Skocz do zawartości

[Rower w PKP] Transport roweru pociągiem


Rafu

Rekomendowane odpowiedzi

Ja w Polsce nie natrafiłem na takie coś jeszcze. Korzystam głównie Kolei Śląskich i Małopolskich (wchodzisz na równo) i z Intercity, gdzie wejście jest jednak dużo niżej (albo raczej dużo wyżej perony) chociaż w tym ostatnim przypadku wkurzają wąskie drzwi. W tym ze zdjęcia było naprawdę stromo i z zapiętymi sakwami na pewno nie wszedłbym do pociągu, dlatego tak mnie to zdziwiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia z jakich stacji korzystasz i jaki tam mają tabor.
Jak przeważnie tylko główne stacje, to tam przeważnie są wysokie perony. W małych miejscowościach perony są zazwyczaj niższe, zwłaszcza jak stare. Perony po modernizacji zazwyczaj są wyższe niż kiedyś.

S/EZT do ruchu regionalnego przeważnie mają niżej podłogę niż te do obsługi aglomeracyjnej. Np. Pomorskie kupiło pociągi do obsługi regionalnej, przystosowane do niższych peronów, ale na razie jeżdżą w ramach SKM i tam podłoga pociągu jest niżej niż peron. We Wrocławiu też się z taką sytuacją spotkałem, że wsiadało się w dół.

I tak nic nie przebije czeskiego wagonu. którym jechałem w 2012. Połowa to towarowy z wieszakami na rowery, reszta przedziały. Wyjście bagażowe w zasadzie nie miało schodków, coś bardziej jak drabinka (słabo już pamiętam). Samemu miałbym problem wysiąść, ale z pomocą innych się udało, najpierw sam wyskoczyłem, potem mi podali rower.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED74 w wersji PKP Intercity.

Niby 4 rowery mają wejść, ale jest ciasno. Jechałem sam, więc było ok, ale jakby miało więcej osób z rowerami się załadować to by było ciężko.
Na zdjęciu tego nie widać, ale ta żółta linia to około 10cm próg, wejście na podest, więc nawet nie da się swobodnie postawić roweru do pionu ciągnąc tylko za kierownicę.

ED74_IC.thumb.jpg.af3c33e1df30faeb244b7ecc307496e4.jpg

Widok w druga stronę. Miejsca tyle co widać, czyli na dwa siedzenia, potem wyżej i kolejne dwa siedzenia na drugą parę rowerów.

ED74_IC_2.thumb.jpg.8e3feb6d8daa3297849cc6ad85ed9157.jpg

Miejscówki dla rowerzystów są z drugiego końca wagonu...
Lekko na plus te składane, z których można skorzystać jak jest pusto.

 

W sumie pierwszy raz korzystałem z Intercity na trasie Kłodzko - Wrocław i bilet dokupywałem jak już miałem powrotny do Gdańska.
Orientujecie się, czy da się kupić przez stronę IC bilet na rower z przesiadką? Teraz na szybko popatrzyłem i nie widziałem.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na pewno się dało. Ale, zauważyłem jedną ciekawą rzecz ostatnio - nie udało mi się kupić biletu z rowerem w biletomacie na dworcu w Krakowie. Obstawiam, że przy pewnym obłożeniu składu pasażerami (pociąg był naprawdę zapchany, dobrze że wsiadałem na stacji początkowej, na kolejnych miałbym duży problem) system sugeruje że nie ma już miejsc dla rowerów. Albo, to jakiś zwykły błąd. Dobrze że jest bilkom, udało się załatwić wtedy powrót bez problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zekkerOstatnio gdy jechałem ed74 to ten przedział był zawalony podróżnymi i musiałem wypraszać. 

 

PKP IC sprzedaje teraz bilety bez miejscówki, na miejsca stojące, stąd takie sytuacje będą coraz częstsze.

Edytowane przez no1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wracał w ostatni dzień wakacji, to pewnie ten pociąg byłby zawalony.
Ale to był piątek i był prawie pusty, nie przyjrzałem się ile osób we Wrocławiu wysiadło, ale po drodze wyglądało że tylko lokalne przejazdy. Do pracy pewnie też większość pojechała KD godzinę wcześniej.

Jak jechałem do Kotliny, to tak ten pociąg był bardziej zapełniony, ale mi wypadło jechać Dolnośląskimi.

Miejsca stojące to są od ładnych kilku lat, a może nawet przegapiłem moment, kiedy nie było możliwości kupić takich. W wakacje prawie zawsze ludzie stali po przedsionkach.
Jest to niewygodne i powinien być jakiś limit takich biletów, lub niech po prostu popularne linie w sezonie mają więcej wagonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Miejsca stojące to są od ładnych kilku lat, a może nawet przegapiłem moment, kiedy nie było możliwości kupić takich. W wakacje prawie zawsze ludzie stali po przedsionkach.
Jest to niewygodne i powinien być jakiś limit takich biletów, lub niech po prostu popularne linie w sezonie mają więcej wagonów.

Od 26 czerwca 2021 w składach wagonowych.

Od 9 czerwca 2024 w EZT Flirt, ED-74 oraz SN84

Pełna rezerwacja miejsc nadal obowiązuje dla składów Dart (ED 161) Pendolino. ED250.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki przedział zastaliśmy w drodze z Helsinek do Laponii (i z powrotem).

W chyba 30-wagonowym składzie jest miejsce na 8 rowerów - duża przestrzeń zaraz za pojedynczym, ale wystarczająco szerokim wejściem do wagonu.

Na ścianie oryginalne uchwyty - każdy ma możliwość wsunięcia cienkiej lub grubej opony. Do tego rura (czarna), do której można (trzeba?) przymocować rower i tym samym zabezpieczyć przed wyniesieniem na pośredniej stacji ;) Rura nie jest zamocowana na sztywno, a porusza się w czterech kierunkach.

Czyli wszystko niby proste, a jednak dość elastyczne rozwiązanie. W jedną stronę jechało 8 rowerów, z powrotem chyba 6. 

Ogólnie pociąg świetny - chociaż jedziesz 13 i 15 godzin, to warunki niemal komfortowe jak na ten rodzaj podróży. Zachwycam się nim - pociągiem, kabinami sypialnymi, piszę o cenach, itp - w linku pod zdjęciami.

 

laponia-2024-szymon-nitka-074512287.jpg.48dd35266aed6126a263e50dff8537ab.jpg

laponia-2024-szymon-nitka-060522910.jpg.99a21aa40a2f9bcc1b543d073a2665cc.jpg

laponia-2024-szymon-nitka-055913891.jpg.cbe7a82e7c9f33a9cbc8dc6207a7587f.jpg

laponia-2024-szymon-nitka-182412742.jpg.db9732f7d7068e24c4fe24e2146f356f.jpg

 

Tu więcej o podróży z Helsinek do Laponii:

https://www.facebook.com/znajkraj/posts/pfbid087oJ3KBHwxgr41JsbTp2rYNeMCQYsf7N56gVyycVXgti2adBA1q75xDJeYg1PwJTl

Szy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...