Skocz do zawartości

[Rower miejski] ciężko chodzi


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Co to za rower?

W temacie napisałaś, że ciężko chodzi, przyczyna może nie leżeć w wielkości zębatki, aczkolwiek większa zębatka spowoduje, że osiągniesz większą prędkość przy tej samej kadencji (ilość obrotów korbą). Koła 28 pomagają w szybszej jeździe - im większe koło tym szybciej pojedziesz przy takim samym przełożeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to zwykły miejski rower bez przerzutek , stan jest dobry nowy ma dopiero 6 miesięcy oczekuje tylko żeby normalnie jeździł a jest coś nie tak po prostej drodze muszę się męczyć aż mnie nogi bolą bardzo dużo pedałuje i on dalej jedzie pomału a pod góre nie ma mowy żeby wyjechał nawet z góry ma opór i nie dostaje prędkości 

20200515_115312.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejskie rowery demonami prędkości zazwyczaj nie są, nie są też szczególne lekkie. Przyczyn Twoich odczuć może być baaaardzo wiele.

Począwszy od pozaciskanych piast, półpustych opon, szorujących hamulców...

Ale jeżeli rower jest sprawny, wyregulowany jak należy... to brak biegów niestety ma swoje konsekwencje...

Tego typu rowery zawsze mają ciężko pod górę i zawsze mają niedosyt jeżeli chodzi o możliwość rozpędzenia - wynik kompromisu.

Rower z jednym biegiem ma to do siebie że po to żeby się z niego cieszyć trzeba spełnić jeden z dwóch warunków - albo być fanem spacerowej jazdy - do tego ten rower jest - z koszyczkiem po bułki do sklepu za rogiem, może wycieczka z kolegą na pogaduchy po bulwarze, albo... jest się "koniem" który jeździ na mocnym przełożeniu i nie ma problemu z prędkością bo tłucze kilometry z potem na czole i wywalonym jęzorem a górki podjeżdża na stojącą rzucając rowerem na boki... ale "koń" nie robi tego na miejskim rowerze.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Napisano (edytowane)
11 minut temu, KrissDeValnor napisał:

Tylko jest jeden haczyk - trzeba mieć jeszcze odpowiednią siłę i kondycję, żeby po zmianie blatu korby na większy, faktycznie uzyskiwać większe prędkości, a nie coraz bardziej zamulać, bo to do niczego dobrego nie prowadzi... :no:

Dokładnie tak.

@Kamilaa mimo, że rower ma 6 miesięcy może wymagać serwisu. Często jest tak, że takie rowery są źle złożone już w dniu zakupu. Wystarczą niepoprawnie skręcone piasty i opory znacznie wzrastają. Ponadto tak jak wspomniał @KrissDeValnor możliwe, że brakuje ci kondycji i można zastanowić się nad rowerem z przerzutkami. Druga sprawa jest taka, że na rowerze jedobiegowym zawsze gdzieś zabraknie przełożenia albo podjeździe pod górkę albo na prostym będzie wolny.

Zacząłbym od podstawowego serwisu, czyli ciśnienie e oponach, sprawdzenie piast i wszelkich oporów.

 

Podam Ci przykład z życia wzięty: moja druga połowa swego czasu posiadała rower miejski z 3 biegami w piaście, po każdej wycieczce było narzekanie, że jest zmęczona, że już więcej nie pojedzie itd. Nie było to zależne od tego czy jechaliśmy po prostej drodze asfaltowej, czy po leśnym szuterku. Postanowiliśmy zmienić rower na najprostszy z przerzutkami, dużo lżejszy od miejskiego, bo bez bagażników, błotników i wszelkich osłon (różnica w wadze około 5 kg, czyli bardzo dużo). Teraz po każdej jeździe jest uśmiech i nawet sama wyciąga mnie na rower. Same poztytwy :)

Edytowane przez bogus92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest świetne pytanie :), mój brat ma IDENTYCZNY rower, a mogę jeździć wokół niego w kółko suchy, a On będzie mokry od stóp do głów i po godzinie padnie. - Dlaczego?

Ja myślę że dlatego że jest dzieciakiem 30+ a siły nabiera się grubo po czterdziestce...

Teraz, Kamilaa napisał:

tyle nie pedałuje

bo ma zapewne inne przełożenie... i starcza jej pary na to przełożenie... A jeżeli to Ty jeździsz na obu rowerach i z jednym jest problem to odsyłam do odpowiedzi kolegi 

Teraz, KrissDeValnor napisał:

Sama raczej nic nie zmienisz, więc kierunek serwis.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Kamilaa napisał:

Witam, proszę o pomoc mam rower miejski od samego początku ciężko mi się na nim jeździ czyli dużo pedałuje a pomału jedzie co jest przyczyną  koła rozmiar 28 czy jak wymienie na większą zębatke to pomoże?

0. Ustawić prawidłową wysokość siodła.
1. Dopompować opony. Prawidłowe ciśnienie w oponach tego typu to ( patrząc na załączony niżej obrazek ) 50-70psi ( ok 3.5-5 bar )
2. Rozwiązać ewentualne wszelakie problemy mechaniczne: źle skręcone piasty, szurające hamulce, luźne szprychy. Rower wygląda na półkę nienajwyższą, więc różne babole mogą się w środku czaić.
3. Wymienić zębatkę z tyłu - widzę tam jakieś 16T, więc od razu sugeruję 24T. Koszt znikomy, ale będzie wymagać wymiany łańcucha.
4. Więcej jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja do swojego dziadka, który mia korbę 46 i zębatkę 18t włożyłem ostatnio 22t i jeżdżę szybciej! Nie wierzyłem w jazdę z wyższą kadencją, ale się nawróciłem na prawdziwą wiarę!

7 minut temu, uzurpator napisał:

3. Wymienić zębatkę z tyłu - widzę tam jakieś 16T, więc od razu sugeruję 24T. Koszt znikomy, ale będzie wymagać wymiany łańcucha.

Pani kamila marudzi na kręcenie kołowrotków, a ty jej doradzasz więcej zębów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Danuel napisał:

A ja do swojego dziadka, który mia korbę 46 i zębatkę 18t włożyłem ostatnio 22t i jeżdżę szybciej! Nie wierzyłem w jazdę z wyższą kadencją, ale się nawróciłem na prawdziwą wiarę!

Pani kamila marudzi na kręcenie kołowrotków, a ty jej doradzasz więcej zębów :D

Z tego co rzeczona pisze, wyniosłem, że "dużo pedałuje" i "ciężko się jeździ" oznacza, że ma za twarde przełożenie i po prostu pedałuje siłowo, czyli "dużo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rower ma hamulec w pedałach tzw. torpedo. Może jest źle wyregulowane (hamulec cały czas ociera)? Podnieś tylne koło do gory i zakręć pedałami. Powinno kręcić się lekko, a po puszczeniu pedałów koło powinno jakiś czas jeszcze się obracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku hamulec ocierał ale został już wyregulowany. Została też wymieniona zębatka z 16T na 18T i nadal nic jeszczę więcej muszę kręcić a rower jedzie bardzo pomału oczywiście że nie chce cudów codzienne robię do 5km więc raczej moja kondycja jest dobra ale jazda na rowerze to powinna być przyjemność rozumiem że dobry rower byłby z przerzutkami ale mam taki i koniec lepszego mi się nie opłaca kupować zauważyłam też jeszcze popękane opony i gdy jade to przodnie koło za bardzo lata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Opony warto wymienić, to świadczy o tym, że są stare. Koło nie może latać na boki prawdopodobnie źle skręcona piasta lub scentrowane koło.

Czy jest ci ciężko przy pedałowaniu, czy nie i tylko przeszkadza to że szybko kręcisz a rower jedzie powoli? Bo szczerze to na już się pogubiłem w Twoich wypowiedziach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej witamin i węglowodanów  do diety - choć podobno karmić na forach nie należy :D

Szybkie kręcenie +szybkie zmęczenie + mała prędkość   TO SIĘ KUPY NIE TRZYMA  ( chyba że się różnimy co do definicji pojęć)

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie chcę być złośliwy, ale "do 5 km", a może i więcej, to robią przedszkolaki ;)
Z chęcią zobaczyłbym Cię w akcji droga Kamilo - tu mówię całkiem serio, bo dałoby to realny obraz problemu ( chyba, że to faktycznie w 100% wina roweru - w co na razie powątpiewam, za co przepraszam ).
Z jakimi prędkościami się poruszasz, a jakich oczekujesz ?
Jeżeli nie masz licznika, to są darmowe aplikacje typu Strava, a nawet wystarczy orientacyjny czas przejazdu, żeby w przybliżeniu ocenić tempo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...