Skocz do zawartości

[przerzutka przednia] Zaciskanie linki przedniej przerzutki - zapobieganie pękaniu


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zauważyłem, że linka przedniej przerzutki Shimano Acera Top Swing jest popękana i wygląda na to, że przy śrubie mocującej. Jak temu zaradzić na przyszłość? W instrukcjach Shimano jest pokazane proste ułożenie linki, jednak w necie znalazłem też zdjęcie z linka owiniętą wokół zacisku https://guide-images.cdn.ifixit.com/igi/ZFJJuhuhFUULFjOk.huge

 

 

Linka przerzutki przedniej.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucinać przed ostatecznym dokręceniem. Jak mocno dokręcisz a potem utniesz, to jest jakaś szansa że sie rozejdzie. 

Strzelam także, że ze za mocno dokręcasz.

Korzystaj z instrukcji. Producent wie lepiej niż losowa osoba w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, RabbitHood napisał:

Linki to tania część eksploatacyjna która zakładasz, przykręcasz i następnym razem gdy odkręcasz to najczęściej do wymiany. W czym ci to przeszkadza, że się końcówka lekko rozplotła?

Na zdjęciu jest tylko fragment. Dale jest pęknięcie - praktycznie połowa drucików pękła. Nie dawało się już wrzucić łańcucha na największą tarczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Thomlodz napisał:

Na zdjęciu jest tylko fragment. Dale jest pęknięcie - praktycznie połowa drucików pękła. Nie dawało się już wrzucić łańcucha na największą tarczę

A jeśli tak to zwracam honor! Pewnie przyczyną jest tak jak koledzy piszę - słabej jakości linka. Ja u siebie od lat dokręcam w miarę mocno i pierwszy raz widzę taki efekt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem linke i dokręciłem z wyczuciem zgodnie z Waszymi sugestiami. A co do lutowania to z ciekawości poszukałem w necie i wyskoczyła m.in. taka ciekawa dyskusja :) https://www.bikeforums.net/bicycle-mechanics/775181-soldering-end-bicycle-shift-brake-cable.html

I przypadkowo odkryłem amerykański klej do butów (jeden z forumowiczów zanurzał w nim końcówki linek), którego cena powala :) https://monument.pl/product-pol-13714-Klej-do-butow-Shoe-Goo-109-4ML-Clear.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poważnie to chyba już lepiej epoksydowym dwuskładnikowym :) Piszą jeszcze o rurkach termokurczliwych - sprawdzałem kiedyś gdy brakło mi końcówek do zaprasowania - niestety łatwo się ześlizgują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej do gwintów to nie jest klej. To tylko taka nazwa, na dodatek funkcjonująca chyba tylko w Polsce.

Istnieje już rozwiązanie. Końcówka linki i kombinerki. Zaczynacie wynajdować koło na nowo.

Można jeszcze użyć kleju CA jak ktoś ma nadmiar pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zrobiłem ze starych kombinerek z okrągłymi końcówkami. Mam zaznaczone dwa miejsca, więc ślad zawsze jest taki sam, mniejszy lub większy w zależności od potrzeby. No i nie jest to ostre wcięcie, tylko półokrągłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Panowie, najprostszym i najtańszym sposobem na zapobieganie rozszczepiania się linki jest zamontowanie końcówek. Nie zdarzyło mi się przez naście lat jazdy, żeby jakakolwiek linka pękła z powodu złego dokręcenia. Jedna mnie się odkształcała a i na mniej, jednej bardziej rozchodziły się druciki a innej mniej. Więcek zależy od jakości i wielu linki niż od przykręcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na końcówki stosuję skuwki metalowe.

Problemem dla mnie jest rozłażenie linki przy przerzutce. Jak się ma taki talent do regulacji przerzutki jak ja 🤣 i ciągle linkę popuszcza i dokręca (nawet z właściwym momentem) to linka się rozłazi :(

Dlatego ja bym kleił ten fragment w najbliższym sąsiedztwie przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Thomlodz napisał:

Niestety w ostatnich czasach jakość wielu wyrobów bardzo się pogorszyła, a ceny wzrosły. Nie tylko rowerów i części rowerowych

Wystarczy kupować sprawdzone produkty. Kupuję wszystko od lat i chyba raz czy dwa miałem sytuację że mi się linka rozlazła. Było to spowodowane złym cięciem.

Nigdy nie miałem problemu że mi się rozlazła w trakcie użytkowania. Może dlatego że wymieniam co rok...

To tylko linka, czyli splot drutów. Jak tniesz byle czym, to się rozłazi.

@spidelli wiele zależy od systemu mocowania linki. Kiedyś dużo bardziej popularne było to, że zarówno na ramieniu przerzutki jak i płytce był rowek. Linka się trzymała ale nie zgniatała. W ostatnim czasie zauważyłem że płytka jest często płaska, więc siłą rzeczy linka się gniecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kiedyś dużo bardziej popularne było to, że zarówno na ramieniu przerzutki jak i płytce był rowek. Linka się trzymała ale nie zgniatała. W ostatnim czasie zauważyłem że płytka jest często płaska, więc siłą rzeczy linka się gniecie. "

a więc sam zauważyłeś, ze coś sie zmieniło. Na gorsze niestety...Zapewne obnizono koszty produkcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...