Skocz do zawartości

[Suport] Podkładki pod suport BB52 założone na odwrót


Kox123

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam levela b3 z 2015 w którym kilka lat temu w serwisie wymieniłem korbę na nowocześniejszą - hollowtech 2 - z suportem BB52. Mufa 68mm. Po jakimś czasie zaczęło skrzypieć przy pedałowaniu, więc kupiłem klucze, rozebrałem, poczyściłem nasmarowałem i niby gra. Ale nie - skrzypienie wróciło po kilkunastu kilometrach. Rozebrałem więc znowu, zauważyłem że korba ma duży "luz" - między ramionami a suportem była spora przerwa, całą korbę mogłem przesuwać osiowo. Poczytałem i okazało się że w moim przypadku powinienem mieć 2 podkładki od strony korby i jedną od strony lewej. Ja miałem jedną podkładkę od strony napędu. Zorganizowałem sobie podkładki w zaprzyjaźnionym serwisie rowerowym i próbowałem to poskładać po bożemu - okazało się że nie da się dokręcić z prawej strony (tam gdzie 2 podkładki) suportu, bo gwint się przekręcał. Przy jednej podkładce takiego problemu nie było - zakładam że gwint w ramie jest zepsuty, z tego co pamiętam serwisant kilka lat temu coś o tym wspominał że krzywo wkręcony był fabryczny suport. Pewnie dlatego przy montażu zdecydował się na założenie tylko jednej podkładki. 

Ja jednak założyłem z prawej strony jedną podkładkę tak jak było, a dodałem dwie podkładki z lewej strony. Przerzutkę po dłuższej zabawie wyregulowałem i niby gra. No ale czy na pewno? Moje pytania po długim wstępie:

1.Czy taki manewr jest "legalny"?

2. Czym grozi jazda z podkładkami założonymi na odwrót? Jaką rolę one spełniają i dlaczego jest ustalone że akurat dwie mają być od strony korby?

3.Czy gwint w ramie dało by się naprawić tak żeby było jak należy? Albo może są suporty z dłuższym gwintem niż BB52? 

Dziękuje za odpowiedzi pozdrawiam

Edytowane przez Kox123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pomierzeniu rzeczywiście wychodzi asymetria ramion korby. Nie wiem czy na tyle poważna żeby dostać zwyrodnienia stawów.  Ale jest to oczywiście logiczna konsekwencja takiej zamiany. Policjantów o 6 rano się nie spodziewam 😉
Dzięki za podanie modelu suportu. Chyba jest to najlepsze rozwiązanie. Znalazłem stary, oryginalny suport na kwadrat - rzeczywiście jest na nim kawałek gwintu z ramy :(
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
12 godzin temu, Kox123 napisał:

Jaką rolę one spełniają i dlaczego jest ustalone że akurat dwie mają być od strony korby?

Uniwersalizacja standardu. Bez podkładek;  mufa 73mm plus napinacz łańcucha/przerzutka na suport. Bez przerzutki/napinacza dajemy jedną podkładkę od strony napędowej. Przy mufie 68mm dwie podkładki, plus jedna jeśli nie ma napinacza/przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...