Skocz do zawartości

[Długość korby] różnice


Rekomendowane odpowiedzi

Tak mnie wzięło na przemyślenia... Przykładowe trzy rowery i wszystkie wg producenta odpowiednie do 165 cm:

Wszystkie o praktycznie identycznej długość górnej rury. Czy któryś z nich jest bardziej odpowiedni dla nastolatki, a nieodpowiedni dla drobnej kobiety? Dlaczego są takie różnice na długości korby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Nie interesuje Cię długość rury (z perspektywy długości ramion korby), a bardziej długość nogi/wzrost i Twoich preferencji.
Jeśli miałaś już rower z jakąś konkretną korbą, to pewne doświadczenie już jakieś masz i możesz stwierdzić, czy było dobrze, czy źle.

Tutaj masz ściągawkę:
https://bikedynamics.co.uk/FitGuidecranks.htm

Czy warto się tego twardo trzymać, jeśli podoba Ci się jakiś rower, a ma nieodpowiednią korbę, trudno powiedzieć.
Element jak większość innych, w przyszłości można wymienić, ale na dłuższą metę jazda z nieodpowiednią korbą może być niewygodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość ramion korby to indywidualna sprawa. Generalnie - przekrok dzielisz na 0,487 i w tym miejscu zaczynasz swoje poszukiwania. Ale to tylko początek (tak dobrane na pewno nie będą b.złe). Sporej liczbie osób pasuje ta średnią wartość ale np. wysokokadencyjni wolą ciut krotsze niż te ze wzoru. No i oczywiście to się tyczy roweru szosowego. Pewnie podobne (nieco inne) wartości są brane pod uwagę przy rowerach innego typu.

Edytowane przez Fikander
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękował! 😀

Czyli ogólnie nie ma większych przeciwskazań żeby przy jeździe amatorskiej drobna kobieta jeździła z korbą 150, a nastolatka ze 170 mm? W sumie nie ma różnicy w proporcjach ciała.

15 godzin temu, Fuxi napisał:

Jeśli miałaś już rower z jakąś konkretną korbą

Oglądam się pomału za rowerem dla córki. Ja osobiście nie widzę różnicy między 170 a 175, ale 2 cm to już sporo, chyba.

15 godzin temu, Fuxi napisał:

Nie interesuje Cię długość rury (z perspektywy długości ramion korby)

Wiem wiem, to tylko tak dla porównania, że przy tych samych rurach są tak różne korby. To mnie ciekawi właśnie 🤔.

Edytowane przez chudzinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 rowerze z korbą 170 mm po przesiadce na 150 może poczuć różnicę?

Odczuć różnicę? poważnie piszesz? Nie da się tego nie zauważyć.

O ile nie znając wzrostu i nie znając preferencji owej użytkowniczki trudno powiedzieć jaka korba Jej pasuje to z całą pewnością AŻ TAKĄ różnicę w długości ramion zauważy każdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem śmiertelnie poważny. Jakbym znał odpowiedź na to pytanie to bym go nie zadawał na forum 😀. Jakieś 155-157 cm, preferencji brak...

Wiedziałem wcześniej, że firmy, które robią rowerki typowo dla dzieci wkładają krótkie korby, ale zastanowiły mnie te nieco większe modele, o których pisałem w pierwszym poście. Stąd te pytania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 24.02.2022 o 15:53, Gość napisał:

Zbyt długa korba może przeciążać kolana. Fajnie ze producenci zaczynają podchodzić do sprawy odpowiedzialnie i dopasowują długość ramion

Dla mnie na rowerze szosowym zdecydowanie lepiej jedzie się na krótszej. W jednym rowerze mam 165 mm, w innych 170 mm. Mam 170 cm wzrostu i krótkie nogi.  

Tu nie tylko o kolana chodzi. Przy pochylonej pozycji nie obijam sobie kolanami brzucha.

Genralnie, moim zdaniem zdecydowanie lepiej mieć za krótką niż za długą.

A gadanie o większym momencie obrotowym nie ma sensu w oderwaniu od przełożeń. Liczy się przecież moment na kole, a nie na korbie.

Szkoda, że jest tak mały wybór korb któszych niż 170 mm.   

 

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...