Skocz do zawartości

[suport] Token GXP pod boost


Eazy

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że plastikowy pressfit od SRAMA doprowadził mnie dzisiaj do rozstroju nerwowego to postanowiłem zamówić Token'a. 

Czy ktoś montował ten suport do ramy w standardzie boost 148mm? Po zasięgnięciu informacji u sprzedawcy kupiłem taki suport: https://sklep.token-polska.pl/suport-bb841t-41-gxp-mtb-p-62.html

Mufę mam 92mm, korba SRAM GXP BOOST, tylna oś 148mm. I teraz pytanie - czy przy korbie i osi boost powinno się zakładać podkładkę 2,5mm od strony napędowej? W zwykłym suporcie instrukcja mówi, że podkładka jest tylko do niesymetrycznych muf / szerokości 89,5mm. Tutaj na rysunku dla 92mm jest pokazana ta podkładka, ale sprzedający nie był w stanie mi odpowiedzieć, czy przy 'biuście' również powinno się ją stosować. Zębatka ma inny offset i nie wiem, czy nie powinno się wywalić tej podkładki. 

Pytanie pomocnicze - jaka powinna być optymalna linia łańcucha przy ramie i korbie boost? 51-53mm? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boost to tylko i wyłącznie standard tylnej osi+ inna linia łańcucha, mufa ramy niczym się nie różni od zwykłej, można nawet używać korby nie boost w ramie boost (o ile się chce taką linię łańcucha i opona o niego nie zawadza)

Podkładki nie zakładasz do mufy 92, podkładka jest do montażu tego suportu w mufie 89,5.

Optymalna linia łańcucha to taka która ci pasuje. Jeśli nie wiesz o co chodzi (zadając takie pytanie znaczy że nie wiesz, nie masz własnego przekonania) nie przejmuj się nią, chyba że masz jakieś problemy z napędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że na schemacie Token'a przy mufie 92mm jest pokazana podkładka 2,5mm od strony napędowej (numer 5 na rysunku). Też wydawało mi się, że powinno iść bez podkładki, sprzedawca nie był w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi a na rysunku jest z podkładką i stąd moje wątpliwości. Z tego co kojarzę to jest chyba określona linia łańcucha dla ramy boost, więc znając ten parametr łatwo byłoby ustalić, czy ma iść z podkładką, czy bez. 

R232.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no rzeczywiście jest jakaś podkładka 1mm, jak masz ją w zestawie to załóż, wedle instrukcji. Dziwny ten GXP jakiś, nie dość że strona napędowa jest odpychana od ramy sprężyną to jeszcze dają jakąś podkładkę, wszelkie inne standardy mają na odwrót, tj strona napędowa oparta o miskę łożyska a nienapędowa służy jako preload. 

Jak mówiłem nie ma nic innego w przypadku Boost, wszystko jest jak w nie boost (linię łańcucha ustala producent korby, nie ramy czy suportu) 

Jeśli tej podkładki nie posiadasz to osobiście bym się nie przejmował, to nie jest tak że 1mm w tym miejscu ma jakiekolwiek znaczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 1mm to inna sprawa. Ja pisałem o numerze '5', czyli podkładce 2,5mm pod sprężynką. Są dwie od strony napędowej - 1mm pod miskę (numer 2 na rysunku) i 2,5mm pomiędzy suport i ramię korby z tą sprężynową podkładką (numer 5 na rysunku). I to właśnie ta 2,5mm od strony napędowej nie daje mi spokoju :) Moim zdaniem nie powinno jej tam być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale gdzie ty ja widzisz na schemacie bb92? ;)

A tobie chodzi o tą na oś korby, skoro jest na schemacie, i jest niezależna od wymiaru mufy to po prostu ją zamontuj jak nakazują lub pozbądź się jej i jeśli nie będzie negatywnych efektów to po prostu jej nie używaj (raczej będzie luz na boki) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytanie pomocnicze było o linię łańcucha ;) Wydaje mi się, że kiedyś czytałem, że dla ram boost to jest 51-53mm. Jeżeli np. z podkładką wyjdzie mi 55mm to by znaczyło, że podkładka jest do wywalenia. No nic - będzie metoda prób i błędów :)

EDYTA: znalazłem grafikę odnośnie linii łańcucha

chainline_grande.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...