Skocz do zawartości

[napęd] Wymiana - prośba o pomoc w skompletowaniu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, z racji tego, że jest to mój pierwszy post na tym forum, chciałbym wszystkich serdecznie przywitać.

A teraz konkrety ...

Chciałbym wymienić suport w rowerze. Mój sprzęt to Giant Boulder SE o ile dobrze pamiętam. :) Rowerek ma już parę lat i bardzo ciężko jest mi się z nim rozstać, przywiązałem się do niego bardzo. Przejechaliśmy już razem sporty kawałek drogi ... ze 30 tys. km, jak nie więcej. W związku z tym chciałbym coś dla niego zrobić, fundując mu kilka nowych części. ;) Dostał już nowe pedały i oponki... ale to za mało. Pomyślałem o wymianie suportu... jest na kwadrat, czy da się go zmienić na inny system (czy lepiej pozostać przy obecnym)? Wiadomo, trzeba byłoby zafundować mu nową korbę. I tu pojawia się kolejna wątpliwość. Obecnie z przodu posiada trzy tarcze (28-38-48), z czego używane są tylko dwie, te większe. Czy szukać korby z dwoma zębatkami? 

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady i wskazówki.

IMG_20210706_182421.jpg

Edytowane przez zefirek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Wymiana korby na inną ilość tarcz czy z inną liczbą zębów pociągnie za sobą konieczność wymiany przerzutki przedniej. Nie rób niepotrzebnych kosztów. Sprawdź czy suport na pewno do wymiany bo obecnie dostępny jest taki szmelc, że jeśli masz jakiś z dobrych czasów z wyższej grupy to zrobi jeszcze 2x tyle co nowy.

Możesz sobie sprawić nowy, dobrej jakości łańcuch jeśli koniecznie coś kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przydałoby się wymienić suport. Obecny wydaje dziwne dźwięki, ale tylko przy podjazdach pod wzniesienia - słychać takie... tykanie. Szukać czegoś na kwadrat? Czy inny system? Aż tak kiepsko jest z jakością obecnych komponentów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

un52, un72, fsa 7420, neco 920 Hal, Neco 920 Al - do korby 48/38/28 długośc osi 122mm (rozmiar mufy etc. musisz znać), ale trzeba polować na nie. Na kwadrat jest mało bardzo dobrych, dwie osttanie ywmienione są współczesne, lepsza wersja Hal. 

Edytowane przez iks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie system na kwadrat działa zupełnie dobrze. Choć na kliny był lepszy, ale to już historia. Suport Sunrace wytrzymuje ok. 20 kkm na ostrym kole również w warunkach zimowych . NECO - podobnie. Trochę droższy, ale ma aluminiowe miski.

Kup takie śruby:

https://rowerplus.pl/tarcze-do-korb-i-czesci/4131-sruby-do-osi-mechanizmu-korbowego.html?s=1

i zwłaszcza na początku - często dociągaj. Wielu rozwaliło aluminiowe korby, bo dostały luzu na kwadracie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad taką korbą: SHIMANO Claris 8rz FC RS2000 50/34T 175mm, ale musiałbym zmienić też przerzutkę i manetkę. Czy to ma sens? Raczej nie.

Czasem przy zjazdach brakuje mi trochę większej tarczy z przodu. Czy z trzema tarczami można znaleźć coś o większej liczbie zębów niż 48? Nie widziałem.

Jak wykręcę stary suport to go dokładnie pomierzę i zacznę poszukiwania jakiegoś: un52 lub un72b - tylko z tego co zauważyłem, to są dostępne same używki i trzymają cenę ( w końcu to Made In Japan). Gdzieś można dorwać jeszcze nówkę, pewnie będzie ciężko?  Jaką korbę na kwadrat wybrać? Shimano Acera M311 to dobry wybór? W cenie do 200-300 zł, pewnie nie ma żadnej różnicy, taka sama jakość niezależnie od tego co wybiorę.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje szosowa korba Claris 50/39/30, ale nie wiem, czy podpasuje - jak napisał @Dokumosa

Z tyłu masz wolnobieg, czy kasetę? Jeśli kaseta,to na przełożeniu 48/12 lub 11 można wykręcić naprawdę kosmiczne prędkości. Trzeba tylko trochę popracować nad kadencją. Ja mam najtwardsze przełożenie 46/14. Czasem biegów mi brakuje na długich, prostych zjazdach, ale jakbym miał twardsze, to ileż bym dokręcił? 5 - 10 km/h? Realnie 3 -5 s. na 1 km

Korba 175 mm? Masz 2 m wzrostu? Ja mam 172 cm i optymalna korba dla mnie to 165 mm

Nie chce mi się wierzyć, że nie ma dostępnych suportów na kwadrat z gwintami BSA. Jaki Japan? Tajwan, China i śmigasz. Jak się popsuje, to wymienisz, a na pewno nie popsuje się tak szybko, jak wspomniałem wcześniej.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zapadła ... nie będę kombinować i zostanę przy korbie 48-38-28 na kwadrat.

Z tyłu mam kasetę 7-rzędową (14 - 34). Śmigam cały czas na korbie 175 chociaż wiem, że jest trochę za długa. Mam 178 cm wzrostu.

 

Obecny suport to: BB-7400, 121.5 mm spindle, 68mm English... czyli...

https://allegro.pl/oferta/wklad-suportu-122-5-mm-neco-b920-lozyska-maszyn-10650073500

Ten będzie odpowiedni? Jaka korba do tego?

 

Wczoraj zaliczyłem nagły i bardzo intymny kontakt z podłożem (niestety asfalcik). Nie pamiętam kiedy leżałem ostatnio, cóż... zostało mi trochę pamiątek.

Zanim podgoję rany... minie trochę czasu,  mam czas na przemyślenia odnośnie sprzętu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw się kupuje (ogląda) korbę. Producent zaleca do niej odpowiednią długość osi suportu. Jeśli sprzedawca jej nie podaje - należy zapytać lub zobaczyć u innego sprzedawcy.

Córce i zięciowi założyłem 3 lata temu taką korbę:

https://allegro.pl/oferta/korba-3-rzedowa-czarna-28-38-48t-x-170mm-30429-10849030251

Jest ciężka, odpada plastikowa osłonka, ale poza tym - bez zastrzeżeń. Shimanowską zięć zajeździł w rok.

Chyba pasowała oś suportu w granicach 120 - 122 mm.

Nie spotkałem jeszcze kasety 7-rzędowej o stopniowaniu 14-34, natomiast takie wolnobiegi są dość popularne, więc przypuszczam, że się machnąłeś.

Myślę, że wiesz o tym, że wymieniając korbę - należy także wymienić wolnobieg i łańcuch?

Jeśli nie używasz młynka lub bardzo rzadko - lepiej założyć wolnobieg 14-28 (tańszy) i od czasu do czasu użyć małej tarczy :)

Polecam wolnobieg i łańcuch Sunrace. Są znacznie trwalsze niż Shimano i tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam. Minęły dwa lata, rower nakręcił kolejne tysiące kilometrów i przeszedł po drodze trochę modyfikacji. Z racji, że wciągnęła mnie mocno turystyka rowerowa myślałem nad zmianą na jakiegoś gravela. Tylko... nadal nie mogę rozstać się z obecnym rowerkiem, a jest to już długa znajomość. ;)

Obecnie napęd wygląda tak:

- korba Shimano FC-M361 3x7/8 48/38/28T 170

- wkład suportu Accent BB-50 68x122,5mm

- łańcuch KMC X8.93

- wolnobieg 7-rzędowy 13-25T

Założyłem nową przerzutkę na tył: ACERA RD-M360. Całość współpracuje ze sobą świetnie.

Generalnie używana jest tylko przednia największa tarcza, a z tyłu na wolnobiegu trzy najmniejsze koronki.

Musiałem też wymienić, tylne koło, bo obręcz była już za bardzo wytarta. A jak nowe koło to i nowe klocki. :)

Siodło też nie wytrzymało próby czasu, więc wpadło nowe: Velo Basic Deep Channel touring - bardzo wygodne.

Obecnie czekam na chwyty: KROSS ERGO 2.0, bo przy trasach powyżej 40 kilometrów zaczynają drętwieć mi palce - mam nadzieję, że pomogą na tą paskudną dolegliwość.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...