Skocz do zawartości

[Wolnobieg] Uszkodzone zębatki Shimano


mis2900

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Dwa miesiące temu wymieniałem na nowy napęd w swoim Romecie , po 6 latach.
Suport , korba i łańcuch pracują bez zastrzeżeń , ale wolnobieg ( Shimano MF-TZ50 ) był uszkodzony - podczas pedałowania
wydawał dzwięk w postaci rytmicznego stukania.
Zwróciłem i przysłali mi nowy - tym razem , również podczas pedałowania słychać dzwięk podobny do strzelania  ( najczęsciej i naj-intensywniej podczas rozpoczynania pedałowania , a więc przy sporym obciążeniu. )

W obu w/w wypadkach , gdy założyłem inny wolnobieg ( pracował w innym rowerze około 2/3 lata , jakiś starszy model Shimano troche inaczej zbudowany niż te nowe )  negatywne dzwięki ustawały.
Co więcej , wolnobieg po zwrocie sprawdziłem także na innym kole , z inną piastą -  również strzela.

I teraz moje pytanie , czy Shimano rzeczywiscie robi teraz tak fatalne wolnobiegi , czy
może problem leży gdzie indziej ?

Dodam jeszcze , że próbowałem dokręcać wolnobieg z mniejszą , pozniej większą siłą i również
próbowałem wariantu z duzą ilością smaru , ale nic to nie pomogło.

Zastanawiałem się czysto teoretycznie nad piastą , łańcuchem i śrubami mocującymi koło do ramy. 
Piasty w obu w/w kołach w stanie bdb , gwinty też. Łańcuchów sprawdzałem ze 3 sztuki , śrub dwa komplety.
Sądze więc że to wolnobieg , ale z drugiej strony niechce mi się wierzyć żeby oba były aż tak fatalnej jakości.

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może napisałem coś nie zrozumiale , ale zaraz to poprawie. 

Wymieniłem na nowy cały dotychczasowy napęd , łącznie z łańcuchem ( CN-HG40 ).

Dopiero po tej wymianie  zaczęły się w/w kłopoty z wolnobiegiem.

Rozumiem że jakość wolnobiegu może być niska , jakieś delikatne luzy są do zaakceptowania , ale regularne hałasowanie , i to na dwóch nowych z rzędu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w elektryku (przeróbka) wolnobieg 7 rzędowy. Każdy chodzi bardzo źle od nowości, trochę lepiej spisuje się sunrace ale bez szału. Aktualnie mam sunrace 13-34 7rz i łańcuch kmc x8. Podczas kręcenia jest ok, jak nie pedałuje albo jadę po wertepach odgłosy wydaje jakby był zbyt luźno spasowany. Archaiczna technologia, nie poradzisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie poradze , ale jezdzić trzeba , a przy takim strzelaniu to przyjemność z jazdy spada.

Mam kupować wolnobiegi do skutku z nadzieją , że któryś będzie w końcu normalnie działał , przesiąść się na kasete czy może spróbować wolnobieg rozkręcić , nasmarować i złożyć z powrotem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...