Skocz do zawartości

[rower MTB] 4000-4500 budować czy kupić


hawkeye

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Potrzebuję pomocy w wyborze roweru. Mam budżet około 4000-4500 zł. Docelowo chciałbym mieć rower z napędem 1x11(12), amortyzator przynajmniej poziomu Suntour Epixon, koło 29". W tej cenie ciężko mi znaleźć rower o założonej specyfikacji. Pomyślałem sobie o kupnie tańszego i dokupieniu części. Czy możecie doradzić jaki rower byłbym dobrym "dawcą" ramy i kół pod taką konfigurację? Szacuję że musiałby kosztować około 2500 żeby zmieścić się w budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nikt nie powie wprost, który rower najbardziej będzie Ci odpowiadał.
Ramy różnią się geometrią, nie znamy Twoich preferencji...
W tym budżecie nie warto składać - chyba, że jesteś cierpliwy i będziesz polował na jakieś niesamowite okazje.
W tej cenie możesz szukać rowerów z poprzednich roczników, lub iść do tzw. Deca i przymierzyć się do Rockrider'ów ( modele XC 100 i XC 500 ).
Raczej nic lepszego nie złożysz za te pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Faktycznie te Rockridery mają ciekawe specyfikacje. Chociaż XC500 już niedostępny.

 

Po wielu godzinach szukania znalazłem rower, który właściwie fabrycznie ma takie wyposażenie jakby chciał- giant terrago 29 2. Myślę że po sprzedaży przedniej przerzutki, manetki i wymianie korby to może by nawet coś z tego jeszcze zostało. Co do geometrii i preferencji to niestety nie znam się na tym wystarczająco dobrze żeby wybierać w ten sposób. Od 15 lat jeździłem na jednym rowerze- Kona Blast 19" i na niczym innym. Nawet planowałem jej zrobić upgrade, ale jest mały wybór części pod ten rower.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, to wtedy kaseta też do wymiany, ale myślę że to nie wypłynie mocno na ostateczną cenę roweru.

 

Znalazłem jeszcze Cube Attention SL. 400zł tańszy, ale napęd 11 rzędowy i myślę że części które są na wymianę przyniosłyby mi znaczniej mniej kasy. Chociaż kluczowe jest pytanie co do samej ramy i widelca. Giant + Raidon XC RLR vs Cube Recon Silver TK. Nie mogę znaleźć konkretnej informacji ale na oko wydaje mi się że GIANT ma główkę tapered

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10-45 to praktycznie tyle samo zakresu, co 11-50, czyli typowe 1x w tym budżecie. A masz już od razu piastę na microspline. Choć jeśli w przyszłości będziesz chciał tam wstawić 10-51, to przerzutka do wymiany na długi wózek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
2 godziny temu, some1 napisał:

10-45 to praktycznie tyle samo zakresu, co 11-50, czyli typowe 1x w tym budżecie. A masz już od razu piastę na microspline. Choć jeśli w przyszłości będziesz chciał tam wstawić 10-51, to przerzutka do wymiany na długi wózek. 

Prawie, ale nie do końca.

Zwłaszcza, że mając zębatkę 34 z kasetą 11-50 osiągasz zbliżone przełożenia dopiero po zmianie zębatki w korbie na 30 z kasetą 10-45, a to i tak nie będzie do końca to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o SLX M7100, to chyba nie ma sensu sobie SXem nawet głowy zawracać... ;)

Gdybyś musiał wybierać między 12-rzędowymi SLX, GX i XT, to wtedy mogłoby być ciężej, ale w tej sytuacji nawet nie ma o czym dyskutować. :)

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś od polskich producentów, w obecnych czasach to bym nawet wolał coś na trochę gorszym osprzęcie złożonego u nas, niż napychać portfel np: Tajwańczykom.

To jest odpowiedni moment na konsumencki patriotyzm. Polskiego samochodu nie kupisz, ale rower i owszem.

Na przykład:

Kross Level 8.0 2019 - na stronie krossa za 4250 zł, czyli w sklepach można by było negocjować ( jesienią 2019 można było go dostać nawet za 3600 zł ), na plus sztywne osie, Tapered, hamulce ( jak na ten budżet ), amor.  Minus to konieczność modernizacji napędu pod twoje wymagania.

Unibike FLITE 29 2020 - cena 4660 zł ale nie wierze że nie zejdą w sklepie do 4500 zł. Plusy - sztywne osie i to boost, Tapered, bardzo dobry napęd 1x12 ( Na NX częściej narzekają jak na slxy ), hamulce super. Tylko amor trochę słabszy, ale z racji że główka ramy zwężana, będzie można wymienić na coś lepszego ( warto o tym pamiętać ).

 

Dodam tylko, że brałbym mimo wszystko rower - jakiej marki w tym budżecie by nie był; na shimano niż ceniącym się sramie - a to z racji tego, że został właśnie wyposzczony nowy deore 1x12, toteż, można będzie budżetowo wymieniać zużyte części, wszystko kompatybilne z wyższymi grupami. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...