Skocz do zawartości

[Pomiar mocy] Ronde vel Xcadey X-Power wersja II z obsługą BT Smart - porównanie


Rekomendowane odpowiedzi

Krótka bardzo przygoda z Ronde X-power wersja II z obsługą transmisji danych Bluetooth Smart. Portale obsypane są tymi urządzeniami oferowanymi w naprawdę dobrych cenach. Gdyby się okazały solidne, byłyby ciekawą ofertą. Do tej pory testowania podjął się Shane Miller na swoim blogu, ale test dotyczył wersji pierwszej, obsługującej wyłącznie ANT+.

Jako źródło odniesienia zastosowałem pedały Favero Assioma Duo, na czas testu przekonwertowane do trybu Uno, więc oba mierniki mierzyły lewą nogę.

Favero ma bardzo uznaną renomę (sam również na bieżąco porównuję je z Tacx Neo), deklarowany poziom błędu pomiaru to <1%. Ronde deklaruje stopę błędu <2%.

Testowa jazda odbyła się na trenażerze rolkowym, odczyt danych realizowany był z użyciem iPad Zwift (Ronde BLE), Garmin Edge 520 (Ronde ANT+) i Samsung Galaxy S7 Trainerroad (Favero ANT+). Dane przejazdu zostały następnie zgrane do plików i zapodane do narzęnia DC Rainmaker Analyzer.

Parowanie urządzenia Ronde przebiegło bez jakichkolwiek problemów w obu protokołach. W opakowaniu nie znajdziemy informacji, jaki soft zainstalować na telefonie do konfigurowania urządzenia, ale podpowiadam, że jest to oprogramowanie XCadey. W jego opcjach znajdziemy między innymi zerowanie (co nie dziwi), ale również ustawianie procentowej odchyłki dla nogi (co ma jeszcze dodatkowo 4iii).

A więc testy. Jazda trwała 1h40min, poprzedzona była rozgrzewką i kalibracją obu mierników. Przedstawię porównania Ronde-Assioma po ANT+, oraz Ronde ANT+ - Ronde BTLE.

Na początek cała jazda:

ronde_assioma_pwr_ant_1.thumb.JPG.ce2bfbadf2eda608a5828fb6a35045c4.JPG

Uśrednione wyniki, jak i podążanie za zmianami mocy wyglądają dla obu mierników bardzo obiecująco, choć jest kilka sekcji wartych szczegółowego prześledzenia.

ronde_assioma_pwr_ant_2.thumb.JPG.90a93c0ea64131112617e0b4997fc8cb.JPG

Ronde ma wyraźną tendencję do zawyżania, ale różnica mieści się w 4% odchyłki. Na końcu tego fragmentu sytuacja się odwróciła i Ronde zaniżyło.

ronde_assioma_pwr_ant_3.thumb.JPG.8c1a4974514fb63a5f9eb9543e876c1f.JPG

Sprint - oba mierniki podążają bardzo ładnie za sobą.

ronde_assioma_pwr_ant_4.thumb.JPG.0d92d092e0d8dbddf7f030f6dae056aa.JPG

Ponownie kilka minut moce pow 250W, Ronde zawyża momentami sporo, ale to jednak <5% odchyłki. Sprint znowu oba mierniki bardzo ładnie.

ronde_assioma_pwr_ant_5.thumb.JPG.4a3bcf9b4cb6f27cd5cbe5722a7a1ecd.JPG

Na tym odcinku nastąpiła maksymalna odchyłka na poziomie 6%.

Zauważalna jest tendencja, że czytnik zaczyna zawyżać wraz ze wzrostem kadencji.

Co do kadencji - po ANT+ Ronde kadencję czyta idealnie, nie ma za bardzo co pokazywać..

ronde_ronde_cad_ant_bt_2.thumb.JPG.09a8bae76db17671f7ba670bd3230fc5.JPG

Ale jeśli popatrzymy na dane kadencji z Ronde po BTLE, to nie jest do śmiechu..

ronde_ronde_cad_ant_bt_1.thumb.JPG.e2c1b89460178757d9350998fb9eee52.JPG

Ronde po BTLE jakby żółte, po ANT+ fioletowe. Dane po BTLE są zaniżone nieakceptowalnie, im wyższa moc wyciskana na wysokich kadencjach, tym bardziej dane są przekłamane. Przy niskich kadencjach odczyty zbliżają się do prawidłowych, niezależnie od mocy. Szkoda, bo jak napisałem wcześniej, po ANT+ wszystko jest naprawdę OK.

I na koniec porównanie mocy Ronde przekazywanej po NAT+ i BTLE.

ronde_ronde_pwr_ant_bt_1.thumb.JPG.5721bcfaea7f206198dccbb082c30f82.JPG

ronde_ronde_pwr_ant_bt_2.thumb.JPG.41c63e18b7ee2a0949435168a7b8d91c.JPG

ronde_ronde_pwr_ant_bt_3.thumb.JPG.d0d80ad5a20588fd05e3481aa5a446b8.JPG

Jest przesunięcie czasowe na odczytach (sorry, ale za krótko używam Analyzera od DCRainmakera - nie wiem jeszcze, jak to skasować), zastanawiają jednak skromne odchyłki na wykresie danych. Co ciekawe, raz w jedną, a raz w drugą stronę.. Dane z ANT+ w tym fragmencie podążały bardzo blisko odczytów z Favero.

Pora na wnioski..

Każdy może je sobie wyciągnąć sam, ale ja bym ocenił urządzenie w trybie ANT+ jako wystarczająco dobre do wspierania treningów. Przewyższa jakość odczytów wszelkiej maści trenażerów klasy niżej niż Tacx Flux lub Elite Drivo, nie wymaga kalibracji za każdym podejściem. Problem z BTLE rozwiąże pewnie nowy firmware. Czy Ronde / Xcadey ma przyszłość? Tak samo, jak Xiaomi czy Huaweii..

Nie testowałem w deszczach i na w różnych temperaturach.

ronde_ronde_cad_ant_bt_1.JPG

ronde_ronde_cad_ant_bt_2.JPG

Edytowane przez tadeuszwlodarczyk
Błędne wklejenia na końcu
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no całkiem niezłe,  parę pln można zaoszczędzić i kupić rondla zamiast np. stages v3....

nie czytałem o tym rondlu za wiele, ciekawe czy nie ma jazd z zasięgiem jak to bywało ze stages ver 1 i 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie to szum bezprzewodowy w pokoju straszny.. Urządzeń WiFi, BTLE, czujników wszelkich etc., ale problemów z transmisją nie miałem. Nie wiem, jak to przebiega wraz z upływem czasu i spadkiem poziomu soku, ale na świeżej baterii nie zerwało ani razu. Dodatkowo sprzęt ma już oficjalnego polskiego dystrybutora (ponoć testuje już on pomiar obustronny od jakiegoś czasu), choć nadal strona producenta to katastrofa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stages v1 i v2 miały spore problemy, po Ant+ jak ktoś miał duża ramę, to gubiło zasięg, zdarzało się ze ludzie przekładali liczniki np z kierownicy na mostek bądź nawet na rury poziome ;-). Dlatego teraz w sieci są testy Stages v3 z np licznikiem przymocowanym do roweru na wędce :-) ... To była mocna wtopa. 

V3 już działa stabilnie. można śmiało brać, ciekawe tylko  czy lada chwila cena Stages nie poleci przez ceny Ronde.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, by dało się cokolwiek poprawić w jakości transmisji sygnału radiowego bez zwiększania mocy na antenie. Zwiększona moc to znowu szybsze ssanie baterii, a ta nie może być stosowana, jak w pilocie od samochodu. Wraz ze spadkiem ładunku w baterii spadać będzie dokładność pomiaru. Pewnie są algorytmy kompensacji, ale wielkiego pola popisu raczej nie ma.

Wczoraj zacząłem używanie Inpeaka, i na 2 godziny zanotowałem 7 zerwań transmisji po BTLE. Nie zapisałem danych ANT+, więc nie wiem, czy te zrywy były też po ANT+, dziś to sprawdzę. Pomierzą też, jakie napięcie daje bateria, może nie jest ona jednak taka pełna, jak wskazuje aplikacja Inpeak Manager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie oczekuje perpetum mobile, dla mnie wystarczy jak jeden sezon przejeżdżę na jednej baterii i nie zerwie mi transmisji.

Nie wiem ile przejechałem na stages V3 w tym sezonie, myślę ze max z 3-4tys km.Ani razu transmisja nie siadła. Bateria dalej ta sama, aktualnie rower jeździ na trenażerku....

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ANT+, od lat używam kilku czujników  ant+ cad/speed hr i teraz mocy, liczników i garminów,  nigdy nie mam żadnych problemów, i b. jestem zadowolony z tego jak mało baterii obsysają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i z tego wynika Twoje zadowolenie. ANT+ to standard w zasadzie kuloodporny, i jeśli rwał, to ktoś zrobił coś naprawdę źle. BTLE to na razie wolna amerykanka i problemy są tak naprawdę stałe. Ja używam równocześnie ANT+ i BTLE, ANT+ ćwiczy w Trainerroad, a BTLE jedzie w Zwift. ANT+ zrywał mi w sytuacjach, których należało się spodziewać jego złego działania: duża odległość do sticka w lapsie, dwa wielkie metalowe wentylatory po drodze i mega szum WiFi, BTLE i inny w pomieszczeniu. Na zewnątrz nie zerwał mi nigdy, a od kiedy praktycznie nie odpalam Zwift na lapsie, to również nie miałem zrywu, niezależnie od tego, czego używałem, a mam tego w ch...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Btw, ten ronde to ile ma wersji?? Dwie?? Jak to rozpoznac i czy wersja piwrwsza tez jest ok? W stages wersja 1 i 2 to raczej.... ciesze sie ze mam wersje 3 ;) musze kupic jeszcze jeden pomiar, mozeby tak tego rondla, zawsze to pare stow w kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 1.04.2019 o 08:47, tadeuszwlodarczyk napisał:

Pierwsza generacja nie ma BTLE, ale pomiar działa bardzo dobrze.

Trafiła się okazaja, pasujace mi ramie Ronde, pierwsza wersja z papierami używane 2 miesiące odkupiłem za tysiaka ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramie pokonało wczoraj 110km, transmisja stabilna, wartosci sensowne, pokazuje mi tak samo malo wattow jak stages ver3, cad dziala ok ;-). Nie widze miedzy nimi roznicy w wartosci uzytkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

1200km zrobione (jezdze na 3 rowerach dlatego taki niewielki dystans w 2 miesiace), wszystko dalej działa bez problemu, co do poziomu baterii, to zdaje się że musze tu czekać az mi pomiar zasygnalizuje sam, że bateria jest już słaba. Niestety do mojego ramienia nie moge się podłaczuć po BT zeby sprawdzić jej stan, bo nie mam tam BT :P

Dopiero teraz uswiadomiłem sobie że w Stages V3 juz chyba 2x dostałem nowy firmware,który to sie updejtował w czujniku, a tutaj w Ronde V1 nie ma o tym mowy :P

Tak czy siak pomiar działa b.dobrze, nic nie zrywa nic nie swiruje, zarówno moc  jak i kadencja ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No to ja dorzucę parę groszy od siebie na temat miernika Inpeak. W filmie z linka powyżej nie wypadł on zbyt dobrze, ale chłopaki przyjęli wyzwanie i problem rozwiązali, co można zobaczyć w późniejszym filmie Shane'a Millera. Od mniej więcej 3 tygodni jestem właścicielem Inpeaka i póki co wszystko działa bardzo dobrze. Szczerze mówiąc lepiej niż Stages, a przez moje ręce przeszły 3 Stagesy - dwa drugiej generacji, i jeden trzeciej. Problem jaki mam z jednym z nich to bardzo szybko padająca bateria. Natomiast to co trapi wszystkie 3, to zdarzające się peaki kadencji i mocy. Problem pojawia się głównie w rowerach MTB kiedy zjeżdżamy po nierównym terenie i miernik odczytuje niewielkie szybkie ruchy korby jako pełny obrót. Inpeak rozwiązał to jakoś inaczej i takie peaki się nie zdarzają. Nic tylko się cieszyć, że coraz więcej w miarę rozsądnych cenowo rozwiązań do pomiaru mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, arek_wro napisał:

3 Stagesy - dwa drugiej generacji, i jeden trzeciej. Problem jaki mam z jednym z nich to bardzo szybko padająca bateria. Natomiast to co trapi wszystkie 3, to zdarzające się peaki kadencji i mocy. Problem pojawia się głównie w rowerach MTB kiedy zjeżdżamy po nierównym terenie i miernik odczytuje niewielkie szybkie ruchy korby jako pełny obt. 

Ciekawe co piszesz, dwa lata ze stages i ni razu jakichkolwiek problemow czy dziwnych danych...z reszta z ronde tez. Co do stagesa v3 warto dodac iz w czujniku jest mozliwisc updejtu firmłeru :-) odkad go mam juz 3x byl nowszy soft. Ronde kupilem tylko z ant+ i chyba updejtu po tym protokole zrobic sie nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

tylko szosa,  miernik zapisuje gdzies max power, ? Nawet jesli to czy taka moc chwilowa (realna czy nie) jest w stanie cos zmienic w Twoim treningu ? generalnei ja tam za bardzo sie nie interesuje wartosciami max chwilowymi (tj trwajacymi do 3sec), bo to faktycznie jest wartosc obarcozna duzym znakiem zapytania. Na liczniku wyswietlam sobei moc jako srednia z 3 sekund. Ostatnio jakos slabo Czujnik Hr mi sie przykleil do klatki i  pokazywal tetno 210bpm - mysle ze gdyby to byla prawda to bylbym juz w druzynie najglowniejszego menadzera :> 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie chwilowe wystrzały oczywiście nic nie zmieniają w samym treningu, ale są denerwujące (przynajmniej dla mnie), bo nasza moc maksymalna jest mocno przekłamana, a ta przez niektóre programy jak np. WKO4, jest uwzględniania przy obliczaniu FTP. Wystarczy, że wrzucę taki jeden trening z mocą pod 2000W i moje FTP idzie o 30W w górę :) Żeby wszystko wróciło do normy, trzeba to ręcznie skorygować. 

Wiem, generalnie jest to pierdoła, ale z drugiej strony, chciałoby się żeby nie takie w końcu tanie urządzenie pokazywało cały czas prawidłowe dane. 

image.png.fc4c9658216677789f7fe2a9d8eb97fe.png

Edytowane przez arek_wro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...