Skocz do zawartości

[Napęd] Unibike Flash z 2x8 na 1x11-możliwe?


Mcruxx

Rekomendowane odpowiedzi

Napęd
Siemanko, sprawa dotyczy roweru Unibike Flash z 21r. Za nim ktoś mnie będzie hejtował za to, że kupiłem taki rower a nie inny (słynne:"trzeba było dołożyć 10k i kupić coś lepszego😜) a teraz mam widzimisię go "ulepszać" proszę o zrozumienie, że w tamtym czasie było mnie stać na taki rower a nie inny i kierowałem się przede wszystkim najlepszym stosunkiem jakość/cena na jaki mogłem sobie w tamtym czasie pozwolić. Jeden z użytkowników forum pomógł mi dobrać rower pod moje potrzeby i jestem zadowolony z tego wyboru.


Prędzej czy później i tak czeka mnie inwestycja w napęd i wymyśliłem sobie, że chciałbym "pobawić się" w zmianę z 2x8 na 1x11 lub 1x10. Pooglądałem trochę filmów o 1x... i poczytałem trochę forum ale nie jestem tak doświadczony jak szanowne grono forumowiczów więc liczę na sugestie/porady/waszą wiedzę w trapiących mnie kwestiach. Może się mylę ale przy zmianach napędów na 1x... zauważyłem taką tendencję, że albo robią ten manewr Szosowcy albo posiadacze MTB i dobór kaset,korby czy zębatek jest kierowany często w kierunku specyfiki jednego z tych rodzajów jeżdżenia(prędkości/podjazdy przy różnych rozpiętościach zębatek). Najbardziej co mi się rzuca w oczy to, że dostępne mechanizmy korbowe oscylują najczęściej na zębatkach 30-32 dla potrzeb MTB albo 44 w górę dla szosy/gravela. Pewnie jestem za głupi ale może ktoś mi wytłumaczy dlaczego jest tak mało opcji w okolicy 38T ?
Moje "kręcenie" jest mega uniwersalne tzn. jednego dnia lubię pośmigać po płaskim na szosie albo ścieżce rowerowej a innego wjechać do lasu i pośmigać po mniejszych lub większych pagórkach,krzakach i dołach. Oczywiście wszystko w amatorskim wydaniu. Dlatego (może błędnie ale) zdecydowałem się na zakup Crossa. 
Powiecie teraz, że po to mam tam właśnie 2rzedową korbę żeby spełniała moje "zachcianki" napędowe i żebym wybił sobie taki pomysł z głowy ale...


Dlaczego chcę to zrobić? Po pierwsze uwielbiam minimalizm i możliwe upraszczanie wszystkiego co się da. Po drugie nie podoba mi się kultura pracy- tak wiem, że mam najprostszą przerzutkę Tourneya i nie powinienem od niej wymagać ale jeszcze bardziej irytuję mnie sam fakt operowania lewą ręką przy manetce 😜 wymiana przerzutki przedniej i tak prędzej czy później mnie czeka a wyrzucenie jej sprawi, że pieniądze przesuną się po prostu w kierunku zamierzonego 1x11.

Podpowiedzcie mi czy to co opiszę ma w ogóle rację bytu od strony technicznej. Zaznaczam, że duża waga danego podzespołu nie stanowi dla mnie problemu jeśli coś jest porządne jakościowo:
Moja rama to: 700C / ALU 6061-T6 (23") 
1. Z tyłu pomysł na kasetę 10rzędową np.Shimano Deore  CS-M4100 lub 11 rzędową Kaseta Shimano CS-M5100 w zakresach 11-42.
2. Pomysł na przerzutkę: Deore M5100 SGS (długi) 11 rz. - kompatybilna?
3. Na korbę mam dwa pomysły:
-z tą, która jest obecnie tj.SHIMANO TY501-2rzedową / 46X30T spróbować zrobić(jeśli to możliwe) konwersję na jedną zębatkę Narrow Wide 38T i poczekać do wymiany z korbą aż się wysypię, lub
-znaleźć jakiś mechanizm korbowy, na który od początku da się zamontować zębatkę 38T. Z tego co szperałem po necie to chyba Shimano robi korby max. 36T i raczej całej korby w komplecie z zębatką 38T nie znajdę(hmm??)
4. manetka wymiana na-Shimano Deore M5100 (na 11).

Ilość zębów na tarczy korby 38 + zakres kasety 11-42 wyliczyłem z kalkulatora kadencji i przetrenowałem na własnej skórze tj. na przełożeniu 38-42 dam radę wjechać na każdą górkę na jaką wjeżdżam. Z kolei przy przełożeniu 38-11 dam radę się rozbujać na lekkich zjazdach gdzieś na szosie. I właśnie taki zakres w pełni zaspokoi moje potrzeby co do napędu. 

Co do zużycia łańcucha i zębatek: jako, że 80% albo i 90% czasu i tak będę używał środkowych zębatek to myślę, że występujące przy skrajnych przełożeniach przekosy też mniej wpłyną na ich zużycie.

Tylko czy to wszystko będzie technicznie ze sobą banglać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Taki zakres tylko do miasta ew. na jakiś delikatny i płaski teren.

Ad. 2. Nie. Przerzutka M5120 lub coś ze starszej gen (M6/7/8000-GS).

Ad. 3. Masz nierozbieralną korbę. Każda rozbieralna się nada jeśli będziesz potrafił zapanować nad linią łańcucha.

Ad. 4. Manetka dowolna Shimano mtb dopasowana do liczby koronek kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi wytłumaczyć czemu ten zakres tylko do miasta? Np. teraz na przełożeniu 30/34T tył plus 30T z przodu na lajciku pod strome pagórki (nie mówię o mega górach), na gear calculator 42T tył + 38T przód daje mi prawie identyczny przelicznik co 34tyl/30przód. Jakbyś to zmodyfikował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ew. jakiś delikatny i płaski teren. Mam 36x11-42 co prawda kapeć szerszy bo 2,2 i prawdziwym wyzwaniem jest wzniesienie 10% o długosci 300m po nieutwardzonej drodze. Z dawnych lat sporo pary mi jeszcze zostało. Na sudeckich segmentach zwykle mieszczę się w pierwszej 30tce (oczywiście nie z takim nepędem). IMHO nie zawsze na siłę warto rezygnować z 2x chyba, że rower ma być eksploatowany w dosyć wąskim przedziale prędości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dokumosa napisał:

...ew. jakiś delikatny i płaski teren. Mam 36x11-42 co prawda kapeć szerszy bo 2,2 i prawdziwym wyzwaniem jest wzniesienie 10% o długosci 300m po nieutwardzonej drodze. Z dawnych lat sporo pary mi jeszcze zostało. Na sudeckich segmentach zwykle mieszczę się w pierwszej 30tce (oczywiście nie z takim nepędem). IMHO nie zawsze na siłę warto rezygnować z 2x chyba, że rower ma być eksploatowany w dosyć wąskim przedziale prędości.

Ok, ale jak ocenisz to, że porównując na kalkulatorze kadencji wychodzi mi prawie identyczny wynik na takich przełożeniach. Ja wiem, że to nie jest idealnie 1 do 1 ale chyba można pokusić się o to, że jeśli na moje potrzeby wystarczy to chyba będzie dosyć podobnie w nowym.

Btw. z tą rezygnacją z 2x... Pewnie masz rację ale wiesz jak to jest jak się człowiek napali na coś, widzi same pozytywy swojego pomysłu i szuka utwierdzenia się w tym przekonaniu u innych 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No są pozytywy 1x ale 12 ;) 1x10-11 to zawsze kompromis/półśrodek. Jak.bardzo chcesz 1x11 to kup kasetę jaką planowałeś, do tego weź korbę z klasycznym mocowaniem i najtańszym rozstawie bcd 104 jak stwierdzisz, że na blacie 38 za bardzo bęzzoesz jeździł na górze kasety albo będzie gdzieś za ciężko to za 2 dychy kupisz sobie blat 36 albo 34. Do tej kaset nie pchaj się tylko w przerzutkę m5100 bo ona wyłącznie do kasety 11-51 i z innym zakresem trzeba stosować pewne sztuczki żeby wyregulować a idelnie i tak nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy korba SHIMANO Deore FC-M5100 będzie dobra czy szukać czegoś tańszego? Jak rozumiem zębatkę 38T i te pozostałe to brać tylko Narrow Wide przy 1rz ?

A przerzutka Shimano RD-M4120 SGS i manetka Shimano Deore M5100 zagrają czy niebardzo?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...