Skocz do zawartości

[Kaseta, korba] Łańcuch przeskakuje na kasecie.


matty

Rekomendowane odpowiedzi

Elo Byki,

Chciałem pojeździć dziś rowerem, ale niestety na 7 zębatce z tyłu przeskakuje mi łańcuch. Wczoraj zmieniony na KMC X9.93. Poprzedni na 112 ogniw był wyciągnięty o pół ogniwa, czyli +/- 0.5%. Łańcuch, kaseta, korby  nie zmieniane od nowości.  Przejechałem na nim jakieś +/- 7000km. Stan kasety i korby na zdjęciach poniżej. Chyba bez zmiany kasety się nie obejdzie?
Domyślam się, że kaseta do wymiany? Trochę mnie to dziwi, bo teoretycznie kaseta powinna wytrzymywać 3 łańcuchy, a u mnie po jednym już jest zjechana? A może dlatego, że ta kaseta to Shimano CN-HG400 to grupa Alivio, a łańcuch miałem Shimano CN-HG53 to grupa Deore.
Co teraz zrobić? wrócić do starego łańcucha i dojechać jeszcze napęd do końca? Czy kupić nową kasetę. Tylko czy po zmianie na nową kasetę nie będzie łańcuch przeskakiwał na korbie?

Zadałem to pytanie już na pewnej grupie na fb. Większość jest zdania, że kaseta do zmiany, ale jeśli chodzi o korbę to tak pół na pół.

Jeśli chodzi o kasetę to myślę kupić taką samą, Shimano Alivio. Plecacie tańsze typu Prox? 
Oceńcie stan korby i kasety.


Dzięki.

20220411_072931.jpg

20220416_155144.jpg

20220416_155206.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Trochę mnie to dziwi, bo teoretycznie kaseta powinna wytrzymywać 3 łańcuchy, a u mnie po jednym już jest zjechana?

Coś chyba namieszałeś. Jeszcze nie słyszałem takiej teorii, a na pewno nie przy wymianie co 7k km.

Kaseta do wymiany, ewentualnie jeżeli skacze tylko na jednym biegu, to być może jakimś cudem się ułoży. No ale wątpię.

Swoją drogą, coś takiego pokazuje że korzystasz z bardzo wąskiego zakresu kasety, a właściwie głównie jednego biegu. Pomyśl nad innym zakresem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejechałem z 20km. Na 7 biegu strasznie przeskakuje, nie da się praktycznie jechać. 

Myślałem założyć stary łańcuch, ale on jest już trochę wyciągnięty i się boję że będzie niszczył korbę. Chyba najlepszy pomysł to nowa kaseta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elo Byki,

Zmieniłem łańcuch i kasetę obecny zestaw wygląda tak
Łańcuch KMC X9.93 nowy

Kaseta Shimano HG-400 11-24 nowa

Korba Shimano FC‑M2000 Altus z przebiegiem ok. 7000km. Stan korby na zdjęciach powyżej w temacie. 

Wszystko działa dobrze, łańcuch naoiliwiony, nic nie przeskakuje, przerzucanie biegów chodzi gładko i za każdym razem, natomiast napęd wydaje się głośny, a jak przycisnę mocno na wyższych biegach to czuć takie hmm, jakby drgania na korbie, nie wiem jak to opisać. Może łańcuch jeszcze się nie dotarł?

Uprzedzając pytania wszystko wydaje się być dobrze dokręcone, korba, kaseta koła etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...