spidelli Napisano 19 Maja 2021 Napisano 19 Maja 2021 Witajcie, za tydzień chcemy wyruszyć nad morze, trasa w jedną stronę to 4 dni jazdy/3 noclegi, domyślnie namiot ale awaryjnie jakaś agroturystyka wchodzi w grę. Pogoda nie wzbudza entuzjazmu, jakby miało lać ciurkiem, to odpuszczamy, może uda się w połowie czerwca? Jednak przy przelotnych deszczach zaryzykowałbym w maju. Ufam, że uda się przesuszyć zmoczoną odzież czy namiot, jeśli od czasu do czasu wyjdzie słońce. Sakwy mamy wodoszczelne, dodatkowe worki itp. więc suche rzeczy na przebranie będą. Ciekaw jestem jakie macie patenty na deszcz i zimno. Mnie pogoda do tej pory rozpieszczała, więc mam raczej wyobrażenia niż doświadczenia. Sądzę, że np. lepiej jechać na lekko, tj. w lekkiej kurtce i zmoknąć niż gotować się w szczelnym poncho.
Chociemir Napisano 19 Maja 2021 Napisano 19 Maja 2021 A jeszcze lepiej jest jechać w lekkiej kurtce nie moknąc i nie gotując się - na przykład: https://www.gorewear.com/uk/en-uk/c5-gore-tex-shakedry-1985-jacket-100093.html?dwvar_100093_color=9900&cgid=gw_sport_cycling_jackets
Wojcio Napisano 19 Maja 2021 Napisano 19 Maja 2021 W turystyce używałem peleryn - działa trochę jak żagiel, ale chroni do kolan i mniej się człowiek poci niż w kurtce. Ma sens przy spokojnej jeździe. W MTB kurtka z membraną (niestety nie goretex) i spodnie z membraną albo krótkie jak ciepło - i tak człowiek mokry, ale nie zimny. Do tego zaklejanie otworów w kasku srebrną taśmą
hulk14 Napisano 19 Maja 2021 Napisano 19 Maja 2021 W przypadku spania w kwaterach bywa problem z wysuszeniem ubrań, przy spaniu w namiocie problem może być bardzo duży. Ubrania tylko techniczne/szybkoschnące. Największy problem jest z wysuszeniem butów. Jak jest zimno i wietrznie, to zdecydowanie lepiej sie spocić, niż jechać mokrym od zimnego deszczu. Jak jest ciepło, to zmoknięcie nie jest wielkim problemem. Osobiście nie wyobrażam sobie jazdy w pelerynie, szczególnie dłuższych dystansów. Telepanie dość luźnej kurtki mnie irytuje.
Mareq_BB Napisano 19 Maja 2021 Napisano 19 Maja 2021 Ja mam patent, który stosuję przy przemoczeniu. Co prawda w innej dziedzinie ale działa. Tu też powinien się sprawdzić. Jak śpię pod namiotem lub pod chmurką to nie ściągam mokrych ciuchów. Pozwalam im wyschnąć na sobie. Gorzej jest z butami. Jak są mokre jakby w rzece leżały to ściągam. Jak są tylko wilgotne to tylko wymieniam skarpetki na suche. Najlepiej kup sobie ochraniacze przeciwdeszczowe na buty. Nie są skuteczne w 100% ale zawsze coś dadzą. Na kask też można kupić pokrowiec przeciwdeszczowy.
chudzinki Napisano 19 Maja 2021 Napisano 19 Maja 2021 Cytat Jak śpię pod namiotem lub pod chmurką to nie ściągam mokrych ciuchów. Pozwalam im wyschnąć na sobie. Ty serio? To działa? 🤔Ostatni raz spałem pod namiotem jak miałem z 10 lat 😀.
lewocz Napisano 19 Maja 2021 Napisano 19 Maja 2021 Śpisz w mokrych ciuchach, w których jechałeś cały dzień? Widzę tu kilka problemów. Mokre ciuchy nie grzeją, nawet w śpiworze. Gdy jest ciepło pewnie jakoś można to przeboleć lecz gdy temperatura spadnie może być proplem. Ja osobiście jadąc wyprawę i planując nocleg w namiocie mogę mieć wszystko mokre z wyjątkiem śpiwora i ciuchów do spania. Druga sprawa to w jakim stanie będzie śpwiwór po kilku takich nocach. To, że prześmierdnie na wylot to nic, ale może po prostu przestać swoje funkcje. Podczas wuelodniowych wyjazdów trzeba łapać każdą chwilę dobrej pogody i suszyć ekwipunek. Rzadko jest tak, żeby lało kilka dni pod rząd nonstop. Trzeba polować okienka i się suszyć. Nie ma kurtek, które by zapobiegały poceniu się. Antyperspirantowych kurtek jeszcze nie wynaleźli. Zwłaszcza wtedy gdy jest stosunkowo ciepło ( jak w maju) człowiek na rowerze poci się dosyć intensywnie. Ja osobiście uważam, że latem można jechać w byle czym. Dopiero gdy robi się naprawdę zimno zaczynam przywiązywać wagę do odpowiedniej jakości ciuchów.
wojtasin Napisano 19 Maja 2021 Napisano 19 Maja 2021 2 godziny temu, spidelli napisał: Sądzę, że np. lepiej jechać na lekko, tj. w lekkiej kurtce i zmoknąć niż gotować się w szczelnym poncho To zależy, jak długo i w jakiej temperaturze Dla mnie najważniejsze jest suche i ciepłe spanie, jeśli masz wilgotny sprzęt biwakowy, to każdy moment dobrej pogody należy wykorzystać na suszenie namiotu i śpiwora. Kładzenie się w mokrych ciuchach dopuszczam tylko w jakiś ekstremalnych przypadkach, należy pamiętać, że woda dąży do równowagi energetycznej, którą osiąga w temperaturze około 4 stopni Celsjusza. Jeśli nie jeździsz w espedach, to mogę polecić patent sandały+skarpety z neoprenu (albo na bogato: wodoodporne z membraną). Jeśli spd - to wąska folia streczowa Jak jest ciepło, to przemoknięcie mniej boli i można jechać w czymś, co bardziej będzie chronić przed nadmiernym wychłodzeniem, niż przed samą wilgocią, chociaż przed wilgocią też trochę powinno - nie cierpię jeździć w mokrych gaciach.
wkg Napisano 19 Maja 2021 Napisano 19 Maja 2021 Za tydzień będzie kilkanaście stopni. Mój pomysł to jechać w technicznej, grubszej koszulce - może i z długimi rękawami, używam Bionics a suche rzeczy trzymać na wieczór, postoje. Spać trzeba w suchym ! Do rana techniczne przeschną a jak nie przeschną to wyschną na ciele w kilka minut. Goretexy, ortaliony, ceraty - wszystko jedno - człowiek sie pod tym tylko poci. Większe ulewy przeczekac pod mostem albo jakąś wiatą. A jak będzie cały czas lać to i tak przerąbane.
spidelli Napisano 19 Maja 2021 Autor Napisano 19 Maja 2021 Dzięki za uwagi. Spanie raczej w suchym przewiduję, najwyżej wezmę ze 2 dodatkowe koszulki. Trochę się boję porannego chłodu i zwijania mokrego namiotu ale tak czy siak przerwy będziemy robić, w tym obiadową więc może uda się podsuszyć. Buty - pojadę w biegówkach z siatką, jakby było zimno - biegówki z goreteksu - sprawdzają się, dopóki się woda od góry nie wsączy. Wydałem majątek na lio-żarełko, więc jadę w tym co mam
Gość Napisano 19 Maja 2021 Napisano 19 Maja 2021 NIe lepiej celować w nie-burzową pogodę i przeżyć przygodę pod chmurką? Ja tak bym się nie bał deszczów, co nagłych burz, albo porannych mgieł i zimna. (to jest dziadostwo).
spidelli Napisano 19 Maja 2021 Autor Napisano 19 Maja 2021 Bardziej od ciągłej ulewy bałbym się burzy. Ale z tym celowaniem - proza życia i g.wniana pańszczyzna....
lewocz Napisano 19 Maja 2021 Napisano 19 Maja 2021 Ja mam odwrotnie. Burze są gwałtowne ale szybko przechodzą i po przeczekaniu można komfortowo kontynuować jazdę. Gorzej jak faktycznie robi się uroda na deszcz, to potrafi zepsuć cały wyjazd, a już na pewno odebrać zeń przyjemność.
spidelli Napisano 19 Maja 2021 Autor Napisano 19 Maja 2021 Burza gorsza w kategorii ewentualnych zagrożeń, choćby konarów itp. Natomiast tak tydzień deszczu to faktycznie s...paprany urlop No ale nic, na razie - raczej jedziemy
wkg Napisano 25 Maja 2021 Napisano 25 Maja 2021 To skąd dokąd Ty jedziesz i na jak długo ? Żeby trzymac kciuki
spidelli Napisano 26 Maja 2021 Autor Napisano 26 Maja 2021 Dziwnówek - 4 dni tam i 4 powrót - taki jest plan przynajmniej. Słonko świeci, jest zimno i lekki wiaterek, zaraz będziemy siodłać konie Cytat Żeby trzymac kciuki Przyda się, dzięki!
Mareq_BB Napisano 26 Maja 2021 Napisano 26 Maja 2021 No to pogodności, pustych dróg i siły w nogach .
spidelli Napisano 27 Maja 2021 Autor Napisano 27 Maja 2021 @Mareq_BB Dzięki! Refleksje po 1dniu (130 km): 1) Nigdy nie ufaj automatom do wyznaczania tras. Co z tego, że na mapie masz drogę a w praktyce jest to zarośnięta do pasa leśna droga, dziurawa, z leżącymi gałęziami, które wyrywają linki? Mea culpa 2) Połowa kierowców to bezmózgi - jak nazwać człowieka w Dodge Ram, który znajdując lukę wyskakuje zza rowerzysty, z nogą w podłodze i rykiem silnika wpada w teren zabudowany? Albo takiego, który wyprzedza auto nas wyprzedzające? Masakra.... 3) Wieczorne zimno + zmęczenie = delirka. Myślałem, że bluzy nie wyjmę. 4) Na jednego buca z kampingu przypada jedna mega pomocna osoba, która wynajmuje nam awaryjnie domek 5) Gorące pozdrowienia dla Kolegi z Polkowic, który dołączył do nas i przez kilka km prowadziliśmy rowerową pogawędkę
lewocz Napisano 27 Maja 2021 Napisano 27 Maja 2021 Zbieraj doświadczenia 1 - nigdy nie korzystaj z automatycznych tras. Trasa ma być zaplanowana w domu, sprawdzona na kilku mapach, na streetview itp. Cały ten routing to jest ogromna kicha dlatego dziwię się tymi ciągłymi tematami o apkach i rodzajach map. Wszystko to bazuje na open street i rózni się tylko kolorkami. Jak dla mnie trasa ma być wyrysowana w domu na kompie, wczytana jako ślad. Ja osobiście wyłączam mapy w garminie co by ślad nie zlewał się z podkładem mapy. 2 - nie jest tak źle. To tak jak z mediami. Mało kto pisze, że ktoś kogoś uratował, za to jak ktoś kogoś zabił to trąbią o tym wszyscy. 3 - dla mnie te chwile to jest creme de la creme takich wyjazdów 4 - nigdy nie nocuj na kempingach bo to magnes na wszelkiego rodzaju buców i onny margines. Oni wiedzą, że znajdą tam coś dla siebie i ciągną tam jak ćmy do światła. Tylko noclegi na dziko, rozsądnie zaplanowane i realizowane.
Mareq_BB Napisano 27 Maja 2021 Napisano 27 Maja 2021 Można też jakiegoś gospodarza na wsi zapytać o pozwolenie, żeby się rozbić na jego terenie a może się okazać, że jeszcze dostaniesz zaproszenie na kolację czy śniadanie. Mimo tego, że dużo ludzi to buce to mimo wszystko da się trafić na serdecznych ludzi.
spidelli Napisano 27 Maja 2021 Autor Napisano 27 Maja 2021 Dzisiaj tylko stówka. Trochę wojewódzkimi z tirami, trochę leśnymi. Lubuskie i Wielkopolska ma sporo ścieżek bez las, ino piach i z sakwami bywa trudno. Znaczy łatwo. O glebę. Znów kamping. Tym razem warunki lux. Lodówka, tv i gorący kaloryfer. Doszliśmy do wniosku (ja i żona) że szukamy domku z wygodami kosztem 30 km z rozpiski, zwłaszcza, że na docelowym kampingu nikt przez pół dnia nie odbierał telefonu. Może jestem palcem robiony ale ostatnie, na co mam ochotę to namiot Dwie uwagi jeszcze - wiatr nie jest taki zły, ściąga ale i przegania deszcze. Bez wiatru byłby opad ciągły. Garmin eTrex - albo mam bubla albo Garmin robi buble. Wczoraj się zawiesił, musiałem wydłubać baterie, dziś się wyłączył. Poza tym ekran jest super, bo czytelny w słońcu. Ekran jest do d.py bo... za mały.. Pozdrawiam!
Tomek21001 Napisano 28 Maja 2021 Napisano 28 Maja 2021 Spidelli, daj jakiś kontakt do siebie,jak nie tu,to priv.
spidelli Napisano 28 Maja 2021 Autor Napisano 28 Maja 2021 Dotarliśmy nad jezioro Miedwie. Serdeczne dzięki dla kolegi ze Stargardu, który nas pilotował, zaczepiony pytaniem o drogę. Ruszaliśmy z okolicy Międzychodu, przez Puszczę Notecką. Absolutnie fantastyczna okolica - pagórki, jeziora i lasy. Jazda szosą. Potem trochę wzdłuż wałów nad Notecią, asfalt, lasy. Byliśmy w środku niczego Bardzo odludne tereny, jedynie ślady bytności leśników. Albo leśne drogi wykładane kocimi łbami, cudo Padam na pysk... 119 km dzisiaj ale z odcinkami cyclocrossowymi Zmywałem błoto z hamulców wodą z bidonu. @Tomek21001 Dzięki za priva
spidelli Napisano 29 Maja 2021 Autor Napisano 29 Maja 2021 Jest Trzęsacz Niecala stówka, sporo lasami, niestety piach spowalnia. Taki cyclo albo sakvocross
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.