Skocz do zawartości

[Przerzutka przednia] Evado 6.0 Wymiana na wyższą grupę


pietros1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

W zimie przymierzam się do wymiany przerzutek w moim Evado 6.0 z  ALTUS M370 ( DOLNA OBEJMA ) na Shimano FD-T8000.

Z tego co się zorientowałem ten model posiada 3 wersie ( H-3, L-3, L-6 ) różniące się kątem nachylenia dolnej rury tylnego trójkąta.

Związku z tym , czy wszystkie będą pasować do mojej ramy XL, czy tylko L-6 

 

 

 

1955865388_geoevado4.thumb.jpg.5529a831d35b10d2e198e5418f9b9edf.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz widzę coś takiego, jak kąt nachylenia dolnej rury tylnego trójkąta. :))) Ciekawe, jak geniusze z Shimano na to wpadli i po co. :D

Trzeba sobie przypomnieć lekcje geometrii i policzyć. Mamy dwa boki trójkąta prostokątnego (BBDrop=50mm i Chainstay=445mm), po wrzuceniu w kalkulator (przecież nie będę tego liczył, zawsze średnio mi szło ;)) wychodzą kąty jak poniżej:

obraz.png.75bbe565b79675b13c9b4d0608937e68.png

Odejmując interesujące nas 6,41° od kąta podsiodłówki (74°) wychodzi ~67,6°.

Czyli wygląda na to, że odpowiednia będzie FD-T8000-L-6, ale niech ktoś to jeszcze zweryfikuje. :D

 

P.S. Wzory skróconego mnożenia nadal mi się w życiu nie przydały... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego się pytam bo sam się zdziwiłem widząc coś takiego w opisie Shimano. I troszkę zdurniałem na którą wersje się zdecydować

Wymieniam cały napęd na: 

manetki : XT sl-t8000

przerzutki  tył: Deore XT T8000

przerzutka przód: FD-T8000

korba : FC-T6010 

kaseta : CS-HG81 lub CS-H500

suport: SM-BB52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra...

shimano to może i durnie opisuje ale wiadomo o który kąt chodzi i prawie nigdy nie ma go w tabelach producentów ramy - to kąt pomiędzy rurą podsiodłową a wirtualną linią przechodzącą przez środek osi suportu i środek tylnej ośki... :) trza se samemu zmierzyć. 

 

525.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczyłem już wyżej.
Ale nadal nie rozumiem, po co. Nie mogli zrobić tej specyfikacji dla kątów rur podsiodłowych, które podają wszyscy producenci ram/rowerów? :D

Ja wiem, że żółtki liczą takie rzeczy w pamięci w wieku 4 lat, ale no kurde, to nie ma sensu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie mogli... bo liczy się to jak w stosunku do rury podsiodłowej położony jest napęd. Sam kąt podsiodłówki nic nie da - możesz sobie wyobrazić co się dzieję z tym kątem jak będziesz przesuwał mufę suportu góra-dół na linii wytyczonej przez podsiodłówkę.

Edyta: Tak na dobrą sprawę to producenci ram są "fajansami" podając tylko średnio przydatną informację o tym jaki kąt ma podsiodłówka zamiast podać również ten właściwy dla doboru przerzutki żeby człowiek nie musiał sobie tego wyliczać - tu nie Shimano zawiniło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci podają jeszcze jeden istotny parametr - Bottom Bracket Drop. Gdyby linia łącząca osie kół przechodziła przez środek osi suportu, to BBDrop wynosiłby zero, a kąt rury podsiodłowej  względem ziemi równałby się z kątem pomiędzy rurą podsiodłową a dolnymi widełkami tylnego trójkąta. Z pewnością da się opisać jakimś wzorem, w jaki sposób BBDrop wpływa na ten istotny dla doboru przedniej przerzutki kąt (ale też mi się nie chce liczyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nawet się udało. Otrzymałem wiadomość od krosa: 

Dzień dobry,

po konsultacji wracam do Pana z odpowiedzią.

Do modelu Evado 6.0 odpowiednia przerzutką będzie L-6 z kątem 66-69.
---

Pozdrawiam z Przasnysza,

Ewelina
Centrum Kontaktu KROSS S.A. 

 

Czyli już wiadomo co siedzi w serii Evado

co do suportu M800 też rozważałem tą opcję 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...