Skocz do zawartości

[wywiad] Prezes Kross chce odpalić produkcję napędów?


Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, wkg napisał:

 Właściwie jak zrobią to z głowa - są skazni na sukces. Co za problem opracować np. miski suportów, wcisnąć w nie łożyska, uszczelnienia i ładować do własnych rowerów ? Potem kasetę na przykład Jest obrabiarka i wycina. Kupić polskiego producenta piast magnetycznych i je ulepszyć. Jak się nie uda - trudno, łatwo zarządzać ryzykiem mając zapewniony zbyt..

 

Skoro mowa o napędzie to mam na myśli całą opracowanie całej grupy napędowej a nie jej poszczególnych elementów. Tak jak próbuje to robić np Rotor - z jakim skutkiem - to już osobna sprawa. Poza tym - wątpię, żeby taka firma jak Kross odpalała w ten sposób produkcję pojedynczych komponentów- raczej zamówi gotowce pod własną marką i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wezmą np. od sunrace ( wątpię - dość drogo za nie -shimano ) lub jakiegoś rasowego chińczyka ( kilku jest ) to już widzę oczami wyobraźni jak jutubersi influensersi łykają tę żabę i chwalą na zasadzie mambowskiej nerki za 500 pln, ładna, fajna, ale lepsza byłaby w kolorze niebieskim. Itp ;) No, ale wtedy rower na 1x11 będzie kosztował wyraźnie mniej niż u konkurencji. I może powstać "nowa półka" czyli np. hardtail za 2299 pln z napędem 1x11 ;) a  może nawet jeszcze taniej w okolicach 1999.  Pole do oratorskich popisów za mamonę jest przeogromne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wkg napisał:

 Ale sam już widzisz, że można to zrobić na wiele sposobów - o wiele łatwiej niż wejść w produkcję modową.

 

Czemu w takim razie jest ledwie kilku producentów napędów od a do z, przecież to takie proste - trochę blachy, drutu, jakaś tokareczka i sru gotowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie każdy ma wielką firmę produkująca rowery, zaplecze, sieć sprzedaży, zagwarantowany zbyt i chęć by to robić. Kross może to zrobić w miare bezpiecznie, kontrolując ryzyko na każdym etapie tego projektu. Może się udać.

I nie tokareczkę tylko obrabiarkę CNC - widać, że musisz się troszkę jeszcze poduczyć :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wkg napisał:

I nie tokareczkę tylko obrabiarkę CNC - widać, że musisz się troszkę jeszcze poduczyć :)

Za późno, wykształciłem się w zupełnie innym kierunku. Czy Trek, światowa marka z zapleczem i siecią sprzedaży produkuje kompletne grupy napędów? A może Merida albo  Giant? Ja nie słyszałem. Kross jest mocny na polskim rynku, na rynkach światowych co najwyżej rozpoznawalny i to raczej w Europie. Nie siedzę w branży rowerowej, jestem, zwykłym użytkownikiem rowerów, kibicuję polskim firmom, staram się je wspierać kupując nasze produkty. Tylko że wybacz, ale produkcja kaset czy piast to nie jest żadna produkcja kompletnych napędów tylko poszczególnych ich elementów. Spodziewam się zresztą raczej, że Kross będzie chciał zaspokoić własne potrzeby a nie podbijać świat grupami napędowymi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2020 o 15:14, pekaes napisał:

 Czy Trek, światowa marka z zapleczem i siecią sprzedaży produkuje kompletne grupy napędów? A może Merida albo  Giant? 

Specialized robi własne elementy napędu (piasty, korby stout).

Giant zaczął robić własne amortyzatory (crest 34).

Zwłaszcza giant jest dla mnie sygnałem, że producenci będą szli w kierunku przynajmniej częściowego uniezależnienia od dostawców nad którymi nie ma pełnej kontroli.

Kasety przemysłowo robi się z czegoś pokroju S355JR, obrabia nie na centrach obróbczych, lecz na wykrojniko-tłocznikach, grat usuwa się w bebnach wibracyjnych a potem ulepsza przez węgloazotowanie w piecach przelotowych.

Korby to odkuwki, czyli kęsy z odlewów niskociśnieniowych + matryca i młot do kucia + okrojnik...

W każdym razie o technologii produkcji możemy sobie porozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądze żeby Kross zaczął produkcję napędów od zera. Pewnie podpissze partnerską umowę z jakimś Tajwańczykiem, który ma fabryke w China Mainland. Lekko podrasuje sie obecną produkcje i przbrandowi z "no name" na "made in Kross". Przecież z 80% produkcji Krossa to pewnie makrokesze różnej klasy i do tych rowerów można zacząć "produkcje" własnych napędow.  Rowery z wyższej półki pozostaną przy sprawdzonych markach. Ilu forumowiczęw w swoich rowerach ma napęd "no name made in PRC", pewnie nikt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o manetkach, przerzutkach, łańcuchach, kasetach to jestem święcie przekonany, że to będzie dotyczyło budżetowych rowerów i będzie na chińczykach typu :

https://pl.aliexpress.com/item/4000124744459.html

Za ok. 500 pln możemy już teraz kupić kompletną ( korba, kaseta, łańcuch, manetka, przerzutka ) grupę 1x11.  1x10 sporo taniej. 1x12 ok. 100-150 pln drożej. Im kaseta mniejsza tym taniej.

np. ( z koronką NW, ale bez korby, którą kupimy z suportem za mniej niż 150 pln )

https://pl.aliexpress.com/item/4000127234603.html

kompletna grupa 1x10   ( 11-42 ) Cena niecałe 300 pln.

/edit

jak zamówią tego nie 10 czy 50 szt, ale 20-50 tysięcy to cena będzie inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, rozśmieszyłbyś ludzi w Shimano. To jest prawie monopolista ( + Sram  i mamy w zasadzie duopol ) Nie bez powodu nie mają konkurencji, a Sram latami dochodził w manetkach ( wg. niektórych nie doszedł jeszcze ) do poziomu Shimano. I właśnie chodzi o koszty bo nie uwierzę, że coś innego niż w/w firmy można zamontować w rowerach 3000+ pln i dobrze sprzedawać. Kross sprzedaje ( strzelam ) 90 % rowerów do 2000 pln i to tam będą szukać ( jeśli w ogóle ) alternatywy. Z resztą taki np. level 1.0 czy level 2.0 z chińskim kompletnym napędem 1x11 w cenie 2000 pln myślę, że by się sprzedał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nokia nigdy nie była monopolistą. Co więcej mieli projekt smartfona dużo wcześniej niż Apple. Niestety zarząd stwierdził że nikt nie będzie chciał ładować "telefonu" co 1-2 dni. Człowiek który przekonywał zarząd do tego projektu miał 15 minut czasu. Jest dokument na ten temat w którym są  wypowiedzi  wielu osób które w tym czasie pracowały w  Nokii. Smutna prawda jest zwykle taka że ryba psuje się od głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, "własny napęd" Kross'a będzie chinolem z ich logo i to wszystko. Nie posiadają ani kasy, ani technologii, aby wdrożyć do masowej produkcji produkt akceptowalny nawet w rowerach z najniższej półki. Bo przecież będą to wkładać do produktów max. 2000PLN. 

Uważam się za patriotę, ale w tym przypadku przeczuwam po prostu ściemę i hurtowy zakup na Ali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to duże firmy kupują coś na Ali? Produkcja oem to coś co funkcjonuje na świecie od dawna na olbrzymią skalę. I na pewno nie polega na zakupach poprzez portale aukcyjne.

Generalnie niewiele wiadomo ale niektórzy już wydają opinie jak to się skończy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, przemeg napisał:

Od kiedy to duże firmy kupują coś na Ali? Produkcja oem to coś co funkcjonuje na świecie od dawna na olbrzymią skalę. I na pewno nie polega na zakupach poprzez portale aukcyjne.

Generalnie niewiele wiadomo ale niektórzy już wydają opinie jak to się skończy :)

Z tym Ali to była przenośnia, wyluzuj. Przecież wiadomo jak to działa, od wielu lat europejskie firmy zlecają produkcję w Chinach dostarczając im tylko swoje logo. Prawie 20 lat temu jeszcze dziwiło mnie, czemu czekam na kurtkę znanego polskiego "producenta" ponad miesiąc :)

A co do opinii, tak wygląda dyskusja na forum, wyrażamy tutaj swoje opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o łatwość projektowania napędu, to wydaje mi się, że zapominacie o patentach. Takie szczegóły jak ciąg linki, kształt zębów są zapewne chronione patentami. Dlatego problem polega na tym, żeby wymyślić coś co nie gryzie się z patentami a nadal będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

dla mnie Kross to synonim parcia prezesa na kasę. Ma kilku dobrych fachowców którzy zaprojektowali mu od podstaw ramy o geometrii zjazdowej, ramę XC dla Majki i... długo długo nic...

Mogliby śmiało konkurować z zachodnimi markami ale był jeden warunek - węgiel. Ale nie, lepiej zarabiamy na rowerach średniej półki, po co się wysilać itd.

Seria Vento - 2019 Modele chyba 9 lub wyżej. Owszem rower wyprodukowany, sprzedany, ale hak tak nietypowy że w zasadzie zamiennika brak a części u producenta nima. Dwóch moich znajomych przez to miało prawie cały sezon w plecy zanim znaleźliśmy kogoś kto ogarnie taki hak na wykrawarce.
Co dalej - kupić rower z autorskim napędem i pauzować bo brak np przekładni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...