Skocz do zawartości

[Kaseta tylna] Shimano CS-m5100 11spd


DzejkiBejki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Przychodzę z zapytaniem, ostatnio zmieniałem obydwa koła, przekręciłem kasetę na nowe koło (wh-mt500) i  wszystko ładnie pięknie nie zauwazylem żadnych luzów albo nie pamiętam czy był, nie wiem 😕 ( tak zachowałem oryginalną kolejność i to którą stroną nachodzą na siebie blaty ) dzisiaj wyciągnąłem rower aby się trochę przejechać i odrazu go odstawiłem, 

Potrząsłem przypadkowo tyłem roweru i ukazał się moim uszom jakiś dziwny dźwięk dobiegający z kasety poruszałem to paluchami i widnieje tam taki oto luz

https://youtube.com/shorts/2SCWXfuTcfs?feature=share

Kasetę rozkręciłem, wyczyściłem złożyłem ponownie, dokręciłem ciut mocniej i luz jest mniejszy niż był ale nadal jest,

Co można z tym zrobić ? Czy jest coś co w ogóle można z tym zrobić? Doczytałem się gdzieś na innych forach że niby taki luz jest dopuszczalny ale trochę się go cykam nie ukrywam. 
 

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłeś prywatne video i nie można tego zobaczyć. W każdym razie jakikolwiek wyczuwalny luz kasety wobec bębenka jest kompletnie niedopuszczalny bo szlag trafi bębenek. Kasetę przykręca się mocno (min. 40Nm). Sprawdź 3x czy oby na pewno wszystko (szczególnie najmniejsza koronka) weszło na swoje miejsce. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Dokumosa napisał:

Wstawiłeś prywatne video i nie można tego zobaczyć. W każdym razie jakikolwiek wyczuwalny luz kasety wobec bębenka jest kompletnie niedopuszczalny bo szlag trafi bębenek. Kasetę przykręca się mocno (min. 40Nm). Sprawdź 3x czy oby na pewno wszystko (szczególnie najmniejsza koronka) weszło na swoje miejsce. 

 

Jak najbardziej, już rozkładałem kasetę, sprawdzałem wszystko, nadal luz jest, problem w tym że nie mam klucza dynamometrycznego 😕 

Chyba rozłożę raz jeszcze i zobaczymy czy może coś gdzieś nie zagrało..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, skręciłem mocno, no myślę że trochę poza 40nm, nie wiem ciężko określić 40nm bez klucza, widocznie było za słabo dokręcone, chociaż nawet kiedy odkręcałem pierwotnie kasetę to i tak było całkiem cięzko, 

Wygląda na to że luz jest nieobecny aczkolwiek że gdy poruszam kasetą na boki ma ona luz ale to taki „tyci tyci” może z 0.5mm to normalne? Czy jednak kaseta nie powinna mieć żadnego luzu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Dokumosa napisał:

Ja tu widzę, że poruszają się tylko największe koronki (szt. 5), które są na wspólnym pająku. Reszta stoi. To nie luz bębenka.

To prawda tak aczkolwiek dokręciłem to naprawdę mocno i na chwilę obecną nie mogę tego ruszyć jak wcześniej paluchami,

Luzu kasety „na boki” nie nagrałem ale jest on tak jak napisałem, strasznie mały, nawet nie wiem jak to zmierzyć także strzeliłem że w granicach pół mm, poza tym wszystko wygląda w porządku na chwile obecną 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie i ile masz podkładek na bebenku? Mam kasetę CS-M5100 i poza podkładkami standardowymi  między koronkami (chyba 4 jeżeli dobrze pamiętam) miałem "fabrycznie" daną jeszcze dodatkową podkładkę za pająkiem największych koronek - od strony kołnierza bębenka.

 Akurat dzisiaj rozkręcałem kasetę i bębenek i spróbowałem skręcić całość bez tej podkładki (ja akurat szukam przyczyny problemow z biegami 1-4 na Deore M5100) - bez tej dodatkowej podkładki i przy skręceniu na maksa kaseta właśnie miala też takie lekkie luzy jak opisujesz. 

Wstawiłem tę podkładkę, tak jak była fabrycznie i wtedy kaseta zdecydowanie lepiej jest dociśnięta to kołnierza bębenka i luzów brak. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...