Skocz do zawartości

[kurtka] letnia mocno przeciwdeszczowa


spidelli

Rekomendowane odpowiedzi

@spidelli Myślę, że w dużej mierze mamy bardzo podobne podejście. Moje wyjazdy to też wycieczki po pracy, w zależności od pory roku oznacza to od krótkich do średnich. W weekendy zazwyczaj (jeśli nie ma stałego opadu) kilka godzin, czasami całodniowa. Z wycieczką kilkudniową nie miałem przyjemności i nie wiem czy kiedyś do tego dojdzie.

Ponieważ jeżdżę wyłącznie dla przyjemności a nie dla wyników, jeśli deszcz jest pewny (czyli właśnie pada) to nie ruszam, robię to jak przestanie a jak długo nie przestaje to odpuszczam. Nie rezygnuję jednak jeśli są prognozy mówiące że może padać, bo to bardzo różnie wychodzi, zwłaszcza że ostatecznie deszcz jest często bardzo lokalnym zjawiskiem.

Delirka jednak i mi się przytrafiła i zrozumiałem że deszcz przy 15C i mniej to już nie są żarty. Oczywiście nie mówimy o przelotnym kapuśniaczku, tylko takim serio deszczu, albo wielogodzinnym opadzie (nawet o małym natężeniu). Więc o ile przy 25C deszcz, nawet ulewny witam z entuzjazmem (a jak jest wyjątkowo zimny to ratuję się poncho), to poniżej granicy 20C zaczynam uważać, a poniżej 15C od pierwszych kropli traktuję go bardzo serio.

Z dwa - trzy tygodnie temu dorwała mnie burza przy około 22C (po deszczu temperatura spadła do 17C), wiedziałem "że już wracam" i do domu miałem 45 minut drogi. Założyłem więc cienki przemakający softshell, żeby trochę pogrubić izolację od spadających kropli i dziarsko pedałowałem do domu. Już po kilku minutach byłem całkowicie przemoczony i opcja zatrzymania się chociaż na chwilę wypadła całkowicie, jednak dopóki jechałem było mi OK, nie ciepło, nie zimno, tak w sam raz (zimno mi było w same stopy). Deszcz towarzyszył mi niemal do końca więc nie miałem okazji podeschnąć i wchodząc do mieszkania bryzgałem wodą wylewającą się z wnętrza rękawów i butów.

Miałem jednak świadomość że balansuje na krawędzi i jak by mnie ta burza dorwała przy startowych 19C ze spadkiem do 14C to już dobrze by mi szczęka latała jak bym chciał taki manewr powtórzyć, więc jak jest mniej niż 20C a więcej niż 15C to zazwyczaj (o ile do końca trasy nie mam kilkunastu minut lub mniej) zakładam przynajmniej kurtkę i kaptur. Jak jest zimniej niż 15C to bez gadania, niezależnie od dystansu (no dobra 10 minut+) wskakuję w nieprzemakalny zestaw.

Ostatecznie tak jak pisałem bycie mokrym w deszczu jest pewne, bo fizyka nie pozwala na działanie żadnej membrany, ale czasem jest przyjemniej być mokrym z zewnątrz, a czasem jest to poważnie lub śmiertelnie niebezpieczne (ot taki deszcz przy 5C).

Jeśli się rozumie że tak działa fizyka i między czym a czym wybieramy, wybór kurtki staje się bardzo prosty i tani 🙂 bo gumowa kurtka za 50 zł o nieskończonej nieprzemakalności i zerowej oddychalności da nam to samo co najlepszy Goretex. Różnica między takimi kurtkami pojawia się jak przestanie padać i wilgotność względna powietrza spadnie poniżej 100%, ale wtedy najlepiej jest i tak każdą z tych kurtek zdjąć i zamienić na wiatrówkę czy softshell.

Ja używam na deszcz Gore bo to jest zasadniczo moja zimowa kurtka, którą zakładam na softshell jak robi się zbyt zimno i nawet najmniejszy podmuch wiatru jest niemile widziany. Jak bym jej nie miał w celu używania w zimne i suche dni, to bym celowo na deszcz takiej nie kupił, bo szkoda pieniędzy.

Edytowane przez LFB
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...