Skocz do zawartości

[Napęd 12s 11-50] Przerzutka + manetka + kaseta


chudzinki

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Dobra, to teraz temat inny, ale bardzo podobny, więc napiszę tutaj 🙂.

Mam kasetę SRAM 12s 11-50. Potrzebuję przerzutkę z mocną sprężyną (jak jest opcja to taką żeby mógł awaryjnie włożyć do napędu 11s) i manetkę na obejmę. 

W napędzie 11s mam RD-M8000 Deore XT + SLX SL-M7000 i jestem bardzo zadowolony. Z pewnością więcej mi nie potrzeba. Zastanawiam się nad sensem kupowania przerzutki XT, no chyba, że taka podeszłaby też pod 11s...?

Doradzi ktoś w jaki zestaw warto zainwestować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem trochę, to rd-m8000-gs jest najbardziej uniwersalną przerzutką. Testowałem na dwóch rowerach w configu 12s 10/11-51, manetka m8100 i m6100 i działało to równie dobrze jak natywna przerzutka dla takiej kasety. I to własnie w drugą stronę jest znacznie trudniej tj. zmusić np. rd-m8100 do obskoczenia kasety np. 11-46.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, KSikorski napisał:

Warto pamiętać że kasety srama i shimano 12s różnią się zauważalnie rozstawem. Wzajemna kompatybilność kasety to jest "da się to jakoś wyregulować", a nie "pasuje jak by stąd była".

To już wiem dlaczego przerzutka XT RD-M8100 współpracuje z kasetą Sram NX, ale czasami biegi dziwnie wchodzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzonki: gwarancji, że bedzie działać w każdej ramie (hak, zawias) nikt nie da. I mnie w dwóch ht'kach działała.

Odnośnie manetek to jeśli przez zrzucanie rozumoesz wciągnięcie łańcucha w stronę większych koronek to tak samo działa deore. Jesli z kolei na mniejesze koronki to pomyliłeś slx z xtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku manetek 12 rzędowych shimano:
SL-M6100 - podstawowa. Mam obecnie w hardtailu. Wciąga po trzy biegi, zrzuca po jednym.
SL-M7100 - trochę ładniej wykonana, chyba była lepsza tekstura na dźwigni (miałem w fullu).  Wciąga po trzy biegi, zrzuca po jednym.

SL-M8100 - Mam obecnie, wciąga po trzy biegi, zrzuca po dwa (ale tylko pchając mała dźwigienkę). Dekielki górne obudowy są zamienne między wersją na obejmę i wersją EV (w tym przypadku było to sprawdzone w praktyce. Manetka zepsuła się na gwarancji i biostern z braku towaru wysłał mi manetkę z obejmą, do której przełożyli dekielek z mojej uszkodzonej EV).

Obecnie używam jednocześnie SL-M6100 i SL-M8100. Nie da się tego porównać 1:1 bo deorka chodzi w hardtailu a XT w fullu, ale po raz drugi w życiu bym nie dopłacił do XT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś napisać, że dopłata do XT nic nie daje, tak? 🤔

Panowie, odnośnie zmiany biegów po kilka na wyższe biegi - dla mnie to bez znaczenia. Zależy mi tylko na zmianach na niższe.

Na tą chwilę myślę o manetce SLX M7100 i przerzutce Deore M6100. Ktoś jeszcze coś doda?

Znacie więcej przypadków z problemami z kasetą NX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o przerzutkę przednią nic wyższa grupa od deore nie zmini. Tam juz walka o gramy jedynie.

Co do manetek to xt jest najniższą grupą gdzie jest instant release i multi release. Czyli natychmiastowe zrzucanie (nie trzeba zwalniać dźwigni jak w niższych grupach) i zrzucanie max po 2 koronki. Zrzucanie ja rozumiem przez zwalnianie/wypuszczanie linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie czytam, czytam i dochodzę do tego samego wniosku 😀.

11 godzin temu, Dokumosa napisał:

Zrzucanie ja rozumiem przez zwalnianie/wypuszczanie linki.

Wprowadziłem zamieszanie, bo to nazewnictwo z dawnych lat, z innych pojazdów - chodzi o redukcję, co już wcześniej napisałem 😉.

@Dokumosa, chodzi tylko i wyłącznie o tył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu już od lat deore=SLX ;)

XT wprowadza kołka z łożyskami maszynowymi (do niższych grup pasują te z XT i można dokupić za 50-60zł) oraz pół wózka jest z kompozytów, drugie pół alu (w niższych grupach stal). Jest jeszcze ten otwór do regulacji siły hamulca rolkowego sprzęgła... biorąc jednak pod uwagę jak często i tak trzeba dekiel ściągać do konserwacji ów hamulca to IMHO sens jego istnienia jest dyskusyjny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odnośnie jeszcze manetek SRAM - przypomniał mi się opis SX z centrumrowerowe.pl:

"Choć jest to element najtańszej grupy z rodziny Eagle, zastosowano w niej rozwiązania, znane ze znacznie droższych części. Manetka korzysta z X-Actuation, Zero Loss i Eagle. Ta pierwsza technologia sprawia, że zmiana biegów jest płynna w całym zakresie kasety. Dzięki tej drugiej przełożenie wchodzi natychmiastowo. Terminem Eagle określa się wszystkie grupy, które mają 12-rzędowe kasety."

Wyższa NX, a jak przerzutka dostanie "trzepawki" to sama nie wie co ma zrobić 😃.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...