Skocz do zawartości

[stery] Kasowanie luzu w sterach /klasycznych?/ z dużą okrągłą nakrętką.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Jak mam skasować luz w tych sterach (chyba klasycznych)?
Jest to mój pierwszy raz, więc nie chcę niczego popsuć. Poprawcie, mnie jeśli błędnie to ogarniam.
Górna nakrętka rozumiem że jest kontrnakrętką (rozmiar na oko 30). Dolna duża okrągła odpowiada za kasowanie luzów.
Mostka wydaje mi się że nie muszę luzować do tej operacji.
Zaczynam od luzowania kontrnakrętki, blokując tą okrągłą.
Po poluzowaniu dokręcam okrągłą tak by nie było luzu, ale żeby widelec swobodnie się kręcił.
I na koniec dokręcam kontrnakrętkę blokując tą okrągłą.

Jeśli wszystko jest ok w moim podejściu, to mam zasadnicze pytanie. Tą wielką okrągłą nakrętkę mam złapać żabką czy jakieś lepsze patenty na to są?


 

stery pomn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem tego typu sterów (z górnym konusem bez podcięć na klucz) jest to, że przy dokręcaniu kontry konus potrafi się przesuwać i stery chodzą za ciasno. Pomiędzy kontrą s górnym konusem jest podkładka z ząbkiem, a w widelcu wcięcie w które ten ząbek ma wchodzić. Niestety, ten ząbek często nie potrafi zapobiec obracaniu się wszystkiego razem i ulega ścięciu, albo wyżłobienie w widelcu jest za płytkie. Taka obracająca się podkładka potrafi też nieźle poharatać gwint na widelcu. Na zdjęciu ta podkładka wygląda na dość grubą, ale nie wiadomo jak to wygląda od środka. Najlepiej rozebrać wszytko i skontrolować, a jeśli ząbek jest ścięty, kupić nową podkładkę (albo nawet dwie na kupę, jeśli długość gwintowanej części widelca powala na załapane wystarczającej liczby zwojów górną nakrętką. 

W każdym razie ja wolę takie stery, gdzie górny konus ma podcięcie na klucz i można go przytrzymywać przy kontrowaniu. To o wiele bezpieczniejsze dla podkładki i rowka w widelcu i pozwala precyzyjniej ustawić luz na sterach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...