Skocz do zawartości

[Napęd] Przejście z kwadratu na h II


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień doberek,

posiadam Krossa Evado z napędem 3x8 .

Niemiłosiernie wkurza mnie już regulacja przerzutek stąd zmuszony jestem do zmiany sprzętu na nowy - możliwe ,że obecny jest już wymęczony życiem .

Ale żeby nie było zbyt prosto :) stwierdziłem ,że może czas przejść na "nowy" poziom .

Na przodzie używam tylko największego blatu - stąd pomysł przejścia na 1 blat ale żeby w miarę to jeździło to wymiana 8rzędowej kasety na 10 rzędową ,a wiadomo z tym to już się liczy wymiana korby suportu itp.

Teraz proszę o poradę czy dobrze dobrałem sprzęt :

Manetka Shimano Deore M6000

Przerzutka Shimano Deore RD-M6000 GS10S - powinna pasować pod piastę ( Novatec DO42SB )

Kaseta Shimano Deore M4100 10 rzędów

Łańcuch Shimano Deore HG54 10/ (5,9 - 6,2 mm)

Suport Shimano SM-BB52 ESMBB52B ( obecnie NECO 122,5 mm x 68mm)

Deore FC-M5100 30T 175mm 1x11rz ( w specyfikacji widnieje ,że nadaje się również do 1x10rz )

Przy całości zamykam się w 1tys w częściach .

 

Czy ktoś przechodził z 3 blatów na 1 i jest zadowolony z pracy rowerku ?  Wiadomo dojazdy do pracy + wyjazdy terenowe po 50km (głównie lasy)

Czy to wszystko ma prawo hulać?  Ewentualnie proszę o propozycję zmian.

Czy jest duży problem z przejściem z kwadratu na HOLLOWTECH II ?

Czy jestem sam w stanie to zrobić sam? ( specem rowerowym nie jestem ale coś tam umiem :D  )

Czy ewentualnie w Bydgoszczy i okolicach znajdzie się dobra duszyczka co pomoże to ogarnąć za $$$? ( niestety serwisy rowerowe zawalone niemiłosiernie ,a zależy mi na szybkim uruchomieniu zestawu -środek transportu do pracy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 30T w takim rowerze zakręcisz się na amen. Weź lepszy łańcuch typu HG95.

Przejście na HT2 to formalność. Będziesz tylko potrzebował narzędzi. Jak masz dużo lakieru na krawędzi mufy, to warto go zeszlifować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz potrzebował klucza do wykręcenia suportu na kwadrat  , a do HT2 też przydaje się dedykowany klucz żeby nie zniszczyć misek.

Kupując 'nowy' zestaw proponowałbym Ci 1x11   ,  blat 34 lub 36  , korbe na 104 BCD (bo są tanie zębatki po 50zł) i kasetę 11s   11-42T  , do tego przerzutka SLX  lub XT  pod 11s może być ze średnim wózkiem. Łańcuch KMC lub chociażby SRAM PC-XXXX do napędów  11s .   

Kosztowo wyjdzie pewnie podobnie, a jest lepsze stopniowanie.

EDIT - blat nawet 38T  , ale to kwestia doboru, tutaj właśnie cena zębatek gra rolę, możesz sobie tanio sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakim blacie jeździsz teraz głównie? Musisz jakoś wypośrodkować to co masz i tak wybrać zębatkę.

Kaseta o dużym zakresie da Ci miękkie przełożenia, ale szybkości już nie. 30T mam w Trailu z terenowymi oponami 2,25 i ciśnieniem 1.3 Bar. Mimo to zdarza mi się "dokręcać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korby m5100 są tylko do ram boost (cokolwiek nie pisze producent czy sprzedawca). Trzeba kombinować z podkładkami i kominami żeby dobrze to pracowało w starszych ramach.

Manetkę weź już z nowych wypustów więc sl-m4100. Zaoszczędzisz nerwów przy ew. wymianie hamulców.

Co do blatu to w tym zastosowaniu 36T może być mały. Mam w swoim szutrowym lepiszczu napęd 1x10, przód 36T, tył 11-42, gumy 29x2,2 i uważam, że przy węższych gumach i bieżniku semi-slick spokojnie można by tam dać 40-42T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta M4100 ma zakres 11-46 i większe dziury między przełożeniami - to jest rozwiązanie typowo w teren.

Ty będziesz potrzebował ciaśniej zestopniowanej kasety, z większym wyborem twardszych przełożeń - 11-36 lu nawet 11-32, zależnie od stopnia pofałdowania Twojego terenu.

Do tego blat zdecydowanie większy niż 30z - pewnie 36-42z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RafalxM napisał:

Będziesz potrzebował klucza do wykręcenia suportu na kwadrat  , a do HT2 też przydaje się dedykowany klucz żeby nie zniszczyć misek.

Kupując 'nowy' zestaw proponowałbym Ci 1x11   ,  blat 34 lub 36  , korbe na 104 BCD (bo są tanie zębatki po 50zł) i kasetę 11s   11-42T  , do tego przerzutka SLX  lub XT  pod 11s może być ze średnim wózkiem. Łańcuch KMC lub chociażby SRAM PC-XXXX do napędów  11s .   

Kosztowo wyjdzie pewnie podobnie, a jest lepsze stopniowanie.

EDIT - blat nawet 38T  , ale to kwestia doboru, tutaj właśnie cena zębatek gra rolę, możesz sobie tanio sprawdzić.

Do wykrecenia starego suportu mam ale do h II już nie :)

Ale pod piastę nie wejdzie 11 stąd pomysł ma 10rz

 

Chociaż teraz zgłupiałem co do posiadanej piasty - musze założyć oksy i dokładnie przeczytać bo po wyglądzie wydaje mi się, że to DO32SB ale przeczytałem wcześniej DO42SB :D

 

 

A ewentualnie masz jakąś w miarę dobrą korbe do polecenia? Niestety w przypadku części rowerowych jestem słabym znawcą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za radą wybrałem :

Kaseta Shimano SLX M7000 11 rzędów

SLX manetka Prawa 11rz SL-M7000

Łańcuch SRAM PC1130 11/ (5,5 mm)

Przerzutka Tyl. SLX Shimano RD-M7000 11rz.

 

Pozostaje korba + suport - podrzuci ktoś jakimś konkretnym modelem żeby to współpracowało dobrze ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nowa to też SLX M7000-1     (patrz żeby nie było oznaczenia B  - boost)      i dobierz odpowiednią długość ramienia korby (najpewniej taką jak masz starą żeby nie kombinować).

Wcześniej jednak obadaj koszty zębatek NarrowWide  dla tego rozstawu śrub  96 BCD asymetryczne- to zębatka której użyjesz bez żadnych dodatkowych 'trzymaczy łańcucha) .

Alternatywą są starsze korby pokroju XT FC-M780  na rozstaw 104 BCD symetryczne , tam są raczej tańsze zębatki (ale to poszukaj, może coś się zmieniło).

Jak nie będzie dużych różnic cenowych to bierz nowe SLX  - w cenie korb raczej nie będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetkę slx sobie odpuść bo będziesz psioczyl jak będziesz kiedyś chciał zmienić hamulce. Zamiast niej bierz sl-m5100-r. SLX w manetkach kompletnie nic nie wnosi w stosunku do deore. Kaseta SLX tylko jeśli cena atrakcyjna (względem cs-m5100). No i przerzutka SLX też kompletne nieporozumienie - taniej jest rd-m5120 a ten SLX również nic w tym przypadku nie wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosa   przy okazji , może od razu polecić XT ? 

Ja od zawsze używam  manetki XT 11s  i jestem bardzo zadowolony , ale nie mam porównania do niższych .

Między grupami chyba też jest różnica w ilości przełożeń możliwych do zmiany za jednym pociągnięciem?

U mnie na M8000 jest 4 w górę i 2 w dół (pchając, ciągnąc 1 w dół)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Dopiero XT 4 w górę i 2 w dół. Deorka i SLX 3/1. No i zakup manetki XT 11s dzisiaj to jeszcze większy strzał w stopę. Nie będą do tego pasować współczesne klamki hamulcowe a manetki za 200zł szkoda wyrzucać.

Co do korby do takiego zestawu to faktycznie ze współczesnych Shimano nic nie podejdzie. Trzeba szukać z poprzedniej gen. np. wspomianą SLX fc-m7000-1. Dużo taniej znaleźć sobie na Ali korbunek Prowheel MPX-11 i do tego blat NW z mocowaniem "GXP" i offsetem 6mm. Zamknie się z przesyłką jakieś 220-230zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...