Skocz do zawartości

[wolnobieg stukanie] wolnobieg do wymiany?


Rafu75

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Pierwszy  raz tu pisze i jeżeli złamałem jakoś punkt regulaminu to przepraszam i obiecuje poprawę :)

Do rzeczy. Mam swojego staruszka i zaczęło coś z tyłu stukać. Poczytałem fora (także i to) i chyba wolnobieg padł. Ten dodatkowy dźwięk to włożyłem szmate, żeby obciążyć koło i żeby było słychać stukanie. Ośkę rozebrałem, przesmarowałem kuleczki. Nie ma luzu. Na korbach nie ma luzu. Wciąż stuka. 

Będę wdzięczny za Wasze opinie. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na odpowiedź dalej poczytałem i tak jak sugerujesz sprawdziłem luz na wolnobiegu i rzeczywiście jest ten luz. 

Jak trzeba to wymienię, ale czy da się go samemu naprawić? Lubię majsterkować ;). Widziałem na filmikach kuleczki... Ale nigdy tego nie to robiłem, Po zrobieniu wytrzyma to trochę czasu? W tylniej piascie wymieniałem kulki i działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo w starym 20-letnim wolnobiegu, czasem bez pedałowania to było, czasem znikało, czasem wracało. Wolnobieg był zapieczony (a raczej lata robią swoje), nie ma chyba sensu żebyś go rozkręcał, chyba że się lubisz bawić, ja go po prostu wymieniłem. MOże spróbuj go odkręcić, i ponownie założyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafu75 napisał:

Jak trzeba to wymienię, ale czy da się go samemu naprawić?

Jak umiesz dodać metalu zamiast tego co się wyrobiło... ;)

Może udać się zaleczyć. Przeważnie pod tą nakrętką jest kilka podkładek, można jedną wyjąć. Trzeba jednak dobrze przetestować czy wtedy nie skręci się całości za mocno.
Zbyt ciasno skręcony wolobieg będzie chciał się kręcić razem z kołem, będzie zaciągał łańcuch. Sugeruję sprawdzenie na sucho w domu, spróbować zakręcić pedałami do tyłu, powoli zakręcić kołem do przodu. Jeżeli łańcuch u góry będzie się luzował, przerzutka będzie rozciągana, to znaczy że jest za ciasno.

Łożyska można wyczyścić i nasmarować ale tak jak było wspomniane, jest tam masa kulek, drobniejszych niż w piaście.
No i nie smaruj zapadek czymś gęstym i lepkim, bo przestaną prawidłowo działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. W koncu jakieś forum, gdzie rzeczowe odpowiedzi. 

Lubie majsterkować, naprawiać, coś samemu zrobić stąd moje pytanie. Jednak pewnie skończy się na wymianie :)

 Z resztą wymienić nie trudno, ale jakość już nie taka co kiedyś ;)

Pewnie też dlatego wolałbym naprawić bo żeby prawie wogole nie są wytarte i labcuch nie przeskakuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręć, wyczyść wszystko dokładnie, na bierznie nałuż smar np łt43, na niego poukładaj kuleczki i wsadź zębatki, potem ta sama operacja z kuleczkami pod nakrętką. Skręcasz później nakrętkę tak aby nie było luzu, ale tak aby wolnobieg obracał się luźno puszczony do tyłu. Ja bym jeszcze na twoim miejscu nasmarował tym samym smarem tulejki kółeczkek w przerzutce oraz sam łańcuch tylko niego najlepiej olejem maszynowym za kilka PLN, lub dedykowanym do łańcuchów za więcej PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...