gramor Napisano 24 Maja 2020 Napisano 24 Maja 2020 Cześć wszystkim :) Mam pytanko do osób doświadczonych z ramami aluminiowymi i przykręcaniem stopki. Otóż niedawno złożyłem sobie rower na ramie Accent Nordkapp - trekkingowy, pod sakwy. No i pojawił się problem ze stawianiem załadowanego roweru. Zwykła nóżka po prostu się wbija w piach itp. Dlatego kupiłem testowo taką dwustronną stopkę z Decathlonu. Mocuje się ją śrubą, która ściska na sobie dwa elementy na tym małym trójkącie, który jest zaraz za korbą. Widziałem, że dedykowane nóżki Accenta też mają takie rozwiązanie. Jednak jako, że to moja pierwsza aluminiowa rama, trochę boję się do niej coś dokręcać :D W momencie, kiedy jest dokręcone za lekko, stopka będzie się ruszać i rysować ramę. Dlatego pytanie, jak mocno mogę to dokręcić, żeby mi rama nie pękła? Czy ramy aluminiowe są bardzo podatne na pękanie od tego typu naprężeń? Może dać tam jakąś uszczelkę gumową, żeby nie opierał się metal o metal?
Blueforce Napisano 24 Maja 2020 Napisano 24 Maja 2020 Na pewno podłożenie np. paska dętki ochroni ramę przed porysowaniem, wgnieceniem ostrzejszą krawędzią, zgnieceniem- bo mniejsza siła ściskająca będzie potrzebna, by uzyskać identyczną odporność na ruszanie- dzięki dużo większemu wsp. tarcia statycznego guma- metal. Czy ramy aluminiowe są bardzo podatne na pękanie od tego typu naprężeń? Potrafią pękać od normatywnych kolarzy, nie ma zasady. Jeśli nie masz gwintu w ramie i używasz tej blaszki z zestawu, to jest bardziej ryzykownie-ściskane są rurki, a nie płaska blacha.
MikeSkywalker Napisano 24 Maja 2020 Napisano 24 Maja 2020 Jedyne co może się minimalnie porysować to lakier, także nie ma sensu nic podkładać. Ale sporo takich stopek założyłem do rowerów dziecięcych/młodzieżowych - więc niezbyt obciążonych. A jak mocno dokręcić? Z wyczuciem Tak żeby podkładka sprężynująca się ścisnęła, i potem jeszcze trochę. Nordkapp ma mocowanie pod stopkę z tyłu, to wygodne rozwiązanie. Jakiej nóżki używałeś? Bo te szerokie całkiem nieźle się sprawdzają.
gramor Napisano 24 Maja 2020 Autor Napisano 24 Maja 2020 Dziękuję za odpowiedź Jest to ta stopka: https://www.decathlon.pl/stopka-podwojna-centralna-id_8367621.html - producent podaje, że maksymalne obciążenie to 50kg - mój rower najbardziej mi się udało załadować do 40, także tutaj nie ma problemu Bardziej mi chodzi właśnie o ramę - nie wiem jak mocne jest aluminium, czy dokręcając za mocno nie rozwalę ramy. Obawy budzi też prześwit pod rowerem z założoną stopką - cały jej mechanizm jest dość wysoki, przez co podczas jazdy wisi dość nisko nad ziemią. Mam obawy, że zahaczę o kamień i po prostu coś uszkodzę.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.