Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Cześć. Rok bez nowej turystycznej trasy rowerowej byłby dla Małopolski rokiem straconym. W tym roku do sieci Velo Małopolska dołączyła kolejna "ość" rowerowego kręgosłupa, czyli szlak rowerowy w dolinie Popradu z Krynicy-Zdrój przez Muszynę, Piwniczną-Zdrój, Rytro do Nowego Sącza.

Piszę o jednym szlaku w dolinie Popradu, choć w praktyce to dwa, a nawet trzy szlaki rowerowe nad Popradem lub w bliskiej okolicy, z których można złożyć sobie przyjemny - jedno- lub dwudniowy pobyt w Beskidzie Sądeckim. Ładnie to widać na obrazku:

eurovelo-11-poprad-mapa.thumb.jpg.47bee493267ff314f5619dcab1bc33d0.jpg

 

Wszystko z obszerną ilością informacji krajoznawczych i trackiem na Znajkraju:

👉 EuroVelo 11 w Małopolsce: szlak rowerowy doliny Popradu (Znajkraj)

 

Okolica jest bardzo przyjemna, w zupełnie innym klimacie niż chociażby Velo Czorsztyn i Jezioro Czorsztyńskie. Ogromnie dużo zieleni, więcej natury, więcej kontaktu z mniej niepokojoną przez człowieka przyrodą. Mnie spotkała taka piękna scena niedaleko Rytra, gdy jelenie, łania z cielakim, przechodziły przez rzekę w środku dnia.

lania-z-cielakiem-w-popradzie-malopolska

cielak-mlody-jelen-w-wyskoku-malopolska-

cielak-jelenia-skaczacy-nad-droga-malopo

 

Można też spotkać niedźwiedzie 🐻. Te znaki - z których jeden został skradziony, został tylko ten - stanęły po zeszłorocznej wiośnie, kiedy w okolicach Barcic, a więc całkiem niedaleko Nowego Sącza, widywano niedźwiedzicę z młodym.

uwaga-na-niedzwiedzie-w-beskidzie-sadeck

 

Początek około 70-kilometrowego dystansu, jaki dzieli Krynicę i Nowy Sącz to 11 kilometrów drogi rowerowej Velo Krynica, biegnącej wzdłuż potoków Kryniczanka i Muszynka. Początek w centrum Krynicy, koniec w Muszynie. Wszystko z gładkich asfaltowych (bitumicznych) nawierzchni, wszystko z dala od samochodów - poza krótkimi odcinkami na osiedlowych drogach w Krynicy i przed Muszyną.

droga-rowerowa-nad-kryniczanka-w-krynicy

zielona-nawierzchnia-drogi-rowerowej-vel

droga-rowerowa-velo-krynica-z-lotu-ptaka

miejsce-odpoczynku-szlaku-aqua-velo-malo

 

 

W Muszynie wjeżdżamy na niedawno oddaną do użytku EuroVelo 11 - czyli odcinek europejskiej trasy z Aten na Nordkapp, który akurat prowadzi przez dolinę Popradu. Z Muszyny na Słowację EuroVelo 11 biegnie przez przejście w Leluchowie, ale nas interesuje część od Muszyny w dół rzeki. Trasa - pierwsza klasa.

Poprowadzenie EuroVelo 11 na tym odcinku to dla mnie modelowa robota. Jedziemy albo asfaltowymi nowymi drogami rowerowymi z dala od ruchu samochodowego, albo naprawdę dobrze dobranymi lokalnymi asfaltami, gdzie w zasadzie jest jak na drodze rowerowej. Odcinek po EV11 zaczyna się w Muszynie na lewym brzegu Popradu, przecina granicę ze Słowacją, potem wraca na prawą stronę rzeki do Polski, po chwili znowu wraca do Słowacji na długi, piękny odcinek przez słowackie wioski, a końcówka, od Piwnicznej, to już tylko Polska i jeszcze dwu- lub trzykrotna zmiana strony. Wszystko po to, by uciekać od miejscowości i samochodów. Wyszło naprawdę świetnie.

 

Zaczyna się w Muszynie, w centrum miasta, drogowskazami Rowerowego Szlaku Wód Mineralnych. Więcej piszę o nim na blogu - może być fantastycznym rozwinięciem podstawowego szlaku i dobrym powodem, by w dolinie Popradu spędzić cały weekend:

rowerowy-szlak-wod-mineralnych-w-muszyni

 

Kilkaset metrów dalej, za Ogrodami Sensorycznymi, po fragmencie nowej drogi rowerowej prowadzącej przez ciemny, wilgotny, bardzo przyjemny latem las, mijamy przejście graniczne PL-SK.

Miejsce to jest właśnie nieco "remontowane", łagodzi się przebieg tamtejszej drogi. Ale jeszcze w czerwcu 2021 wyglądało tak i... dla mnie było oryginalną atrakcją trasy. Oczywiście, jadąc z przyczepką z dzieckiem prawdopodobnie nie byłbym zachwycony, więc wypada się cieszyć z remontu.

lesna-droga-rowerowa-kolo-muszyny-malopo

przejscie-graniczne-w-muszynie-miedzy-po

rowerowe-przejscie-graniczne-w-muszynie-

 

Później fajne widoczki - miejsce gdzie jechało się piaszczystą, polną drogą, zmienia się w wygodną drogę asfaltową i tak dojeżdża do mostu w Miliku.

szlak-rowerowy-w-dolinie-popradu-w-malop

nowa-droga-rowerowa-na-szlaku-rowerowym-

 

Kładka w Miliku jest jednym z czterech pieszo-rowerowych mostów, jakie są na trasie. Trzy z nich to te "typowe" małopolskie konstrukcje, czwarta to mniej urocza, betonowa przeprawa w Żegiestowie. Te trzy pierwsze leżą bezpośrednio na szlaku, a most w Żegiestowie tuż obok niego. Warto jednak skorzystać z przeprawy po nim by zajrzeć do Żegiestowa - do samej wsi lub podjechać kilometr po niesamowity klimat jeszcze do niedawna opuszczonych sanatoriów w Żegiestowie-Zdroju.

To kładki w Miliku, Andrzejówce-Ługach, Żegiestowie:

pieszo-rowerowy-most-nad-popradem-w-mili

zdjecie-na-nowym-moscie-rowerowym-nad-po

pieszo-rowerowy-most-nad-popradem-w-andr

andrzejowka-lugi-rowerowy-most-nad-popra

most-miedzy-zegiestowem-a-sulinem-na-slo

most-pieszo-rowerowy-na-popradzie-kolo-z

widok-z-rowerowego-mostu-zegiestow-sulin


W międzyczasie dużo przyjemnych krótszych i dłuższych odcinków bliżej lub dalej wody, często w lesie. I czasami na takiej nawierzchni, stosowanej na terenach zalewowych:

betonowa-nawierzchnia-drogi-rowerowej-na

 

Najfajniejszy jest wspomniany wcześniej fragment za Sulinem (Żegiestowem). Zaczyna się od ujęcia pysznej wody mineralnej przy szlaku, a potem kilkanaście kilometrów biegnie po słowackiej cichuteńkiej szosie aż do Mniszka i przejścia granicznego koło Piwnicznej.

szlak-rowerowy-eurovelo-11-nad-popradem-

szlak-eurovelo-11-kolo-sulina-na-slowacj

eurovelo-11-na-slowacji-dolina-popradu-m

slowackie-wsie-na-szlaku-eurovelo-11-mal

malowniczy-fragment-eurovelo-11-na-slowa

 

Później też kilka fajnych fragmentów - generalnie cała trasa jest kameralna, bezpieczna, zielona. No, może akurat zdjęcie tej drogi niżej nie wygląda aż tak "eko", ale to ciąg budowany z myślą o odporności na wiosenne roztopy.

betonowa-droga-rowerowa-nad-popradem-mal

betonowa-droga-rowerowa-w-dolinie-poprad

eurovelo-11-droga-rowerowa-w-dolinie-pop

odcinek-drogi-rowerowej-na-eurovelo-11-m

droga-rowerowa-nad-popradem-za-rytrem-ma

 

I w końcu ten chyba najbardziej znany most rowerowy w Polsce, podejrzewam że najdłuższy z dotychczas wybudowanych w Małopolsce - most na Popradzie między Starym i Nowym Sączem.

Zawsze jak go widzę, to przypominają mi się rowerowe mosty w Trentino - jeździłem po nich kilka lat temu z przekonaniem, że w Polsce to chyba nigdy tak nie będzie. Po czym wkrótce po powrocie do Polski zobaczyłem zdjęcia z robót nad Popradem i Dunajcem... :)

most-rowerowy-na-szlaku-eurovelo-11-w-ma

rowerowy-most-na-popradzie-kolo-starego-

pozdrowienia-z-mostu-nad-popradem-malopo

 

I potem jeszcze szybki dojazd do Nowego Sącza po wałach przeciwpowodziowych Dunajca i oczywiście po trasie Velo Dunajec:

wal-przeciwpodziowy-i-droga-rowerowa-vel

trasa-velo-dunajec-po-wale-przeciwpowodz

 

Tyle rowerowych klimatów dla Was, po krajoznawcze - a tych też jest sporo - zapraszam na Znajkraj.

Podsumowując - piękna, turystyczna trasa albo na jeden dzień, albo na weekend. Z Muszyny do Nowego Sącza jest około 60 kilometrów. Z Krynicy do Nowego Sącza - około 70 kmów. Z Krynicy do Nowego Sącza, ale z Żegiestowem i Starym Saczem - około 90 kmów. Gdyby to tego dodać Rowerowy Szlak Wód Mineralnych (na mapie wyżej i na blogu) - mamy około 100-120 kilometrów do pokręcenia, w zależności od ułożenia sobie trasy i miejsca noclegu. Na piękny, rowerowy weekend w Małopolsce w sam raz.

rowerowy-szlak-wod-mineralnych-tablica-i

 

Z pozdrowerem :)

Szy.

Napisano

A przy okazji.

Przyszłość sieci tras rowerowych w Małopolsce stoi pod dużym znakiem zapytania. Velo Małopolska finansowana jest ze środków unijnych, których realizacja właśnie została wstrzymana przez Unię Europejską z powodu ustawy anty LGBT uchwalonej przez radnych województwa małopolskiego w 2019 roku. I w ten sposób szlak nad Popradem może okazać się ostatnim, po którym pojedziemy w Małopolsce.

Szy.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...