Skocz do zawartości

[Ciężka zmiana biegów] Nowy SLX i XT 2x12 - czy są tu posiadacze?


Nial

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Czołem,

Zamontowałem sobie korbę, przednią przerzutkę, tylną przerzutkę, kasetę SLX z manetkami XT - 2x12. No i jestem w szoku jak cięzko to pracuje. Lewa manetka - po kilku godzinach jazdy kciuk bolał tak że już nie byłem w stanie zmieniać. Prawa niewiele lepiej. Przełożyłem więc na próbę prawą manetkę od Deore 12s - trochę lepiej ale dalej znacznie za ciężko. W Internecie opinie, że ludzie pozbywali się manetek XT i wracali do SLX z tego samego powodu - bo aż kciuki bolą. Coś stanowczo jest nie tak. Wszystko zmontowane na oryginalnych pancerzach i linkach - nowy rower, po prostu dałem mu nowy napęd, więc prowadzenie linek też fabryczne. W rowerze było oryginalnie Deore 1x12 i chodziło to dużo lżej.

Czy są tu użytkownicy nowego 2x12 SLX/XT? Zamówiłem już nowe pancerze Shimano SP-041, linki Optislick i końcówki z noskiem, ale wydaje mi się że to nie to. Raz w recenzjach czytam zachwyty jak lekko nowa grupa pracuje, innym razem w komentarzach i opiniach że jest tragedia.

 

Napisano

Jakby to ująć, recenzje nie zawsze są obiektywne...

Wątpię żeby pancerz i linki coś Ci zmieniły.

A jak działają same manetki bez podpięcia linki?

Napisano

A z ciekawości co miałeś wcześniej?

Nie mam może wielkiego doświadczenia z XT, choć i na nim i SLX się przejechałem (ale starsze 11 lub 10 rzędów) i też mi to coś za ciężko chodziło. Nie tak, żeby kciuk bolał ale wyraźnie trzeba było siły użyć. Na co dzień mam Alivio z Deore i jest lepiej ale żeby to było jakieś super, to nie powiem. A jedyne co faktycznie miało dobrą kulturę pracy to... manetki Acera połączone a przerzutką Altusa (albo odwrotnie, nie pamiętam już) na 8s.

Napisano

Ja mam u siebie Saint 10s, czyli to samo co XT. Dźwignia dolna, czyli 11-42 chodzi lekko, druga 42-11 ma wyraźny opór i trzeba go przełamać. Nie wiem czy to nie jest efekt Instant Release, którego chyba wciąż nie ma w niższych grupach. Za to precyzja w porównaniu do np Deore jest znacznie większa.

Napisano

Tak naprawdę musiałbyś pójść do sklepu i wypróbować jakiś rower na 12-rzędowym XT, bo z tego co wiem chodzą one inaczej niż nawet starsze wersje Shimano. A przez internet "lekko"/"ciężko" może znaczyć różne rzeczy dla różnych osób. 

Mam prawą XT M8100 ale pożenioną ze SRAMem. Działa trochę ciężej niż GX albo stare Deorki, ale nic co by przeszkadzało w trakcie jazdy. 

Napisano

10s xt chodziło miękko, 11s było było toporne jak kołek (i tutaj jeśli manetka nie byla ustawiona idealnie to fsktycznie na dłuższej trasie w terenie kontuzja kciuka) ale 12s znowu jest w miarę przyjemne jak10s. Trzeba pamiętać, że w xt skok dźwigni jest mniejszy więc i musi być odpowiednio większa siła nacisku.

Napisano

Same manetki działają z wyraźnym klikiem i ciężej - jak to XT, ale bez przesady. Jest "opór kliknięcia", na pewno wiecie o co mi chodzi. Ale to nie jest coś co przeszkadza.

@Dokumosa Wcześniej miałem właśnie 2x10, kombinację manetek XT + reszta Deore i chodziło to ciężej niż manetki Deore, wyraźnie ciężej niż stare Acery/Alivio, ale w porównaniu z tym nowym XT 2x12, to to stare XT 2x10 chodzi lekko jak piórko. 

 

Napisano

Tak jak ktoś pisał, jedź do sklepu i porównaj jak trafisz. No ale wątpię żebyś trafił dwie wadliwe sztuki.

Ewentualnie Shimano w międzyczasie zrobiło jakiś Update i nowsza/ starsza seria chodzi lżej, ale to raczej mało możliwe.

Napisano

U mnie problem z ciężko chodzącym 12 rzędowym xt był spowodowany prowadzeniem pancerza na małych promieniach gięcia oraz zbyt mocnym dociśnięciem pancerzy do ramy przez "łapki". Dałem dłuższy pancerz, podkładki pod "łapki" oraz nowe linki nierdzewne szlifowane z smarem od @skom25
i działa jak masełko.

Napisano

O właśnie, dało to coś? Dla reszty, chodzi o smar do linek od Shimano.

Właśnie, sprawdź o ile masz, te przykręcane uchwyty pancerza. U mnie od początku przerzutka działała jakoś kulawo. Na lżejsze wchodziła, ale zbijanie biegów było toporne i mało precyzyjne. Myślałem że to wina sprzęgła. Wymieniałem manetkę, wsadziłem nową linkę i okazało się że nie moge jej przepchnąć. Wyszło że uchwyt tak mocno dociskał pancerz, że linka nie mogła przejść przez to miejsce.

Aha, co do linek i pancerzy. Odwołuję to co pisałem powyżej. Przypomniałem sobie, że użyłem kiedyś do hamulca pancerza Clarks i linki "Pre Lubed" tej samej firmy. Linka chodziła w pancerzu tak potwornie ciasno, że zarówno przy naciskaniu jak i puszczaniu klamki, widać było opór. Także pancerz SP41 + nierdzewna linka może pomóc.

Napisano

Jak ktoś używa (nowych/nieużywanych) pancerzy Shimano sp41 to smar jest już w środku. Dołożebie smaru shimano cable grease kompletnie psuje sprawę (linka zaczyna działać z mega oporem). Najlepsza kombinacja to sucha linka optislick (ew. nierdzewna, szlifowana dobrze zrobiona (sztywna) i świeży pancerz sp41. Sam tak sobie poprawiłem przecierajac linkę przed wydarzeniem w pancerz delikatnie smarem i przerzutka nie wracała na 2 najmniejsze koronki (sprężyną pantografu nie dawała rady).

W kazdym razie powtórzę raz jeszcze xt ma działać z wyczuwalnie większą siłą niż deore/slx jednak przy idealnie ustawionych manetkach szybko można się przyzwyczaić a multi release rekompensuje z nawiązką tą niedogodność.

Napisano

SP41 cięty z metra smaru nie ma. Smar jest tylko w tych sprzedawanych jako docięte kawałki.

Napisano

Aż jutro sprawdzę u siebie, bo też mam dobre kilka metrów, ale kupione 3 miesiące temu.

Napisano

Nie, wytłoczony. To jest właśnie różnica, na którą zwróciłem uwagę już kilka lat temu. Najwyraźniej od któregoś momentu, SP41 na metry ma tylko wytłoczony napis Shimano. Ty najwyraźniej kupiłeś dawno, to i pewnie smar był.

Żeby nie było, kupowałem z tylu źródeł, że to nie może być wałek.

Napisano

Zgadza się to co piszecie, obecnie sprzedawany SP-41 z metra ma tylko wytłoczony napis i nie ma smaru. Kiedyś miał. A sprzedawany w komplecie: pancerze, linki i końcówki (optislick) - dowiem się jak przyjdzie bo zamówiłem. 

Coraz bardziej przekonuje mnie że problem jest w pancerzach i linkach. Zrobię eksperyment i zepnę na krótko, z 50cm linką/pancerzem manetki z przerzutkami, zdjęte z roweru i sprawdzę - komplet Deore/Deore, Deore/SLX i XT/SLX. Bo podejrzewam jeszcze że w tej generacji jest taki myk, że mieszanie grup już nie będzie dobrze działać.

 

Napisano

Shimano udostępnia dolumentację. Shimano Compatibility Chart. Sprawdź, jak tam jest, to MUSI działać w 100% poprawnie.

Napisano

@Dokumosa dzięki wielkie, jak zwykle jesteś okrutnie pomocny. Skoro żona nie narzeka to u mnie coś musi być nie tak.

@skom25 co do pancerza SP-41 info ode mnie: kupiony w komplecie z linkami pakiet Optislick, w pancerzu ze srebrnymi przetłoczeniami RÓWNIEŻ NIE MA SMARU. Może do Optislick jego stosowanie nie jest zalecane. Zaraz jeszcze sprawdzę czy lżej chodzi w pancerzu SP-41 linka Optislick czy szlifowana I POLEROWANA Jagwire. Większość, linek Jagwire reklamowanych jako szlifowane, takie nie są. Trzeba szukać po kodzie producenta 6009862 - "Sport SLICK". Jadę zaraz do paczkomatu to się dowiemy czy w SP-41 lżej pracuje linka Shimano Optislick czy Jagwire Sport Slick Stainless. Z moich testów pół roku temu, lepiej działały linki Jagwire i Accent, za to pancerze był lepsze Shimano SP-41 od Jagwire LEX.

Czy ktoś wie czy admin mógłby jakoś ten temat wyróżnić czy gdzieś dodać dla potomnych? Myślę że się przyda na przyszłość. Ale to dopiero po teście porównawczym.

 

Napisano

Pisz do moderacji.

Z tymi linkami to jest loteria, ja już machnąłem ręką bo można zgłupieć. Kupuje to co najtanśze nierdzewne.

Zwątpiłem po tym, jak nakupowałem linek do hamulca w szosie. Shimano, Clarks, Clarks z jakąś powłoką itd. Najlepsze okazały się firmy Alligator, która jest znana z niczego. Do tego były najtańsze.

To nie było szukanie jakiś niuansów. Zamontowałem i po prostu na klamce było czuć że linka chodzi gładko, a klamka odskakuje bardzo szybko.

Napisano

Wracam do Was z ciekawymi wynkiami testów :)

Optislick vs. Jagwire

Pancerz SP-41 + linka Optislick "w ręku" na prostym i mocno zgiętym pancerzu chodzi ciężej niż SP-41 + Jagwire Sport Slick Stainless, natomiast po podpięciu przerzutki sytuacja się odmienia. Podejrzewam że to przez 1,1 mm Jagwire vs 1,2 mm Shimano - cieńsza linka bez obciążenia chodzi w pancerzu lżej, pod obciążeniem już nie.

 

Praca po wymianie na SP-41 + Optislick

Po wymianie z Jagwire LEX + linka dołączona do XT, na SP-41 + Optislick + poprawie łuków po jakich biegną pancerze, pracuje to znacznie lepiej. Co ciekawe: nieprawdą jest to co SzajBajk mówi tutaj:

Robiłem wiele testów na kilku rowerach i trzeba po prostu zgiąć sobie pancerz tak jak sam się układa przy zginaniu, pracuje ZNACZNIE lżej niż po takim łuku - ale to czuć dopiero po obciążeniu, "na luzie" czasami wydaje się tak jak jest na filmie.

Po wymianie i poprawie prowadzenia, tylna przerzutka działa znacznie lżej i precyzyjniej. No nareszcie :) Jest porównywalnie z XT +Deore 2x10, tyle że z mocniejszym "klikiem". Kciuk nie boli.

Jako że sąsiad jak się okazało ma podobny napęd, a na dodatek mam komplet Deore + Deore który był oryginalnie na tym rowerze, zrobiliśmy testy działania kombinacji przerzutek i manetek :D Spięliśmy wszystko krótkimi pancerzami 30 cm żeby wyeliminować ich wpływ, wszystko na takich samych linkach. Wszystko x12.

Tył:

Manetka XT + przerzutka XT działa minimalnie lżej niż manetka XT z przerzutką SLX, a na pewno precyzyjniej. Inna jest długość ramienia dźwigni i inna siła sprężyny w tych przerzutkach. To nie jest tak jak niektórzy piszą, że XT + SLX da ten sam efekt co XT+XT. No zaskoczony nie jestem.

Manetka Deore + przerzutka Deore pracuje lżej i z przyjemniejszym kliknięciem niż SLX + SLX...

Manetka Deore jest identyczna z SLX. Serio, to się różni tylko napisem.

Przód:

Wszystkie możliwe 4 kombinacje przerzutek i manetek XT i SLX to jedno i to samo. Zarówno manetka jak i przerzutka różnią się tylko napisem, z tą różnicą, że przednia przerzutka XT ma jedną śrubkę pomalowaną na czarno i jest o 1 gram... cięższa. Zresztą, zrobiłem o tym kiedyś film:

 

Ciężka praca przedniego XT 2x12

I wszystkie 4 kombinacje chodzą ciężko jak cholera! Wygląda że z powodu bardzo mocnej sprężyny w przerzutce. Serio, jakbym wiedział że to tak będzie chodzić, to bym się zastanowił dwa razy nad 2x12. W XT 2x10 przód pracuje dosłownie 2 razy lżej. Zobaczymy jak się będzie miał mój kciuk po kilku trasach po 100-200 km, jak będzie bolał to wracam do 1x12... Poważnie. I to nie jest kwestia pancerza ani jego prowadzenia, przypominam - nowy zaledwie 30 cm pancerz +  nowa linka.

 

Napisano

Szajbajk. Mój ulubiony gawędziarz bajkopisarz. Czego to on nie pokazywał i nie tłumaczył.

Z jednej strony lipa że to ciężko działa. Z drugiej, masz pewność że pod dużym obciążeniem sprężyna da radę zrzucić łańcuch.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...