścień, toczę pod łożysko i wsadzam coś o średnicy osadzenia 35-40mm. Potem oczywiście dorabiam oś na drugą stronę.

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@uzurpator, jestem z pomocą. Niedawno wykręciłem taki pierscień. Bez spawania, szlifowania, kupowania drogich narzędzi.

Jak koledzy piszą: szlifowanie odpada-pierscień jest hartowany itd. szkoda narzędzia tępić oraz łatwo jest niechcący korpus uszkodzić

Grzanie palnikiem też słabe, z czego wiem piasty też mają swoją obróbkę

Spawanie płaskownika do tego, szkoda zachodu- jak pozniej przytrzymać ten płaskownik aby go wykrecic? + bedzie trzymać tylko w dwóch punktach

z odwracaniem zapadek próbowałem i u mnie nie działało chociaż raz u kolegi jak dirta serwisowalismy była bardzo ciekawa piasta bmxowa, mianowicie miała driver tak zrobiony że można było zapadki na która strone chce się przełożyć, czyli była obustronna. Tylko w takim wypadku bedzie tu potrzebny wciskany pierscien aby to działało.

A ja zaprezętuję jak ja to odkręciłem.

Rzeczy nam potrzebne:

Imadło (najlepiej przykręcane na stałe do ciężkiego stołu)

Dużą śrubę o łbie szesciokątnym

Oraz najlepiej deskę o długości 1.5m (można coś innego ale drewno nie porysuje piasty koła itd)

UWAGA PIASTA MUSI BYĆ ZAPLECIONA Z OBRĘCZĄ

Nie chce mi się rozpisywać więc nagrałem film.

 

Jak widać jest bardzo poharatany pierscien i przeskakiwały zapadki więć każdy przeskok był niczym klucz udarowy

0.13 Moja sruba jest rozmiaru około 30

0.27 Tę srubę trzeba dość głęboko nabić najlepiej robić to w powietrzu jesli nie chcemy zarysać piasty

0.35 Oczywiscie wyszlifowaną stroną do szczęk

0.52 deskę przywiązujemy do obręczy i szprych (ja użyłem starych kabli bo były pod ręką) oczywsicie między paroma szprychami i obreczą po dwóch stronach deski przeplatamy tak aby się siła rozkładała po paru szprychach. Deska się zaprze o mocowanie tarczy!

Jak pusci to pozniej gładko idzie. Nietrzeba niewiadomo jak się szarpać z tym wystarczy ze łagodnie dodacie siły.

Gwint oczywiscie prawy odkręcamy w lewo.

Sorry za błedy, nie chce mi się poprawiać ale mam nadzieję ze mega pomogłem, pozdrowionka

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...